היישובים שמצאו את עצמם בצד הלא נכון של תוכנית טראמפ חוששים לעתידם

היישובים שבצד הלא נכון של תוכנית טראמפ חוששים

כ-25 מאחזים ונקודות התיישבות הופתעו לגלות שהם לא נכללים בשטח שישראל עתידה לספח - לפי התוכנית. במכתב ששלחו תושבים לראש הממשלה הם מבקשים לקבל הבהרות: "חרב גדולה מונפת על עצם קיומנו" • לפיד: "זו לא ממשלה פריטטית - זו ממשלה פתטית" • רביבי: "צריכים להבין שאנחנו לא יכולים לקבל את כל תאוותנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חוות גלעד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

25 יישובים, גבעות ומאחזים לא נכללים בשטח שישראל עתידה לספח, לפי תוכנית טראמפ - כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב. בנקודות שבהן נמצאים אותם יישובים, יש במפת טראמפ שטח בשליטה פלסטינית. השטחים לא מופיעים במפה כמובלעות בריבונות ישראלית כמו במקרים אחרים - אלא נעדרים מהמפה לחלוטין. 

מדובר על יישובים כמו חוות גלעד בשומרון ועשהאל בדרום הר חברון, וגם על גבעות שסמוכות למובלעות כמו יצהר ואיתמר. במאחזים האלו מתגוררות כ-500 משפחות, והתושבים מבקשים לקבל הבהרות: האם ייכללו במפת הסיפוח של ישראל, או לא? אם לבסוף יישארו בחוץ - האם יפונו בעתיד?
מצד אחד טראמפ הצהיר שאף ישראלי או פלסטיני לא יפונה מביתו - מצד שני, האם כל היישובים האלה ייכללו בסופו של דבר בשטח שישראל תספח, ואם לא - מה יהיה גורלם?

במכתב ששלחו לראש הממשלה כותבים נציגי היישובים עשהאל, פני קדם, גבעת אסף וחוות גלעד: "אנחנו צופים כעת בחרב המונפת מעל עצם קיומנו. מבקשים להבהיר את מה שצריך להיות מובן מאליו: אף יישוב לא יעקר ואף משפחה לא תפונה מביתה".

מימינה נמסר בתגובה לפרסום: ריבונות כן. מדינת טרור פלסטינית לא. אנו שבים ואומרים, ימינה תתמוך במלוא המרץ במפת ריבונות אמיתית. תוכנית שתקים מדינה פלסטינית דה פקטו, תחנוק את המובלעות, תביא לגירוש תושבים, פינוי המאחזים ולהרס ההתיישבות לא מקובלת עלינו ואנחנו נאבק בה בכל הכוח".

"צעדים חד צדדיים זה גם עלבון לאמריקנים"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התייחס הבוקר לתוכנית הסיפוח ואמר כי יתנגד לכל מהלך חד צדדי  שהוא לדבריו מעשה לא אחראי ברמה הביטחונית. "אין מציאות עתידית שבה בקעת הירדן היא לא חלק ממדינת ישראל אבל כל סיפוח חד צדדי זה סתם נזק לביטחון. צעדים חד צדדיים זה גם עלבון לאמריקנים כי התוכנית שלהם אומרת משהו אחר וגם לא אחראי ביטחונית", אמר לפיד בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"רוצים לעקור סעיף שנוח להם מתוך תוכנית טראמפ ולעשות סיפוח חד צדדי כדי לשמח את המתנחלים שכועסים שימינה לא בממשלה", אמר לפיד. " זה לשים את הפוליטיקה לפני ביטחון ישראל. אפשר להחליט שכולם טיפשים ולא ישימו לב מה קורה פה. כרגע האמריקנים עסוקים במהומות בקורונה ובמשבר הכלכלי. הרעיון שאנחנו נספח שטחים מאחורי הגב של העולם ואף אחד לא ישים לב זה ילדותי. הירדנים הודיעו שזה סיכון הסכם השלום איתם בשביל משהו הצהרתי. הרעיון של הפקת התיאום הביטחוני הוא רעיון חמור. כל הדברים האלה נעשים בלי חשיבה".

ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, אמר בתוכנית כי תוכנית טראמפ היא הזדמנות גם מבחינתנו וגם מבחינת הערבים ואם היא יכולה להוליד מציאות טובה יותר אנחנו צריכים לתת לה הזדמנות. "יש פה מנגנון שנבנה כדי ליצור לחץ על הפלסטינים, שאומר שאם הם ימשיכו לפספס הזדמנויות - לא יישאר להם כלום. צריך לראות מה כן אפשר לתת במשא ומתן, בלי לסכן את ביטחונם של אזרחי ישראל. יש הרבה דברים שהיינו רוצים שיימצאו בתוכנית כבר בשלב הראשון, אבל הם לא שם. בסוף התוכנית מציעה יותר. צריכים להבין שאנחנו לא יכולים לקבל את כל תאוותנו".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה נפגש עם 11 ראשי רשויות ביהודה ושומרוןואמר להם כי כל מה שנדרש מאיתנו בתוכנית זו הסכמה עקרונית למשא ומתן עם הפלסטינים. לדבריו, האמריקנים קוראים לזה מדינה פלסטינית - אך אנחנו לא קוראים לזה ככה. הוא הוסיף כי האמריקנים עדיין לא נתנו אור ירוק להחלת החוק הישראלי על חלקים מיהודה ושומרון ובהחלט ייתכן שבסופו של יוחל החוק על אחוזים נמוכים מאלו שמדובר עליהם.

נתניהו הוסיף כי אחת הנקודות שנמצאת במחלוקת מול האמריקנים היא כמה מהשטח סביב המובלעות יסופח. כמו כן, ישנה כוונה לערב את ראשי הרשויות בתהליך שרטוט מפות הריבונות. לדבריו, השליטה הביטחונית וחופש התנועה הישראלי יישמר – כפי שהוא היום. 

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר בשיחה סגורה עם בכירים בכחול לבן כי "יש שיח עם האמריקנים ועם גורמים אחרים. בסוף צריך להביא מתווה מאוזן״. באותה שיחה הבהיר שר החוץ גבי אשכנזי שכחול לבן אינה מחויבת באופן מוחלט לאפשר את הסיפוח. לדבריו, ״צריך לראות איזו הצעה תונח על השולחן, אנחנו לא מחויבים לכל הצעה״. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11.

הפופולריים