לפני הדיון בבית הלבן: "נשקל סיפוח ראשוני של התנחלויות באזור ירושלים"

"נשקל סיפוח ראשוני של יישובים באזור ירושלים"

לקראת הפגישה בעניין החלת הריבונות הישראלית בבית הלבן, בכירי המפלגה הרפובליקנית פרסמו מכתב תמיכה בישראל: "מחויבים לזכות ישראל להחליט בנושא הריבונות שלה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היישוב אפרת, מכתב התמיכה של הרפובליקנים מ-23.06.20
צילום: צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

לפני דיון בבית הלבן בנושא החלת הריבונות ביהודה ושומרון, שצפוי להתקיים השבוע, אמר הלילה (שלישי) גורם המעורה בפרטים כי אחת האפשרויות שנשקלת היא סיפוח הדרגתי - כך שבשלב הראשון תחול ריבונות ישראלית על יישובים באזור ירושלים. לדבריו, החשש הוא שסיפוח מלא של 30%, "יקבור את התוכנית ויהרוג כל סיכוי שהפלסטינים ינהלו משא ומתן". נוסף על כך, קיים חשש מתגובת ירדן ומדינות המפרץ.

בכירי המפלגה הרפובליקנית בקונגרס האמריקני פרסמו הלילה מכתב המיועד לראש הממשלה בנימין נתניהו. הרפובליקנים כתבו כי "הם מחוייבים לזכותה של ישראל לקבל החלטות כדי לשמר גבולות בני הגנה וכי לישראל יש זכות להחליט בצורה עצמאית, ללא לחץ, לקבל החלטות בנושא הריבונות שלה". על המכתב חתומים 109 רפובליקנים. מחר צפויים לדון בנושא בבית הלבן יועץ טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר, אבי ברקוביץ', שר החוץ מייק פומפאו והשגריר דיוויד פרידמן.

אמש אמר לכאן חדשות עוזר שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון, דיוויד שנקר, שבממשל מאמינים כי "ישראל תיקח בחשבון את האמירות מצד מדינות המפרץ בבואה להחליט על הסיפוח, כדי לשמור על חזון תוכנית השלום".

שלשום קרא הכומר האוונגליסטי הבכיר, ג'ון הייגי, במאמר בעיתון הארץ באנגלית לנשיא טראמפ "לקיים את מילתו" לנתניהו ולתת אור ירוק להחלת הריבונות. האוונגליסטים נחשבים כבסיס תמיכה מרכזי של טראמפ בבחירות 2020. גם הקואליציה היהודית הרפובליקנית (RJC) הוציאה בשבוע שעבר הודעה ובה הבעת תמיכה בהחלת הריבונות על חלקים מיהודה ושומרון. יושב ראש הקואליציה, הסנטור נורם קולמן, כתב: "אחרי 53 שנים, הגיע הזמן שיהיו להתנחלויות אותן זכויות כמו לכל איזור אחר בישראל, וכך גם יקודם הביטחון".

הפופולריים