חשיפת כאן חדשות: הממשלה אישרה את הקיצוץ הרוחבי כדי להקים את המשרדים החדשים

הממשלה אישרה: קיצוץ רוחבי להקמת משרדי ממשלה
הקיצוץ, בגובה 1.5%, בכל משרדי הממשלה, בביטוח הלאומי ובשירות התעסוקה. לפיד תקף: חצי מיליארד שקל הועברו לא למובטלים - אלא למשרדים מיותרים. שרים תקפו בממשלה: "הקיצוץ לא מתקבל על הדעת, פוגע בטיפול במשבר הקורונה". נתניהו הבהיר: לא יוקם מעון לראש הממשלה החליפי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבת הממשלה 31.05.20
צילום:

חשיפת כאן חדשות: הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, כדי להקים משרדי ממשלה חדשים. בעקבות התנגדותו של שר החוץ גבי אשכנזי, הוסכם להוריד את גובה הקיצוץ במשרדו מ-11.5 מיליון שקלים ל-4.8 מיליון. כך, 16 תקנים יקוצצו, כולם תקני מטה ולא של דיפלומטים. שרים בממשלה, ביניהם איציק שמולי, מירי רגב, אלון שוסטר, גבי אשכנזי ופנינה תמנו שטה, מתחו ביקורת על הקיצוץ.

שר הרווחה איציק שמולי תקף בישיבה בחריפות את הקיצוץ הרוחבי ואמר בדיון: ״גם מהותית וגם ציבורית הקיצוץ הוא דבר שאינו מתקבל על הדעת. בתקופה כזו לא רק שאסור לפגוע ברווחה אלא שצריך להוסיף לה. הממשלה לא יכולה לאחוז את המקל משני הקצוות. אם יש לקורונה יש השלכות חברתיות וכלכליות אז ההחלטה הזו לא עולה בקנה אחד עם המחויבות של הממשלה לפתור את המשבר״. 

שמולי תקף גם את אנשי האוצר והוסיף: ״אני דוחה מכל וכל את האבחנה שלכם בין קיצוץ במטה לבין השטח כשמדובר במשרדים חברתיים. אם יש עלייה בכמות מקרי האלימות במשפחה או במספר הדורשים לאבטלה - כמו שלעובדים בקצה יש יותר עבודה כך גדלה בהתאמה גם עבודת המטה. העבודה של משרד הרווחה גדלה פי כמה וכמה במשבר״. 

כמו כן, ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבה כי לא יוקם מעון לראש הממשלה החליפי. לדבריו, "כל אלה שמטעים ואומרים שמקימים מעון לראש הממשלה חליפי זה לא נכון, זה לא עלה ולא עולה". 

בשבוע שעבר נחשף בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב  כי הממשלה מתכננת קיצוץ רחב של 1.5% בכל משרות המטה הממשלתיות, בכל משרדי הממשלה, כדי לאפשר את הקמת המשרדים החדשים לשרים. בנוסף ישנה כוונה לקצץ בשיעור דומה גם בביטוח הלאומי ושירות התעסוקה. זאת כדי לאפשר הקמה של כמה לשכות במשרדים הממשלתיים החדשים, בזמן שבישראל עדיין ישנם יותר ממיליון מובטלים.

במסמך שהגיע לידי כאן חדשות נחשף הפירוט המתוכנן שיפגע גם במשרדים החברתיים, משרדי החינוך, הבריאות והרווחה. שרים ששוחחו עם כאן חדשות זעמו על המהלך ואמרו: "זה טירוף הדעת, הקיצוץ באגפים החברתיים של הממשלה יפגע בחלשים ביותר". אחרי החשיפה, ניסו שרים להיאבק בגזרה ובכיר בכחול לבן הבטיח שהקיצוץ לא יפגע בביטוח הלאומי. 

הסכום שיקוצץ נועד להקמת לשכות שרים ומנכ"לים במשרדים החדשים שהובטחו לשרים כחלק מההסכמים הקואליציוניים. מדובר במשרדים למשאבי המים, להשכלה גבוהה ומשלימה, התיישבות, הדיגיטל והסייבר, המיעוטים, המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, משרד ראש הממשלה החליפי ולשכת השר במשרד הביטחון. 

יו"ר האופוזיציה ויש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, תקף היום את ההחלטה: "חצי מיליארד שקל העבירה היום הממשלה. לא לעצמאים, לא למובטלים, לא לעסקים קטנים - לעצמה. למשרדים מיותרים כמו המשרד למשאבי מים והמשרד לקהילות שלא קיימות ולסגני שרים מיותרים שאף אחד לא צריך. מנותקים נמאסתם".

הפופולריים