מסתמן: גני הילדים לא יחזרו לפעילות ביום ראשון

מסתמן: גני הילדים לא יחזרו לפעילות ביום ראשון

בדיונים בנושא עלו ספקות ממשיות בנוגע להחזרת הגנים לפעילות. החלטה סופית תתקבל מחר • רה"מ הוזהר בדיונים כי אם לא יאשר הקלות בהסגר, עלול לפרוץ "מרד בציבור"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גן ילדים בירושלים, 25.07.11
צילום: צילום: פלאש 90

מסתמן כי גני הילדים לא יחזרו לפעילות ביום ראשון הקרוב, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. החלטה סופית בנושא תתקבל מחר. היום התקיימו דיונים, שבהם עלו ספקות ממשיים בנוגע לאפשרות של חזרתם לפעילות של הגנים, כשבמשרד הבריאות מתנגדים למהלך.


עוד פורסם היום בחדשות הערב כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוזהר מפני מרד אזרחים לפני שאושרו ההקלות בהסגר בשבוע שעבר. לפי גורם שמעורה בדיונים שקדמו לאישור ההקלות בסוף השבוע, לפני קבלת ההחלטה, גורם בכיר הזהיר את ראש הממשלה: "אם לא יתחילו להקל רשמית בהנחיות לציבור - יהיה מרד".


לפי הגורם, נתניהו רצה להמשיך בהגבלות, אך בעקבות האזהרה - שינה את עמדתו. בימים הקרובים צפוי דיון על הקלות נוספות, אך לפי מקורות, נתניהו רוצה להמתין לראות שאין גל שני של תחלואה, כך שייתכן והדיון יידחה לשבוע הבא.

מעונות היום לא ערוכים לקלוט ילדים בגיל הרך

בנוסף, בדיונים הפנימיים שהתקיימו היום הודו במשרד העבודה שמעונות היום לא ערוכים עדיין לקלוט ילדים בגיל הרך. דחיית ההחלטה בנושא תאפשר זמן התארגנות לוגיסטית טובה יותר, והשאיפה של משרד העבודה היא שהמעונות יחזרו לפעילות באמצע השבוע או ב-10 במאי.


מוקדם יותר הערב גורם במשרד הבריאות התייחס לחזרה הצפויה ללימודים ואמר כי אפשר לפתוח את בתי הספר, אך במשרד ממליצים לפתוח את גני הילדים בפעימה הבאה. לדבריו, "יותר בטוח להתחיל עם ילדים יותר גדולים כי ניתן יותר להסביר להם את חשיבות הכללים. צריך לעשות את זה באופן מדורג. אם אומרים שאי אפשר לעשות 15 ילדים בקבוצה, אז זה פחות טוב. צריך לעשות מהלך מדורג כשמוכנים אליו ולא כולם בבת אחת". 

במשרד החינוך אומרים שלא דובר איתם בשיחות רשמיות על האפשרות שלא לפתוח את הגנים ביום ראשון. לטענתם, בשיחות הרשמיות דובר רק על ייעול הנושא ההגייני. במשרד הוסיפו כי הם מצרים על כך שיוצאות הודעות שמבלבלות את ההורים והמורים במקום להמתין להחלטה.ההחלטה המסתמנת שלא לפתוח את הגנים עלולה לפגוע בפתיחת שאר מערכת החינוך. החשש הוא שמורים רבים בבתי הספר היסודיים הם הורים לילדי גן ולא יוכלו לחזור לעבודה. לפי הנתונים של משרד האוצר, ישנם 270 אלף הורים שלא יוכלו לחזור לעבודה אם הגנים לא ייפתחו – והעלות למשק היא 320 מיליון שקלים.

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, ליאל קייזר ואוריה אלקיים

הפופולריים