שר האוצר כ"ץ הודיע: יורחבו המענקים למעסיקים שהחזירו עובדים מחל"ת

השר כ"ץ: יורחב המענק על החזרת עובדים מחל"ת

אחרי שהחוק כבר אושר בקריאה ראשונה בכנסת - גם מעסיקים שהחזירו עובדים מתחילת המשבר יקבלו מענק של 3,500 שקלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה אוהלים תל אביב
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המענקים לעידוד החזרת עובדים לעבודה: משרד האוצר החליט להרחיב את מודל המענקים כך שגם מעסיקים שהחזירו עובדים מחל"ת החל מתחילת ההקלות במשק ב-19.4 ועד 1.5 יהיו זכאים למענק של 3,500 שקלים על כל עובד בדומה למעסיקים שהחזירו עובדים בין 1.5 ל-1.6.

"לאחר שמתווה החוק לעידוד התעסוקה אושר בממשלה ובקריאה ראשונה בכנסת ללא כל שינוי, שקלנו את הנושא והחלטנו לצרף את אותם מעסיקים למתווה המענקים מאחר שהם פתחו את עסקיהם במועד זה בהתאם להנחיות הממשלה", אמר כ"ץ.

סכום הכסף הנדרש למענקים הוסדר במסגרת התוכנית. התוספת תתבצע במסגרת הליך החקיקה בכנסת ודיוני ועדת הכספים. בנוסף לכך, כפי שסוכם, יוקצו למעסיקים קיימים 500 מיליון שקלים הכלולים בתוכנית, בהתאם לקריטריונים שיגובשו לאחר השימוע הציבורי ויובאו לאישור ועדת הכספים בהמשך.

על פי המתווה, המענק ישולם החל מחודש יולי בגין החודשים מאי ויוני. לאחר מכן ישולם מענק בגין כל חודש מייד לאחר תשלום המשכורת לעובד – ולאחר דיווח לשירות התעסוקה על ידי העובד והמעביד. המשמעות: המענק עבור חודש יולי ישולם בחודש אוגוסט וכך הלאה.

נוסף על כך הוחלט באוצר על מנת לעודד העסקה של עובדים גם במשרות חלקיות, להפחית את סך השכר החודשי שממנו יינתן המענק עבור עובד – והוא יעמוד על 3,300 שקלים בלבד. בכך, מסבירים באוצר, יינתן מענה גם לעובדים במשרות חלקיות, במשמרות ולסטודנטים, לצד תמרוץ מעסיקים להעסקה בהיקף של מעל 50% משרה לפחות.

קבלת המענק תיעשה על ידי רישום של המעסיק ושל העובד בשירות התעסוקה באמצעות טופס אלקטרוני, עבור כל חודש. המענק ישולם לאחר מכן על ידי רשות המסים, ישירות לחשבון הבנק של העסק. נוסף על כך הוחלט כי על מנת לתמוך בתעשייה, יוקצו 500 מיליון שקל להכשרות מקצועיות בענפי תעשייה בעלי פריון גבוה.

בתוך כך, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה – חלה הירידה באיכות חייהם ואולי אפילו בביטחון התזונתי של רבים מהישראלים. הנתונים מראים שאחד הצעדים הקריטיים ליציאה מהמשבר היא ליצור ודאות בקרב הציבור עם תוכניות מסודרות ויישום מהיר שלהן. אך מתווה משרד האוצר להחזרת עובדים לעבודה לא תורם למצב.

הפופולריים