קווי היסוד של הממשלה אינם כוללים כרגע התייחסות לסיפוח שטחים

קווי היסוד של הממשלה: ללא התייחסות לסיפוח שטח

כחול לבן והליכוד סיכמו ביניהן להניח קווי יסוד כלליים ולא לעסוק בסוגיות נפיצות עד אחרי ההשבעה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ, בנימין נתניהו
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, מרים אלסטר, פלאש 90

קווי היסוד של הממשלה שאמורים להיות מונחים היום (רביעי) אינם כוללים, נכון לרגע זה, התייחסות לסיפוח שטחים שמתכוונת הממשלה לבצע. בקווי היסוד אין לפי שעה גם התייחסות של ממש לנושאי דת ומדינה, חינוך או אלימות במגזר הערבי - מהדגלים של כחול לבן. כחול לבן והליכוד סיכמו ביניהן להניח כעת קווי יסוד כלליים, בעיקר בנושאי קורונה, ביטחון, כלכלה ואחדות - ולא לעסוק בסוגיות נפיצות עד אחרי ההשבעה.

במפלגות החרדיות הביעו כעס על כך שבקווי היסוד של הממשלה החדשה לא הוכנס הסעיף הקבוע שמעגן את הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. אמנם בהסכם הקואליציוני שהמפלגות החרדיות חתמו עם הליכוד הסעיף מופיע, אך בקווי היסוד שמייצגים את הממשלה כולה ונוסחו על ידי כחול לבן והליכוד - סעיף הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה לא מופיע. זאת, בעקבות התעקשות של כחול לבן שהסעיף לא ייכנס.

כך תושבע הממשלה

התפטרותו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מתפקיד יו"ר הכנסת תיכנס לתוקפה רק מחר ב-22:00, 48 שעות לאחר שהגיש את מכתב ההתפטרות. מכיוון שכך תוכל הממשלה להיות מושבעת רק אחרי שעה 22:00 מחר. לפי שעה נראה כי מליאת הכנסת תיפתח בשעה 19:00 בנאומי ראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה החליפי גנץ וראש האופוזיציה המיועד לפיד. לאחריהם יתקיים דיון סיעתי שבו ינאם נציג של כל אחת מסיעות הכנסת, כשלקראת השעה 22:00 אפשר יהיה לקיים את ההצבעה לבחירת תפקיד יו"ר הכנסת המיועד ליריב לוין מהליכוד. מיד לאחר בחירת יו"ר הכנסת תצביע הכנסת אמון בממשלה החדשה ולאחריה ייקראו השרים המיועדים להצהיר אמונים ויתפסו את מקומם החדש כחברי ממשלה.

נמשך המאמץ לצרף את ימינה לממשלה


בד בבד נמשכים הניסיונות לצרף גם את ימינה לממשלה, לאחר שהודיעה כמה פעמים כי בכוונתה להישאר באופוזיציה. יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, נמצא בשעות האחרונות בקשר עם ראשי מפלגות הליכוד וימינה ופועל לסייע להכנסת ימינה בסופו של דבר לקואליציה. גפני ציין הבוקר כי: "אסור שסיעת ימינה לא תהיה בקואליציה".

לראשונה מאז הפיצוץ בשיחות בין הליכוד וימינה, בסביבתו הקרובה של השר רפי פרץ לא פסלו היום אפשרות שהוא יסכים להיכנס לבדו לממשלה, גם אם ימינה תישאר בחוץ. כך פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. התנאי למינוי יהיה שפרץ יקבל תפקיד של שר עם סמכויות משמעותיות עבור הציונות הדתית.

עוד דווח כי הצעות לכהן כסגן שר או שר בלי תיק ללא סמכויות יידחו על ידו. הסיבה לשינוי הגישה מצד הרב פרץ נובעת בעיקר בעקבות תחושתו שהוא לא נספר על ידי חבריו למפלגה במהלך המשא ומתן שהתקיים מול הליכוד, כשהיה ברור שבנט, שקד וסמוטריץ' יהיו לפניו בחלוקת התפקידים בממשלה ולמעשה היו משאירים אותו ללא תפקיד או עם תפקיד זוטר. אנשיו של פרץ דרשו משאר בכירי המפלגה התחייבות לכך שהוא לא יקופח, ולאחר שהתחייבות כזו לא הגיעה, הוא מרגיש חופשי לנהל משא ומתן עצמאי מול הליכוד.

הפופולריים