נתניהו: מותר לצאת מהבתים לכל מרחק, המגבלה על התקהלויות עשויה להתבטל ב-14 ביוני

רה"מ: מותר לצאת מהבתים לכל מרחק ולבקר משפחה

מגבלת 100 המטר בוטלה, הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי • מנהל רשות המסים: הזכאים למענק יקבלו את הכסף בתוך יומיים • השרה רגב: מופעים עם קהל מצומצם יוחזרו באמצע יוני • המסגרות החינוכיות לגיל הרך בגילי לידה עד 6 ייפתחו ביום ראשון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורונה, הנחיות, ציבור
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שני) על הקלות חדשות לציבור בנושא הקורונה ובראשן האפשרות לצאת מן הבית לכל יעד שהוא בלי מגבלת מרחק. כמו כן, יורשו ביקורים של בני משפחה מקרבה ראשונה שאינם מתגוררים תחת קורת גג אחת ויהיה אפשר לבקר סבים וסבתות אך להימנע ממגע קרוב. יותרו התקהלויות של 20 בני אדם לכל היותר, ואם לא תהיה החמרה במצב יוגדל המספר ל-100 בחודש הבא. לדברי ראש הממשלה, מגבלת ההתקהלות עשויה להתבטל ב-14 ביוני. 

ביום חמישי ייפתחו הקניונים והשווקים תחת מגבלות. בין השאר, יותר לרכוש בהם מזון אך תיאסר אכילתו במקום כדי למנוע התקהלויות. ביום ראשון תחודש פעילותם של הגנים ומוסדות החינוך לגיל הרך ועד סוף החודש תשוב מערכת החינוך לפעילות מלאה. כמו כן תחודש בהדרגה פעילות הספורט המקצועי וכך גם פעילותו של ענף המלונאות והצימרים.

צפו בהצהרת נתניהו 

במסיבת עיתונאים במשרד החוץ הזהיר ראש הממשלה כי נגיף קורונה עלול לשוב ולהתפרץ בגל שני וחמור יותר, ולכן המדינה נערכת להתמודד עם "שגרת קורונה". נתניהו שיבח את היערכות ישראל למגפה וציין כי מספר המתים ביחס לגודל האוכלוסיה הוא מהנמוכים בעולם. הוא הדגיש כי על הציבור להמשיך ולהקפיד על ההנחיות לשמירת מרחק, על הקפדה על כללי ההיגיינה ועל החובה לעטות מסכה בציבור.

שר האוצר משה כחלון הדגיש כי הממשלה תעשה הכל כדי למנוע מיתון: "אני שמח על הפתיחה של המשק. יש תוכנית שתוציא את המדינה לצמיחה ולרווחה כלכלית. אנחנו נדאג לדמי אבטלה למי שיישאר מחוסר עבודה. תוכנית העבודה האמיתית שלנו היא לתת לאנשים לחזור לעבודה". ערן יעקב, מנהל רשות המסים, הדגיש כי מעתה הזכאים למענק יקבלו את הכסף בתוך יומיים.

ראש הממשלה אמר כי הממשלה תעשה הכול כדי לפתוח את הכלכלה ולדאוג לאזרחים בלי בירוקרטיה מיותרת. בין השאר אמר כי תיושם השיטה האמריקנית ולפיה עצמאי שנפגע מהמשבר ושיעמוד בקריטריונים יקבל את הכסף ממשרד האוצר מייד. שר האוצר משה כחלון אמר באירוע כי הענקת הפיצויים אכן התעכבה אך כבר השבוע הכסף יגיע לאנשים.

מופעים עם קהל מצומצם – באמצע יוני

שרת התרבות והספורט מירי רגב הודיעה כי חדרי הכושר יחזרו לפעילות עוד השבוע. לדבריה הציבור יכול לחזור לריצה, הליכה ורכיבה על אופניים בכל מרחק. כמו כן, עד אמצע יוני לדברי רגב, יוחזרו המופעים בנוכחות קהל מצומצם. "הציבור יכול לחזור לפעילות ספורטיבית: ריצה, הליכה רכיבה על אפנייים, ללא הגבלת מרחק – ההגבלה היא פעילות בזוגות, ואני מקווה שגם זה ישתנה. חזרה של חדרי כושר וסטודיו עוד השבוע במסגרת 'התו הסגול'.

"חזרה מיידית של מועדוני ספורט כמו טניס, אתלטיקה ועוד. חזרה של הספורט הימי במיידי. ללא שהייה על החוף. חזרה לפעילות בבריכות של אגודות השחייה. ליגת הכדורגל – עוד הלילה מקיימים דיון על החזרת האימונים לקראת חידוש הליגה עד סוף החודש וסיומה עד סוף חודש יולי. נביא מחר לאישור ראש הממשלה מודל כדי לראות שאנחנו יכולים לעמוד בהנחיות משרד הבריאות".

