אכיפה בררנית?: הכנסת דנה בהתנהלות השוטרים באכיפת ההנחיות

הכנסת דנה בהתנהלות השוטרים באכיפת ההנחיות

אביה של בת ה-13 שעוכבה: "רק המשטרה לא התקשרה לברר ולהתנצל" • חברי כנסת טענו כי יש אכיפה בררנית • בדיון מקביל בוועדה לביקורת המדינה על מעצרים פליליים פרץ בבכי דוד ביטון שהוכה וחושמל בידי שוטרים בטייזר: "למה אני צריך לעבור את הטראומה הזאת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד ביטון שהוכה וחושמל על ידי שוטרים בדיון בכנסת, יולי 2020
צילום:

ועדת חוקה, חוק ומשפט והוועדה לביקורת המדינה של הכנסת קיימו הבוקר (רביעי) דיונים על התנהלות המשטרה ואופי אכיפת ההנחיות להתמודדות עם נגיף הקורונה. זאת בעקבות טענות וסרטונים שהופצו על אלימות מצד שוטרים במהלך אכיפת ההגבלות על אי עטיית מסכה. בועדת החוקה בראשות ח"כ יעקב אשר דיבר יהושע נטר, אביה של הילדה בת ה-13 מירושלים שעוכבה לאחר שהוריד את המסכה "לכולם יש את המספר שלי רק המשטרה לא התקשרה לברר ולהתנצל. היא הורידה את המסכה לשתות ברד. היא הסבירה להם את זה".

במקביל, בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עופר שלח התקיים דיון העוסק במעצרים האלימים והתנהלות המשטרה בהפגנות. לדיון זומן דוד ביטון מחולון שהוכה וחושמל על ידי שוטרים בטייזר, בטענה שסרב להציג תעודת זהות. בוועדה הציגו את הסרטון מהאירוע, וביטון פרץ בבכי. הוא טען שרואים בסרטון שהוא מבקש להראות תעודת זהות ושוטרים היכו אותו באכזריות. "לא קיבלתי טיפול רפואי. אני במשך 40 דקות התפרפרתי על הרצפה עד שהגיע מד"א", סיפר.


ביטון הוסיף: "התחננתי בפניו תקח לי תעודת זהות אמרתי לו למה למה. אני אזרח תמים במדינת ישראל שעובד קם בבוקר סיימתי לימודים. למה אני צריך לעבור את הטראומה הזאת. אני תקפתי שוטר? אני אין לי תיקים במשטרה אין לי כלום. מה עשיתי?".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל אוכפת את התקנות לשעת חירום בכל הארץ מצפון ועד דרום, ללא קשר לזהותו, מוצאו או שיוכו הקבוצתי של אדם. השוטרים נמצאים בחזית המאבק הלאומי נגד נגיף הקורונה ופועלים למען הבריאות של כולנו, חילונים, דתיים וחרדים. בתקופה האחרונה מתנהל מסע הכפשה משולל כל רסן כלפי המשטרה והשוטרים, לעיתים תוך מצג שווא מנותק מהמציאות. מרבית המפגשים עם אזרחים בהקשר של אי עטיית מסיכה, מסתיימים ללא אכיפה כלל ולצערנו יש מי שרואה בשוטר אויב. למניעת הטעיית הציבור נבהיר כי האכיפה המשטרתית שוויונית ומתבצעת ללא משוא פנים וכל טענה אחרת שאינה נתמכת בעובדות שגויה, מטעה וחוטאת לאמת".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

תת ניצב מוריס חן, ראש חטיבת אבטחה ורישוי במשטרת ישראל, אמר הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי רק בתחום הקורונה יש כ-30 אלף מפגשים בין שוטרים ואזרחים ביום. "האזרח נדרש להזדהות כחוק והציבור חייב לדעת שסירוב להזדהות לא מאפשר אכיפה ואי אכיפה פוגע במאמץ הלאומי לבלום את הנגיף. כל צילום של פעילות אכיפה משטרתית לא נראה טוב. אנחנו לא חפים מטעויות. אנחנו ארגון לומד ומשפר. מלאכת השוטרים אינה פשוטה. ככל שהמשימה מתרחבת הפוטנציאל לחיכוך בהתנגדות עולה".     

ביום שני הופץ ברשתות החברתיות סרטון של הילדה  שעוכבה ברחוב על ידי המשטרה בירושלים בגין אי עטיית מסכה. הילדה עוכבה לזמן מה ולאחר מכן עזבו השוטרים את המקום מבלי שנרשם לה דוח. בתוך כך פנה שר השיכון יעקב ליצמן לשר לבטחון פנים אמיר אוחנה וביקש ממנו לבחון את התנהלות השוטרים באירוע. 

הפופולריים