ימינה הודיעה: הולכים לאופוזיציה, ניערך ליום שאחרי נתניהו

ימינה: נלך לאופוזיציה, ניערך ליום אחרי נתניהו

סמוטריץ' לכאן רשת ב: "נתניהו צריך להחליט אם הוא רוצה את ימינה כשותפה אמיתית ומשמעותית כפי שהוא מתייחס לחרדים". למרות הדברים, בכירים במפלגה אומרים: הדלת עדיין פתוחה. בליכוד דחו את הטענות: "אם ימינה הייתה מקבלת עוד תיק, זו הייתה מבחינתם ממשלת ימין?"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנט שקד פרץ סמוטריץ'
צילום: צילום: פלאש 90

מפלגת ימינה הודיעה הבוקר (ראשון) כי לא תצטרף לממשלת נתניהו-גנץ, וכי תשרת את הציבור באופוזיציה בקדנציה הקרובה, "ולהילחם משם למען המחנה הלאומי". "ימינה תערך ליום שאחרי נתניהו, שיבוא בעוד שנה וחצי, ותייצר מהאופוזיציה אלטרנטיבת ימין אמיתית", נמסר. למרות הדברים, בכירים במפלגה אמרו כי הם עדיין מוכנים למו"מ עם הליכוד והערב צפויים להתכנס חברי המפלגה לדיון בנושא. 

בהודעת ימינה הוגדרה הממשלה המסתמנת בראשות נתניהו כממשלת שמאל, ונכתב כי תלך לאופוזיציה "לאור הזלזול הבוטה של ראש הממשלה כלפי ימינה וציבור בוחריה". "ההחלטה התקבלה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים למצות את המו"מ הקואליציוני עם הליכוד וראש הממשלה נתניהו, שבחר לפרק את גוש הימין ואת השותפות עם ימינה", נכתב. "ימינה תהווה אופוזיציה לוחמת אך אחראית, שתתמוך מבחוץ בהחלטות חיוביות של הממשלה, כדוגמת החלת ריבונות, ובלבד שהיא תובא ללא הכרה, מפורשת או משתמעת, בהקמת מדינה פלסטינית".

למרות ההודעה החריפה, בכירם במפלגה אומרים כי מבחינתם עדיין פתוחה הדלת לקיים מו"מ מול הליכוד ולנסות להגיע להסכמות. לדברי הבכירים, בכוונה הם הוציאו את ההודעה ביום ראשון, בשלב מוקדם של השבוע, על מנת לאפשר עוד זמן להגיע להסכמות.

בנוסף לכך, ישנם חילוקי דעות בתוך ימינה עצמה לגבי חריפות ההודעה שיצאה היום. שקד והרב פרץ לא אהבו את נוסח הדברים וביקרו אותם בשיחות סגורות. גם על עצם ההחלטה לפנות לאופוזיציה יש ויכוחים פנימיים בתוך ימינה ובשל כך כונסה ישיבת סיעה כדי לנסות ולהגיע להסכמות.

האזינו לריאיון עם סמוטריץ' בכאן רשת ב

שר התחבורה וחבר ימינה, בצלאל סמוטריץ', הגיב להודעה בריאיון בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב: "נתניהו צריך להחליט אם הוא רוצה את ימינה כשותפה אמיתית ומשמעותית כפי שהוא מתייחס לחרדים. זה לא עניין של תיקים אלא עניין של יכולת והשפעה. נתניהו מכר את הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב לעמיר פרץ. זה נראה כמו ממשלת שמאל בראשות נתניהו כמעט בכל היבט שחשוב לנו". סמוטריץ' הוסיף: "אם ירצו אותנו כשותפים נהיה מוכנים לקחת אחריות ולהיות חלק. נתניהו יודע בדיוק מה אנחנו רוצים. אנחנו לא נבהלים מאופוזיציה. אין שום סיכוי שיפצלו אותנו".

בליכוד דחו את דברי ימינה: "אם ימינה הייתה מקבלת עוד תיק, זו הייתה מבחינתם ממשלת ימין? זאת הממשלה הראשונה בתולדות המדינה שתחיל ריבונות על יהודה ושומרון, ומצער שימינה לא תהיה חלק מזה רק בגלל מאבקים פנימיים בתוכה על חלוקת תיקים. אנו מקווים שימינה יתעשתו, יגלו אחריות לאומית ויכנסו לממשלה שתוביל מהלך היסטורי בתולדות הציונות".

אתמול פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי בתוך הנהגת ימינה נמשכים הקשיים באשר לחלוקת התפקידים במקרה של כניסה לקואליציה. בעוד שכוונת נפתלי בנט היא לשמש כשר מלא, ששקד וסמוטריץ' יחלקו תיק אחד, ופרץ יהיה יו"ר ועדה - שקד מצפה לקבל תיק שווה לזה של בנט, סמוטריץ' אינו רוצה להסתפק בחצי תיק ופרץ רוצה גם הוא תיק. בליכוד לעומת זאת, לא רוצים לתת לימינה תיק בכיר בשביל להכניס רק את מחציתה לקואליציה.

הפופולריים