גורמים באיחוד האמירויות: נתניהו חושב שיכול ליהנות מנורמליזציה ומהסיפוח - "זה לא עובד ככה"

ברקע הסיפוח: גורמים באמירויות תקפו את נתניהו
הגורמים אמרו לדיפלומטים מערביים "לא משנה סיפוח מלא, או סיפוח חלקי - הבעיה היא בצורה שזה נעשה" • ח"כים בכחול לבן: המתווה המתגבש להחלת הריבונות כולל חלוקה לארבעה אזורים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יישוב שבות ביהודה ושומרון, סיפוח, החלת ריבונות
צילום: צילום: גילי יערי, פלאש 90

על רקע הדיונים סביב החלת הריבונות ביהודה ושומרון, גורמים באיחוד האמירויות תקפו את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר (רביעי) כי הגורמים אמרו לדיפלומטים מערביים כי נתניהו חושב שהוא יוכל להינות גם מנורמליזציה וגם מהחלת הריבונות - "זה לא עובד ככה". הגורמים הוסיפו: "לא משנה סיפוח מלא, או סיפוח חלקי - הבעיה היא בשיטה החדש צדדית שבה הדבר נעשה". 

בתקופה הקרובה מתכוונים גורמים שונים באיחוד האמירויות להמשיך להעביר את המסר כי סיפוח יפגע בנורמליזציה עם מדינות המפרץ - בצינורות הדיפלומטיים וגם בצורה פומבית, כפי שנעשה הלילה בנאום של שר החוץ של איחוד האמירויות. השר, אנור גרגאש, התייחס למאבק בקורונה ואמר כי גישת מדינתו היא שניתן להביע אי הסכמה פוליטית עם ישראל, ובאותה עת לשתף פעולה בנושאים אחרים.

השר הוסיף כי מדינות רבות ניסו במשך שנים להתנגד לישראל, "אבל זה לא הביא למה שרצינו מבחינת היציבות באזור". גרגאש ציין כי בראיית איחוד האמירויות, שמירה על קווים פתוחים בינם לבין ישראל הוא דבר המניב תוצאות טובות יותר לשני הצדדים. לדבריו, היעדר "הקווים הפתוחים" הקצין את המשבר הישראלי-פלסטיני.

"מה שהיה אפשרי ב-1948 נהיה קשה מאד להשיג ב-1967, מה שהיה אפשרי אז נהיה קשה להשיג בשנות ה-80' ומה שהיה אפשרי אז קשה להשיג יותר ויותר היום", אמר. השר הוסיף כי במדינה ראו ש"לא לנסות ולהיות בקשר עם ישראל הוא דבר שהוכיח שהוא לא מביא אותנו לשום מקום".

ח"כים בכחול לבן: זהו המתווה המתגבש במפלגה להחלת הריבונות

חברי כנסת בכחול לבן, שמעורים בעמדות צמרת המפלגה בנוגע להחלת הריבונות, מציגים את מתווה המפלגה המסמתן בנושא. הבוקר פורסם בכאן רשת ב כי לטענת חברי הכנסת, העמדה המתגבשת במפלגה מייצרת חלוקה לארבעה אזורים ביהודה ושומרון. על שניים מאותם אזורים מתגבש קונצנזוס של תמיכה בכחול לבן בהחלת ריבונות עליהם - גוש מעלה אדומים וגוש עציון.

על האזור שלישי יש נטייה להתנגד להחלת הריבונות - אזור בקעת הירדן, בעיקר לאור חשש במפלגה מפגיעה בהסכם עם ירדן. על אזור רביעי - גוש אריאל - ישנה עדיין התלבטות אם לתמוך בהחלת ריבונות עליו. ההתלבטות נובעת מפערים מול הליכוד לגבי היקף השטח והיישובים שיכללו תחת המילים "גוש אריאל". בכחול לבן הכחישו את הדברים. 

הפופולריים