מדינות אירופה במועצת הביטחון: לא נכיר בסיפוח ללא הסכמה פלסטינית

מדינות אירופה במועצת הביטחון: לא נכיר בסיפוח

בהודעה מטעם גרמניה, בלגיה, צרפת, אסטוניה ופולין נכתב כי הן רואות בדאגה את כוונת ישראל לספח שטחים ללא הסכמה • הם הוסיפו: פתרון שתי המדיני הוא הדרך היחידה להבטיח שלום ויציבות באזור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המאחז עשהאל בדרום הר חברון, יוני 2012
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

מדינות אירופה החברות במועצת הביטחון של האו"ם מסרו היום (רביעי) הצהרה והתייחסו לכוונת ישראל לספח שטחים ביהודה ושומרון. בהודעתם מסרו המדינות כי הם "רואים בדאגה קשה את כוונת ישראל לספח שטחים, לא נכיר בשינויים בלי הסכמה פלסטינית". 

בהודעה מטעם גרמניה, בלגיה, צרפת, אסטוניה ופולין נכתב כי "נזכיר כי לא נכיר בשינויים בגבולות 1967, אלא אם כן יסכימו הישראלים והפלסטינים. הפיתרון של שתי מדינות, כאשר ירושלים היא בירתה העתידית של שתי המדינות, היא הדרך היחידה להבטיח שלום ויציבות בר-קיימא באזור.  אנו קוראים בתוקף לישראל להימנע מכל החלטה חד צדדית שתביא לסיפוח כל שטח פלסטיני ותהווה, ככזו, מנוגדת לחוק הבינלאומי". 


כמו כן, המדינות בירכו על הקמת הממשלה החדשה והוסיפו: "אנו מצפים להמשיך ולעבוד עם ממשלת ישראל בצורה בונה ומקיפה, ברוח הידידות ארוכת השנים המחברת אותנו לישראל. על מנת לפתח את מערכת היחסים בינינו בכל התחומים, בפרט בעניינים כמו הקורונה, חינוך, מחקר ופיתוח וכל תחום אחר שיש בו אינטרס הדדי". 

אתמול הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי "אנו משוחררים החל מהיום מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארצות הברית, לרבות ההסכמים הביטחוניים". בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה אמר הוסיף אבו מאזן כי הם "ממשיכים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל ארגונים שהסכמנו לא להצטרף אליהם". בכיר פלסטיני אישר לכאן חדשות: אבו מאזן הנחה את ראשי מנגנוני הביטחון להפסיק מייד את התיאום עם ישראל.

לטענת הבכיר, גם שני האישים הפלסטינים הבכירים הנמצאים בקשר שוטף עם ישראל – חוסיין א-שייח ומאג'ד פרג' ראש המודיעין הפלסטיני - הונחו שלא להמשיך ולעמוד בקשר עמה. הוא אמר כי גורמים בישראל וגורמים בינלאומיים ניסו עד הרגע האחרון להניא את הרשות מלנקוט בצעד הזה, באמצעות מסרים שהעבירו אליה.

בנאומו במליאת הכנסת בהשבעת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי ביהודה ושומרון וכי הצעד הזה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו. דבריו הופרעו בקריאות ביניים של חברי האופוזיציה. חברי הכנסת שחאדה וג'בארין מהרשימה המשותפת הוצאו מאולם המליאה.

הפופולריים