יו"ר מועצת יש"ע: לא תהיה ריבונות אם לא תהיה הסכמה לאומית רחבה

אלחייני: התנאי של האמריקנים - הסכמה לאומית

יו"ר מועצת יש"ע לכאן רשת ב על תוכנית החלת הריבונות - לא תצא לפועל, בגלל שהאמריקנים דורשים הסכמה גם מגנץ ואשכנזי. חוטובלי: החלת הריבונות - הזדמנות גדולה. ח"כ עוזי דיין: זה לא זמן לפלגנות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני ובקעת הירדן
צילום: צילום: יניב נדב, פלאש 90 / מועצת יש"ע

יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני אמר הבוקר כי האמריקנים הציבו את קיומה של הסכמה לאומית רחבה כתנאי להסכמתם להחלת הריבונות הישראלית בשטחים ביהודה ושומרון. את הדברים אמר אלחייני בתוכנית "הבוקר הזה" (חמישי), בכאן רשת ב. אתמול האשים אלחייני את נשיא ארצות הברית כי טראמפ ויועצו קושנר הוכיחו בתוכנית שהם אינם ידידים של מדינת ישראל ואינם חושבים על האינטרסים הביטחוניים וההתיישבותיים שלה.

"לא תהיה ריבונות", אמר אלחייני, לא בגלל ירדן ולא בגלל הפלסטינים - אלא כי האמריקנים הציבו תנאי חדש. קיבלתי אתמול שיחה מגורם בכיר בליכוד שאמר לי כי האמריקנים לא הציבו תנאי חדש - אם לא תהיה הסכמה לאומית רחבה בישראל על הריבונות אז לא תהיה הכרה. ולא תהיה כזו בגלל גנץ ואשכנזי. גנץ מתנהג כמו יו"ר האופוזיציה".

אלחייני הבהיר את אמירתו מאתמול ואמר ש"העברת השגרירות לירושלים וההכרה הרמת הגולן הן סימן לידידות, אבל בכל הקשור להקמת מדינת טרור פלסטינית על 70% משטחה של ישראל שתאיים על גוש דן, הוא הוטעה או שאינו מבין". 

שרת ההתיישבות, ציפי חוטובלי, אמרה הבוקר בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב כי "הריבונות היא אחת ההזדמנויות הכי גדולות שהימין יכול להביא. אין מחלוקת על כך שהתוכנית היא הידידותית ביותר לישראל". עם זאת היא ציינה: "אני מתנגדת למדינה פלסטינית, אין מקום לריבונות זרה בין הים לירדן. נטל ההוכחה עבר מהצד הישראלי לצד הפלסטיני, זה מה שחשוב בתוכנית".

האזינו לריאיון עם חוטובולי בכאן רשת ב

ח"כ עוזי דיין מהליכוד הגיב בתוכנית לדבריו של אלחייני ואמר: "זה לא זמן לפלגנות". "אסור לנו לעשות את השגיאה הפלסטינית", אמר דיין. "הם כל הזמן אומרים לא, מה הם השיגו מזה? כלום". 

חבר הנהגת הפתח, ג'יבריל רג'וב, אומר כי הפלסטינים יתייחסו לכיבוש, סמליו ומוסדותיו בשטחים כאל אויב, אם תבצע ישראל סיפוח בפועל. "אם יהיה סיפוח, אנו הולכים לעימות בשטח. אך העימות חייב להיות שקול, ולפי החלטה".

דבריו של ראש מועצת יש"ע על טראמפ נתקלו בביקורת נרחבת במחנה הימין, ובגינוי של ראש הממשלה ויו"ר הכנסת. נתניהו אמר אמש כי "הנשיא טראמפ הוא ידיד גדול של מדינת ישראל, שהוביל מהלכים היסטוריים לטובת המדינה".  לוין כינה את דבריו של אלחייני - חצופים וחסרי האחריות וראויים לכל גינוי וביקורת. "בכל הכבוד ליו״ר מועצת יש״ע, עליו להודות לנשיא טראמפ על פועלו האדיר לטובת מדינת ישראל ולטובת ההתיישבות", אמר. 

הפופולריים