דרעי נגד המשטרה: יש הבדל בטיפול בין המפגינים בת"א לאלה החרדים בירושלים

דרעי: יש הבדל בין הטיפול במפגינים בת"א וי-ם

הביקורת על הממשלה - מתוך הממשלה: סגן השר מאיר פרוש טען לאפליה נגד הציבור החרדי • מפקד מרחב ציון במשטרה: "צריך לגלות מנהיגות ולא ללבות שנאה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת חרדים נגד סגר בביתר עילית
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הביקורת נגד הממשלה - מתוך הממשלה: סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) תקף הבוקר (ראשון) את התנהלות הממשלה ביחס לציבור החרדי: "מישהו שכח לעשות את התפקיד שלו. הממשלה מטילה סגרים על הציבור החרדי בלי הסבר. זו הסיבה שלציבור החרדי אין אמון. הוא רואה שהמדיניות היא איפה ואיפה. המדינה רוצה להוכיח שהיא עושה".

שר הפנים אריה דרעי תקף גם הוא בישיבת הממשלה את התנהלות המשטרה אמש: "ראינו הבדל בין הטיפול של המשטרה במפגינים בת״א ובמפגנים החרדים בירושלים, זה בלתי נסבל, אי אפשר להמשיך ככה״.

האזינו לריאיון עם מאיר פרוש בכאן רשת ב

דרעי אמר בישיבה כי הוא דורש מעתה לפרסם את כל הקריטריונים להחלטה להטיל סגר על כל שכונה או יישוב, כדי למנוע תחושת איפה ואיפה, בעיקר בציבור החרדי. נתניהו נענה להצעה והורה לפרסם מעתה באתר ראש הממשלה את הקריטריונים להטלת סגר בכל יישוב. בנוסף חזר דרעי על בקשתו מיום חמישי האחרון, לפצות את כל העסקים שנפגעו מהטלת הסגר ביישובם. שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי הוא עובד על פיצוי לאותם בעלי עסקים. 

בהמשך זעם דרעי על מה שכינה ״אכיפה בררנית נגד הציבור החרדי״, ואמר: ״ראינו אתמול בערב שתי הפגנות. הפגנה אחת בכיכר רבין בת״א בהשתתפות עשרת אלפים איש והפגנה בשכונת רוממה בירושלים בהשתתפות עשרות חרדים. בהפגנה בת״א לא תמיד נשמר ריחוק, לא היתה הקפדה על ההנחיות ולא ראינו אלימות כלפי המפגינים. בשכונת רוממה, ראינו סרטון שבו חרדי שואל שוטר מדוע אינו עוטה מסכה. בתגובה היכה השוטר באגרוף בפניו של החרדי ומנע אפשרות להעניק לו עזרה. יש כאן אלימות מכוונת של שוטרים נגד מפגינים חרדים. זה חייב להיפסק. כנציג מפלגה חרדית בממשלה, לא אוכל להשלים עם האלימות הקשה של השוטרים נגד החרדים. זה חייב להיפסק ומיד״.

"הציבור החרדי יושב בבית מסוגר, אבל אתה רואה הפגנה אתמול בתל אביב, שם יש מדינה אחרת, אין משטרה, המשטרה נותנת להסתובב חופשי", תקף פרוש גם את המשטרה. "הציבור החרדי מוזנח, מופקר, הממשלה הזאת רומסת אותו ומכניסה אותו לסגרים, רחובות שלמים בלי חולה אחד נסגרים. הממשלה מאבדת עשתונות".

"נתניהו אמר שהוא אחראי, אם הוא עומד בראש הפירדמידה, שילמד את כל הפרטים", המשיך פרוש. "המדינה רוצה להוכיח שהיא עושה. מבקש מהמשטרה שלא תיכנס לשכונה חרדית כשהיא לא מפזרת הפגנה של עשרת אלפים איש בתל אביב. אין לי הכרעה בדברים האלו, גם אם אני בממשלה".

מפקד מרחב ציון במשטרה, תנ"צ עופר שומר, הגיב להאשמות של פרוש: "צריך לגלות מנהיגות ולא ללבות אלימות ומחלוקות. אני מצפה ממנהיגות שתגביר את האמון. אני מוכן ללכת איתו בשכונות כדי להגביר את האמון".

האזינו לריאיון עם עופר שומר בכאן רשת ב

"לא ראיתי את פרוש מגיע להפגנת החרדים ברחוב שמגר בירושלים בזמן שתקפו שוטרים, התפרעו, זרקו גדרות וחפצים על שוטרים, שחלקם נפגעו, חסמו תנועה, הפרו את צו הבריאות וייתכן שגרמו להמשך הפצת הנגיף", המשיך שומר. "אני לא צריך להסביר לפרוש את שיקול הדעת. זה שאתמול היה מקרה כזה או אחר לא אומר שאין הידברות עם החרדים". 

על טענת האפליה באכיפה אמר שומר: "בתל אביב יש אכיפה. אפשר להשוות הפגנה של עשרת אלפים בני אדם להפגנה של כמה עשרות? גם בתל אביב נעצרו מפגינים וחולקו דוחות. צריך לגלות מנהיגות ולא צריך לבוא וללבות שנאות ואלימות ומחלוקות". 

יו"ר ועדת החוקה בכנסת, ח"כ יעקב אשר, פתח את הדיון המרתוני ב"חוק הקורונה הגדול" בביקורת על ההפגנה אמש בתל אביב: "מה היה קורה אם הייתה נערכת אמש הפגנה בירושלים של 20 אלף חרדים, איזה כותרות היו היום בתקשורת על הצפיפות וההדבקה וחוסר הלגיטימיות של המעשה? זכות ההפגנה קיימת אבל כל דבר בסוף מתויג. אם זה היה קורה בהיקפים הללו זה היה נגמר בכמה מאות עצורים ולא כמה עשרות".

הפופולריים