לראשונה מאז פרוץ המשבר, ראש הממשלה השיב לשאלות עיתונאים. על חיסון עתידי אמר: "ברגע שיהיה חיסון ייקח זמן לייצר אותו וייקח זמן לחלק אותו. אמרתי לקנצלר אוסטריה שאני חושב שראוי שנתארגן למצב של לפני החיסון וגם אחרי החיסון. כי נגיפים יכולים לצוץ כפטריות אחר הגשם. אין שום סיבה שלא נשתף פעולה עם כמה מדינות אחרות".

ויכוחים על פתיחת הקניונים והשווקים

בצל ההקלות החדשות, עד לרגע האחרון התקיימו ויכוחים על פתיחת הקניונים, השווקים והגנים. בין השאר בנוגע להוראות וההגבלות שיאפשרו את פתיחת מרכזי המסחר והשווקים. בנוגע לגנים עדיין אין בהירות בנוגע למנגנון הפיצוי למעסיקים – שנדרש בשל דרישת משרד הבריאות לפצל את הילדים לקבוצות קטנות.

בתוך כך, משרד הבריאות החמיר את מתווה ההקלות שהובא הערב לאישור הממשלה: בישיבה שנדחתה נדרשו השרים בין השאר לאשר תקנות שיקבעו קנס של 5,000 שקלים למפעילי קניונים שיפרו את התקנות. הקריטריונים שיגרמו לממשלה לשקול "סיבוב פרסה" בעניין ההקלות יהיו יותר מ-100 חולים מדי יום שלא הגיעו מחו"ל או מוקדי התפרצות שכוללים בתי אבות או אזורים אדומים; קצב הכפלה של נדבקים כל עשרה ימים ומספר של 300 חולים קשים.

כמו כן, השרים ייתבקשו לאשר הגבלות בליל ל"ג בעומר. ההצבעה בעניין צפויה ככל הנראה מחר. שר הפנים, אריה דרעי, הודיע הערב, כי הוא מתנגד להטלת סגר בערב ל"ג בעומר: "הנתונים שמפרסם משרד הבריאות בהחלט טובים, אנחנו פועלים בצדק רק להקל על הציבור, על המשק ועל הסוחרים. לכן, לא נראה לי נכון והגיוני להחזיר את ישראל לסגר ביום ראשון לאחר שרוב המשק כבר פועל. האיסור המוצדק להדליק מדורות יישאר בעינו, אך הסגר מיותר".

אושר לשב"כ להמשיך באיכון הטלפונים

כמו כן, הממשלה אישרה להאריך את סמכות שב"כ לאכן טלפונים של אזרחים כחלק מהמאבק בקורונה, ולקדם חקיקה שתעגן את השימוש ביכולות שירות הביטחון המיועדות ללחימה בטרור – על אזרחים.

גורמים בממשלה מתחו ביקורת חריפה על משרד הבריאות וטענו כי המשרד החמיר ברגע האחרון את הדרישות שהובאו לאישור. לדברי אותם גורמים, המשרד הפיץ בשעה 4:00 בבוקר נוסח עדכני לתקנות ובו דרישות בלתי סבירות לפתיחת הקניונים שעליהן לא סוכם עד כה בין משרדי הממשלה – ובהן דרישה לרישום אישי בכניסה לקניונים וחלוקה למתחמים – לטענתם ללא כל היגיון בריאותי ובמטרה להקשות על פתיחת מתחמי הקניות.

עוד טענו אותם גורמים כי משרד הבריאות החליט באופן חד צדדי להטיל את מגבלות "התו הסגול" על עסקים שהוחרגו ממנו עד כה – ובהם עסקים קטנים שלהם עד 10 עובדים, התעשייה המייצאת וענפי החקלאות והבינוי. "משרד הבריאות רוצה לסגור חשבון עם משרד האוצר על גב המגזר העסקי", אמרו לכאן חדשות אותם גורמים. "מדובר בנקמנות על גב הציבור, העסקים הקטנים נמצאים על בלימה ושינוי התקנות לגביהם ללא דיון הוא מהלך קיצוני וחמור".

ככה לא מנהלים מלחמה: סוף סוף משרד ממשלתי מציע דיון בתמונה הגדולה | פרשנות

בישיבת הממשלה שהתקיימה היום דנו באופן ההתייחסות לגיל השלישי. חלק מהשרים דרשו לתת קריטריונים מדוייקים לגבי מי מהקשישים נמצא בסיכון ולא להגדיר קבוצת סיכון רק על פי הגיל. השר יובל שטייניץ טען: "אזרח בן 100 שלא מעשן לא נמצא באותו מצב כמו אזרח בן 30 שמעשן". השרה גמליאל אמרה: "צריכים לעשות הבחנה בין אזרח ותיק עם מחלות רקע וקשיי נשימה, לבין אזרח ותיק פעיל ובריא, גם גורמים במשרד הבריאות מסכימים על כך".

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, ליאל קייזר, רועי ינובסקי ועמיחי שטיין

הפופולריים