הכנסת אישרה את חוק הרוטציה: נתניהו צפוי לקבל מנדט להרכבת הממשלה

חוק הרוטציה אושר: נתניהו צפוי להרכיב ממשלה

גם הצעת החוק המשלימה לחוק הרוטציה, שעוסקת במימון המפלגות של האוזר והנדל אושרה בקריאה שנייה ושלישית • השר אקוניס: אם יתערב בית המשפט בעתיד ולו באחד מסעיפי ההסכם – הדבר עלול לשנות את המצב הפוליטי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת, 17.02.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה המיוחדת בכנסת לעניין חוק הרוטציה דחתה את כל ההסתייגויות שהגישה האופוזיציה נגד הסעיף החדש בחוק המאפשר להאריך בחזרה את כהונת הכנסת לארבע שנים. מליאת הכנסת אישרה הבוקר (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק-יסוד: הממשלה (חוק הרוטציה) ברוב של 72 תומכים מול 36 מתנגדים.  כעת צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

הגשת החתימות לבית הנשיא תסתיים הלילה בחצות. אם לא תעלה טענה מצד חברי הכנסת החתומים על הבקשה בדבר כשרות חתימתם - יטיל הנשיא ראובן ריבלין את הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שצוין בה. אם יתברר שקיים קושי עם כשרות חלק מהחתימות, כך שמספר החתומים נמוך מ-61, הבקשה תיחשב כאילו לא הוגשה.


מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית גם את החוק שעוסק במימון המפלגות ברוב של 71 תומכים מול 37 מתנגדים. בכך השלימה הכנסת את אישור החוקים שמעגנים את ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לליכוד, וביניהם הרוטציה של גנץ ונתניהו, תפקיד ראש הממשלה החלופי, ביטול המגבלה על מספר השרים, קיצור כהונת הכנסת הנוכחית לשלוש שנים וכן כספי מימון המפלגות הנוספים שיקבלו צבי האוזר ויועז הנדל במסגרת סיעתם החדשה "דרך ארץ". הצעות החוק כוללות גם סעיף שמופיע בהסכם הקואליציוני ובו קיימת האופציה להאריך בהמשך את כהונת הכנסת, ברוב של 70 ח"כים, ולהחזיר אותה לאורכה המקורי של ארבע שנים וחצי.

נתניהו ויושב ראש כחול לבן בני גנץ סיכמו לתקן את "חוק הרוטציה" שהעבירו במליאה, כך שיאפשר את הארכת כהונת הממשלה לארבע שנים וחצי. הם סיכמו ביניהם כי הממשלה החדשה תושבע ביום רביעי הבא לאחר שיושלם הליך החקיקה. האופוזיציה המיועדת הסירה את הסתייגויותיה מהחוק לפני שהספיקו להוסיף לו את התיקון כהסתייגות, ובשל כך נאלצו בכחול לבן ובליכוד להחזיר את סעיף החוק לדיון בוועדה המיוחדת, לצורך תיקונו.

השר אופיר אקוניס מהליכוד בירך את החלטת בג"ץ שלא להתערב בהסכם הקואליציה ואומר כי מלכתחילה לא הייתה עילה משפטית להתערבות כזאת. עם זה, הוא מזהיר כי אם יתערב בית המשפט בעתיד ולו באחד מסעיפי ההסכם, הדבר עלול לשנות את המצב הפוליטי.

האזינו לריאיון עם השר אופיר אקוניס

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב בירך השר גם על הכוונה להאריך את כהונת הממשלה הבאה לארבע שנים וחצי. בעניין המגעים עם סיעת ימינה אמר כי היא קיבלה הצעה נדיבה וכי כעת ממתינים לתשובתה. לדבריו, הליכוד רוצה את ימינה בממשלה אך מספר התפקידים שהיא דורשת אינו תואם את מספר המושבים שקיבלה בבחירות.

הפופולריים