אבו מאזן: משוחררים מכל ההסכמים עם ישראל וארה"ב

אבו מאזן: משוחררים מכל ההסכמים עם ישראל
יו"ר הרשות בהצהרה דרמטית: החל מהיום לא מחויבים גם להסכמים ביטחוניים. בכיר פלסטיני לכאן חדשות: אבו מאזן הנחה את ראשי מנגנוני הביטחון להפסיק מייד את התיאום עם ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הצהיר הערב (שלישי) כי "אנו משוחררים החל מהיום מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארצות הברית, לרבות ההסכמים הביטחוניים". בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הוסיף אבו מאזן כי הם "ממשיכים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל ארגונים שהסכמנו לא להצטרף אליהם". בכיר פלסטיני אישר לכאן חדשות: אבו מאזן הנחה את ראשי מנגנוני הביטחון להפסיק מייד את התיאום עם ישראל.


לטענת הבכיר, גם שני האישים הפלסטינים הבכירים הנמצאים בקשר שוטף עם ישראל – חוסיין א-שייח ומאג'ד פרג' ראש המודיעין הפלסטיני - הונחו שלא להמשיך ולעמוד בקשר עמה. הוא אמר כי גורמים בישראל וגורמים בינלאומיים ניסו עד הרגע האחרון להניא את הרשות מלנקוט בצעד הזה, באמצעות מסרים שהעבירו אליה.

מקור אחר שנכח אף הוא בפגישה, סירב לומר האם יצאו בפועל הנחיות להפסיק את התיאום הביטחוני אך אמר ש"דבריו של אבו מאזן היו ברורים וראשי המנגנונים נכחו בפגישה ויודעים את המוטל עליהם". בישיבת ההנהגה הפלסטינית אמש השתתפו עשרות אישים פלסטינים ובהם חברי הנהגות אש"ף ופת"ח, ראש הממשלה הפלסטיני, ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ואחרים. 

חבר הנהגת פת"ח עזאם אלאחמד אמר הלילה, לאחר נאומו של אבו מאזן, כי ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה ייכנס ב-48 השעות הקרובות את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. אלאחמד הוסיף לטלוויזיה הפלסטינית ששתאייה ייבחן את הקשרים עם ישראל לאור החלטת אבו מאזן.

יו"ר הרשות המשיך את דבריו ואמר כי "ישראל בהצהרותיה על כוונתה לספח – ביטלה למעשה את הסכם אוסלו וההסכמים החתומים עמה". לדבריו, ישראל צריכה לשאת למול הקהילה הבינלאומית באחריות ובמחויבויות שלה כלפי העם הפלסטיני. עוד אמר יו"ר הרשות כי הם מחויבים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי המדינות, ומוכנים לקבל צד שלישי בינינו לבין ישראל ובלבד שהמשא ומתן להשגת זאת יהיה תחת חסות רב לאומית ולא בחסות ארצות הברית לבדה.

שלשום אמר בכיר ברשות הפלסטינית לכאן חדשות כי "הודעת ראש הממשלה נתניהו מעל בימת הכנסת כי הוא הולך לסיפוח - משחררת אותנו מהכבלים שהיו עלינו". הבכיר הוסיף כי אם נתניהו רוצה סיפוח - "שיספח את כל השטח וייתן אזרחות לכל הפלסטינים".


בנאומו במליאת הכנסת בהשבעת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי ביהודה ושומרון וכי הצעד הזה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו. דבריו הופרעו בקריאות ביניים של חברי האופוזיציה. חברי הכנסת שחאדה וג'בארין מהרשימה המשותפת הוצאו מאולם המליאה.

בעקבות אזהרותיו של מלך ירדן עבדאללה השני, גורמים בעמאן, המקורבים לשלטון, העריכו בשיחה עם כאן חדשות, שפורסמה אתמול בחדשות הערב בכאן 11, כי מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון יפגע בקשרים הביטחוניים והכלכליים בין המדינות. "ניכנס למלחמה קרה", הזהירו בכירים בירדן.

הפופולריים