פרסום ראשון: המהלך הפלסטיני החדש שעלול להוביל להסלמה בדרום

המהלך הפלסטיני החדש שעלול להוביל להסלמה בדרום

ברמאללה בוחנים קיצוץ של התקציב שמועבר לרצועת עזה, כצעד נגד הסיפוח. ברשות שוקלים לקצץ בתקציבי בתי החולים ובתי הספר ברצועה, נוסף על משכורות • גורמים אמריקנים במסר לראשי מועצת יש"ע: "אתם כפויי טובה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן ואיסמעיל הנייה
צילום: צילום: אחמד כאתיב, פלאש 90

ברשות הפלסטינית שוקלים לקצץ בתקציבים לרצועת עזה, כצעד נגד כוונת ישראל לבצע סיפוח בפועל - כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. במערכת הביטחון בישראל חוששים כי קיצוץ בתקציבים שמעבירה הרשות הפלסטינית לעזה, כ-100 מיליון דולר מדי חודש, ייצר לחץ ותסיסה ברצועה, ובמקרה כזה יסיט חמאס את האש לכיוון ישראל.

מקורות פלסטינים בכירים מסרו לכאן חדשות כי נבחנת אפשרות לקצץ בתקציבים שהרשות מעבירה לבתי חולים ובתי ספר ברצועה. זאת לצד קיצוץ במשכורות של רבבות הפקידים ועובדי הציבור של הרשות הפלסטינית בעזה ובגדה כאחד - לרבות אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות.

המקורות טענו כי יידרשו קיצוצים בשל המצוקה הכספית של הרשות הפלסטינית, וההחלטות בנושא צפויות להתקבל בתקופה הקרובה. בכיר פלסטיני הוסיף כי ייתכן שבעזה הקיצוץ יורגש אף יותר מאשר בגדה, כיוון שהגדה היא מוקד האירועים המרכזי כעת בצל הסיפוח, בעוד הרצועה "שולית", לדבריו.

כשבועיים עברו מאז הכריזה הרשות הפלסטינית כי היא מפסיקה את התיאום הביטחוני מול ישראל - כפי שנחשף בכאן חדשות. אתמול הודיעה הרשות הפלסטינית כי היא מסרבת לקבל את כספי המיסים מישראל – מאות מיליוני שקלים בחודש, ולדברי מקורות ברמאללה עמדה זו של הרשות לא תשתנה כל עוד סוגיית הסיפוח לא יורדת מהפרק. 

בד בבד, מקור המקורב למלך ירדן עבדאללה אמר לעיתון "לה פיגארו" הצרפתי כי בניגוד לרושם העולה מהצהרותיו לשבועון "דר שפיגל", עבדאללה מלך ירדן לא יבטל את הסכם השלום עם ישראל בתגובה לסיפוח אפשרי. לדברי המקור, התגובה יכולה להיות החזרת השגריר הירדני לארצו והפחתת התיאום הבטחוני עם ישראל.

לדברי המקור, "אנחנו נותנים לשירותים הישראלים יותר ממה שהם נותנים לנו. השירותים שלנו יודעים מה קורה בסוריה ובעיראק".  עוד ציין המקור כי מאז הגיע נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לשלטון, ירדן פחות תלויה בישראל לגבי אספקת הגז שלה. 

גורמים אמריקנים לראשי מועצת יש"ע: "אתם כפויי טובה"

במועצת יש"ע אומרים שבימים האחרונים העבירו להם מסר מגורמים אמריקנים רשמיים ברקע התנגדותם לתוכנית טראמפ - כך פורסם בחדשות הערב. לדבריהם, זהו המסר: המתנחלים הם כפויי טובה וזו הסיבה לכתף הקרה שלנו. בזמן שאנחנו נאבקים בקורונה ובמהומות ברחובות - הם תוקפים אותנו. בוושינגטון מתקשים לשאת את הפרובוקציה הפומבית. 

הפופולריים