ללא רה"מ ואחרי עימותים: החוק הנורווגי אושר בכנסת

ללא רה"מ ואחרי עימותים: החוק הנורווגי אושר

66 הצביעו בעד החוק שיאפשר לשרים להתפטר מהכנסת כדי להכניס ח"כים נוספים, 43 התנגדו. נתניהו נעדר מההצבעה, ברקע העימותים המחריפים בין הליכוד לכחול לבן • הצעת חוק המענק לעידוד תעסוקה אושרה גם כן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הקבינט השבועית במשרד החוץ 14.06.20
צילום: צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

לאחר עימותים רבים: מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) את החוק הנורווגי בקריאה שנייה ושלישית. 66 חברי כנסת הצביעו בעד ו-43 התנגדו לחוק, שיאפשר לשרים להתפטר מהכנסת כדי להכניס חברי כנסת נוספים. במהלך הדיון על החוק משכה האופוזיציה את רשימת הדוברים במליאה ודרשה הצבעה מיידית על החוק כדי להביך את הקואליציה. יו"ר ועדת חוקה, שבה דנו בחוק, יעקב אשר, עלה לסכם את הדיון ומשך את הזמן עד שחברי הקואליציה ייכנסו למליאה.

 נתניהו זעם על התנהלות כחול לבן בממשלה החדשה, ואמר בשיחה סגורה בכנסת כי ״ככה זה לא יכול להימשך״

ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה, זאת ברקע העימותים המחריפים בין הליכוד לכחול לבן. מוקדם יותר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו זעם על התנהלות כחול לבן בממשלה החדשה, ואמר בשיחה סגורה בכנסת כי ״ככה זה לא יכול להימשך״. ראש הממשלה הוסיף שבכוונתו להיפגש עם בני גנץ ולנסות לעשות סדר בממשלה החדשה. יו"ר כחול לבן מצידו נפגש הערב עם חברי סיעתו בכנסת לשיחת עדכון. 

בד בבד, חברי כנסת ושרים בליכוד מבקשים מנתניהו לקצר את ימי הממשלה ולהקדים את הבחירות. בסביבת ראש הממשלה יש הסבורים שהממשלה החדשה לא נותנת ביטוי מספיק לשרי הליכוד ולדבריהם עדיף להקדים את הבחירות.

המתיחות בין הצדדים התגברה לאחר שהשיחה בין נתניהו לגנץ, שהתקיימה מוקדם יותר בנושא החוק הנורווגי, הסתיימה ללא תוצאות. ברגע האחרון סיכמו הליכוד וכחול לבן להמשיך את השיחות ביניהן על פתיחת ההסכם הקואליציוני והבאת החוק הנורווגי להצבעה הערב. 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לאישור החוק: "באישון לילה, כמו גנבים, העבירה הקואליציה את חוק הג׳ובים הנורווגי. 110 מיליון שקלים לכיסאות ומקורבים, ועוד אאודי 8 לחליפי. ממשלת נתניהו החמישית שוברת את כל שיאי הניתוק והאטימות. במקום דמי אבטלה לעצמאים ומענקים למובטלים, מבזבזים את כספי הציבור על ג׳ובים". 

חבר הכנסת עפר שלח מיד עתיד הוסיף כי "החוק המגונה הזה הוא מחיר הריצפה שקיבלה כחול לבן עבור כניעתה המוחלטת לנתניהו. אולי עכשיו, כשסידר לכמה עריקים ג׳וב, יתפנה בני גנץ לעיין במפת הסיפוח, או להתעניין בגורלם של אלה שהכסף שמגיע להם יילך למימון החוק המיותר עליו נלחם".

הצעת חוק המענק לעידוד תעסוקה אושר בכנסת

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תמריץ כספי למעסיקים שיחזירו עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום בעלות של חמישה מיליארד וחצי שקלים. החוק אושר ברוב של 73 חברי כנסת וללא מתנגדים. במסגרת החוק נקבע כי המענק יינתן רק אם העובד שעבורו מבוקש המענק ישתכר לפחות 3,300 שקלים בכל חודש, כדי לכלול במעגל התעסוקה גם עובדים במשרה חלקית. סכום המענק יחולק לארבע פעימות.

נוסף לכך, מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שתקנה סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה. החוק מעגן בצורה מסודרת את התקנות לשעת חירום, שהותקנו בזמן התפרצות הנגיף בישראל. החוק נותן כוח לממשלה, בין השאר, לעצור התכנסות, להגביל את המשק ולהגביל חינוך. אך בניגוד לתקנות, החוק מאפשר לבצע זאת בצורה מסודרת תוך הגדרת לוחות זמנים ופיקוח ובקרה גדולים יותר. 

מאז פורסם תזכיר חוק הקורונה ערב חג השבועות, העביר הציבור כ-20 אלף הערות לתזכיר, ובעקבות כך תוקנו כמה סעיפים, בהם מענה לאנשים עם מוגבליות. תזכיר החוק הפך לשיחת השבוע ברשתות החברתיות, אחרי שגולשים רבים הביעו דאגה מסמכויות נרחבות שינתנו לממשלה.

בהכנת הידיעה השתתפו: יערה שפירא, זאב קם, יואב קרקובסקי ומיכאל שמש

הפופולריים