משרד המודיעין: אלו המדינות שניתן יהיה לטוס אליהן בקרוב

אלו 20 המדינות שניתן יהיה לטוס אליהן בקרוב
המשרד פרסם את רשימת המדינות ה"ירוקות", רובן במגעים מול ישראל בנוגע להחזרת הטיסות • מרכז המחקר והמידע הלאומי של הקורונה ממליץ לחכות חודש עם פתיחת השמיים, כדי לבחון אם הדבר גורם לעלייה בתחלואה במדינות אחרות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דייל בטיסת ישראייר מתל אביב לאילת לובש ציוד מיגון לקורונה 13.05.20
צילום: צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

משרד המודיעין פרסם היום (שישי) מסמך המלצות בנוגע לחידוש הטיסות היוצאות, ובו רשימה של 20 מדינות "ירוקות" שניתן יהיה לטוס אליהן בקרוב. 11 מהמדינות המופיעות במסמך נמצאות במגעים מול ישראל לחידוש הטיסות, והן: איי סיישל, קפריסין, יוון, קוריאה הדרומית, סלובניה, מונטנגרו, גאורגיה, קרואטיה, בולגריה, אוסטריה וליטא.

תשע מדינות נוספות עומדות גם הן בקריטריון ה"ירוק", אך טרם החלו בקיום המגעים מול ישראל לפתיחת השמיים, והן: וייטנאם, טאיוואן, אוסטרליה, הונג קונג, שווייץ, סלובקיה, לטביה, איסלנד וניו זילנד. במשרד המודיעין סבורים כי בהמשך ישראל צריכה לקדם מגעים לחידוש הטיסות עם מדינות המוגדרות "צהובות", שמגמת התחלואה בהן מסתמנת כחיובית. רשימה זו כוללת את גרמניה, צ'כיה, הונגריה, דנמרק, פינלנד, אסטוניה ומלטה. לגבי יפן ותאילנד.

מחברי המסמך הדגישו כי הגבולות הפנימיים באירופה צפויים להיפתח בקרוב, באופן שיביא כנראה לשינוי המסקנות. לכן הם ממליצים לבצע הערכות סיכונים לפי שדות תעופה ספציפיים, ולא רק לפי מדינות, ולבחון את כלל הנתונים אחת לשבועיים.

שר המודיעין, אלי כהן, הגיב לפרסום המסמך ואמר כי "יש לקדם באופן מבוקר את פתיחת השמים, לאור החשיבות המשמעותית למשק בכלל, ולענף התיירות ולכניסת משקיעים זרים בפרט. פתיחת השמים הינה מרכיב מרכזי והכרחי של החזרה לשגרה ושל מציאות החיים החדשה לצד נגיף הקורונה".

המלצה: לעכב את פתיחת השמיים בחודש 

מרכז המחקר והמידע הלאומי של הקורונה פרסם הבוקר מסמך הממליץ לקובעי המדיניות לחכות חודש עם פתיחת השמיים לתיירות יוצאת ונכנסת. זאת כדי שיהיה זמן לבחון אם הדבר גורם לעלייה בתחלואה במדינות אחרות שכבר החלו במדיניות של פתיחת השמיים. 

במסמך מציינים כי גוברות ראיות לכך שנגיף קורונה מופץ בעיקר על ידי "מפיצי על" - חולים שאחראים על הדבקתם של רבים. העובדה שתיירים נוטים להסתובב במקומות רבים ובאים במגע עם אנשים רבים הופכת אותם למפיצי על, ולכן הדבר יוביל בהכרח לעלייה בשיעור התחלואה בארץ. 

בשבועות האחרונים עסקה ישראל במגעים מול מדינות "ירוקות", בעלות שיעור תחלואה זהה או נמוך מזה של ישראל, במטרה לאפשר טיסות נכנסות ויוצאות ביניהן. מחברי המסמך טוענים כי עצם פתיחת השמיים והמעבר של תיירים עלול להפוך את אותן מדינות מ"ירוקות" ל-"אדומות", ולהעלות את שיעור החולים. נוסף לכך, הם מציינים כי השוני בין המדינות על אופן דיווח החולים יכול לגרום לעיכוב בעדכון נתוני תחלואה ובכך להציד מספרי חולים נמוכים משיעורם האמיתי באוכלוסיה. 

הפופולריים