האיחוד האירופי על סיפוח שטחי יו"ש: יהווה הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי

האיחוד האירופי: סיפוח - הפרה של המשפט הבינ"ל
שר החוץ של האיחוד פרסם הודעה בעקבות חתימת ההסכם בין הליכוד וכחול לבן ולקראת הקמת ממשלה: "עמדת האיחוד האירופי ביחס למצב השטחים שכבשה ישראל בשנת 1967 נותרה בעינה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטע דקלים בבקעת הירדן
צילום: צילום: יניב נדב, פלאש 90

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, התייחס היום (חמישי) להסכם שנחתם בין יו"ר כחול לבן גנץ וראש הממשלה נתניהו על הקמת ממשלה ובתוכו לענייני האפשרות של החלת החוק הישראלי על שטחי יהודה ושומרון. "אנחנו חוזרים ומדגישים כי כל סיפוח יהווה הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי וכי עמדת האיחוד האירופי ביחס למצב השטחים שכבשה ישראל בשנת 1967 נותרה בעינה", כותב בורל. "האיחוד האירופי ימשיך לעקוב מקרוב אחר המצב והשלכותיו הרחבות יותר, ויפעל בהתאם".


עוד נכתב בהודעה כי האיחוד האירופי מוכן לשתף פעולה עם הממשלה החדשה בישראל במאבק בנגיף הקורונה. "שיתוף פעולה טכני כבר קורה", נכתב בהודעה. "בריאות אזרחינו וההשלכות הכלכליות של המשבר נמצאים בראש מעיינינו". 

בימים האחרונים ניסה שר החוץ לגייס את תמיכת כלל 27 מדינות האיחוד להודעה שתהיה 'לברכה לרגל הקמת הממשלה והאיום בעניין הסיפוח' - אבל לפחות שמונה מדינות התנגדו למהלך. גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות, כי הסיבה המרכזית להתנגדות הייתה שאותן מדינות טענו שזהו לא הזמןהנכון להודעה שכזו מכיוון שיהיה לא נכון לפתוח כך את מערכת היחסים עם גנץ. סיבה נוספת הייתה שעדיין לא נעשו מעשים בשטח ולכן אין סיבה למהר ולהוציא הודעה. נוסף על כך בורל לוחץ בדיונים באיחוד להטיל סנקציות קשות על ישראל, אם זו תספח חלקים מיהודה ושומרון.

אתמול התייחס שר החוץ האמריקני, מייק פמפאו להסכם הקואליציוני המתגבש בישראל ואמר כי הוא שמח על המתווה המתגבש של הקמת הממשלה, וכי כל אפשרות לסיפוח חלקים בשטחים נתונה להחלטת ישראל.

בתגובה להודעה אמר שר החוץ ישראל כ"ץ: "מצער לקרוא שג'וזף בורל, מי שמתיימר להיות אמון על יחסי החוץ של האיחוד האירופי, בוחר לקדם בצורה הזו את פניה של ממשלה חדשה של שותף מרכזי של האיחוד ומעדיף לראות את היחסים בין ישראל לבין האיחוד דרך הפריזמה של המגיפה ושל "מעמד השטחים". על רקע עומקם של היחסים ולאור העובדה כי הודעה זו לא זכתה אתמול לתמיכת המדינות החברות באיחוד, אנו תוהים איזו מדיניות האדון הנכבד בוחר לייצג, ולא בפעם הראשונה.
כ"ץ הודה למדינות אירופה שהתנגדו להודעתו של בורל ומנעו בכך את אימוץ הטקסט בשם האיחוד האירופי. "מדינות אלה מכירות בערך היחסים עם ישראל ואנחנו נמשיך לקדם את יחסים בין ישראל לאירופה ביחד איתן".

בדיון שנערך היום במועצת הביטחון בנושא המצב המזרח התיכון הזהירו כמה משתתפים מפני החלת ריבונות ישראלית על אזורים ביהודה ושומרון. נציג צרפת אמר כי "סיפוח ישראלי לא יעבור ללא תגובה ותהיה לדבר השפעה על מערכת היחסים עם ישראל". בריטניה וצרפת אמרו כי "הסיפוח נוגד את החוק הבין לאומי ומזיק לתהליך השלום". שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולי מלדנוב הוסיף: "סיפוח ייסגור את הדלת לחידוש המשא ומתן". 

הפופולריים