לקראת ההשבעה: זה הרכב הממשלה המסתמן

לקראת ההשבעה: זה הרכב הממשלה המסתמן

נחתמו הסכמים קואליציוניים עם ש"ס, יהדות התורה, גשר ודרך ארץ • אורלי לוי-אבקסיס תעמוד בראש משרד חדש - חיזוק וקידום קהילתי • ברגע האחרון: רה"מ הציע לרפי פרץ להיכנס לבדו לממשלה ולקבל את תיק ירושלים ומורשת – ומתלבט בה • מסתמן כי הממשלה תושבע לקראת חצות, אך ייתכן שתהיה דחייה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, 08.03.2020
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נסללה הדרך להשבעת ממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אמש (רביעי) לכנסת ולנשיא המדינה ראובן ריבלין כי עלה בידו להרכיב ממשלה. במכתבו כתב נתניהו כי הוא מבקש מיושב ראש הכנסת, בני גנץ, לכנס את הכנסת כדי לכונן את הממשלה – והשבעתה צפויה להתקיים בערב לקראת חצות. עם הודעתו של נתניהו פורסמו קווי היסוד של הממשלה. המסמך לא מכיל את נושא הסיפוח ולא עוסק בנושאי דת ומדינה או חינוך. 

לוח הזמנים הצפוי להשבעת הממשלה

• 18:00 – פתיחת הדיון המיוחד בהצגת ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי, קווי היסוד, חלוקת תפקידי השרים ומועד החילופים

• תינתן זכות דיבור לראש הממשלה החלופי המיועד עד רבע שעה

• תינתן זכות דיבור לעומד בראש הסיעה הגדולה שאינה צד להסכם הקואליציה עד רבע שעה

• דיון סיעתי בה תינתן לכל סיעה זכות דיבור של תשע דקות

• הצבעה  לבחירת יו"ר הכנסת

• הצבעה על אמון בממשלת החילופים ולאחריה הצהרת אמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי והשרים


אמש נחתמו הסכמים קואליציוניים עם סיעות הקואליציה לקראת השבעתה. ש"ס חתמה על ההסכם הקואליציוני עם הליכוד, והודיעה ששר הדתות הבא יהיה הרב יעקב אביטן מאשקלון. במקביל חתמה סיעת דרך ארץ על ההסכם עם כחול לבן. לפי ההסכם, יועז הנדל יכהן כשר באחד מהמשרדים הבאים: תקשורת תרבות וספורט או חקלאות, ויהיה חבר בקבינט המדיני -ביטחוני. כמו כן צבי האוזר יהיה יו"ר ועדת החוץ והביטחון. 

גם סיעת יהדות התורה חתמה על ההסכם עם הליכוד. כפי שסוכם בין המפלגות, יעקב ליצמן ימונה לתפקיד שר השיכון והבינוי, ומשה גפני ימונה לתפקיד יו"ר ועדת הכספים. יהדות התורה תקבל גם שני תפקידי סגן שר.

במהלך הלילה גם סיעת גשר של אורלי לוי-אבקסיס חתמה עם הליכוד על הסכם קואליציוני. לוי-אבקסיס תכהן כשרה לחיזוק וקידום קהילתי. מדובר במשרד חדש שיוקם עבור לוי-אבקסיס ויכלול כמה מהסמכויות שהיו עד עתה תחת המשרד לביטחון הפנים, בהן הרשות לביטחון קהילתי, "עיר ללא אלימות", הרשות למאבק בסמים ובאלכוהול, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת וקידום פרויקטים במגזר הערבי.

קווי היסוד של הממשלה ה-35

נתניהו הציע למירי רגב לכהן ברוטציה חלק מהקנדציה כשרת התחבורה וחלק כשרת החוץ. כמו כן, הרב רפי פרץ נפגש אתמול נתניהו בבלפור. בסביבתו אומרים שהוא נפגש מטעם סיעתו כדי לעזור לימינה להצטרף לממשלה. עם זאת בימינה אומרים שהוא בא מטעם עצמו, ופרץ לא עדכן על תוצאות הפגישה. בנט עודכן בכך שנערכה פגישה שכזו, אך לא בתוצאותיה. גורם בסביבת אמר כי הוא קיבל הצעה להיכנס לבדו לממשלה בתמורה לתיק ירושלים ומורשת, אך מתלבט.

השבעת הממשלה ככל הנראה תתקיים רק לקראת חצות, וייתכן שאף לאחר מכן, בעקבות הגשת ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה סמוך לחצות אמש, והחתימה עם אורלי לוי-אבקסיס במהלך הלילה. אם רפי פרץ גם יחתום הלילה על הסכם, כנראה ההשבעה תידחה עבורו ועבור לוי-אבקסיס. אם פרץ יחתום בבוקר - ככל הנראה הוא ולוי- אבקסיס יושבעו בשבוע הבא.

הרכב הממשלה המסתמן

שר האוצר – ישראל כ"ץ

שר הבריאות – יולי אדלשטיין

שר החוץ – גבי אשכנזי

שר המשפטים – אבי ניסנקורן

השר לביטחון הפנים – אמיר אוחנה

שרת התחבורה – מירי רגב

שר התקשורת – יועז הנדל

שר התרבות – חילי טרופר

השר להגנת הסביבה – זאב אלקין

השר לשיתוף פעולה אזורי – אופיר אקוניס

שר הכלכלה – עמיר פרץ

שר העבודה והרווחה – איציק שמולי

שר הפנים, הנגב והגליל – אריה דרעי

שר הבינוי – יעקב ליצמן

שר התיירות – אסף זמיר

השרה לשוויון חברתי – מירב כהן

השרה לחיזוק וקידום קהילתי - אורלי לוי-אבקסיס

שרת העלייה והקליטה – פנינה תמנו-שטה

שר החקלאות – אלון שוסטר

שרת התפוצות – עומר ינקלביץ'

שר הדתות – הרב יעקב אביטן

השר לעניינים אסטרטגיים ומיעוטים – מיכאל ביטון

שר המדע והחלל – יזהר שי

הפופולריים