סמוטריץ' על הפינוי ביצהר: תג מחיר של מערכת הביטחון

סמוטריץ' על הפינוי ביצהר: מדובר בתג מחיר

הבתים שנהרסו אמש נבנים מחדש, כוחות משמר הגבול במקום • שר התחבורה: במקום לנהוג כמו במדינת חוק דמוקרטית – מענישים קולקטיבית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר בצלאל סמוטריץ' והפינוי ביצהר
צילום: צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

חצי יממה לאחר שכוחות הביטחון הרסו שבעה מבנים לא חוקיים בגבעות יצהר – התושבים החלו לבנות הלילה (חמישי) מחדש את המבנים שנהרסו. כוחות משמר הגבול נמצאים במקום שמוגדר מזה כחודש כשטח צבאי סגור. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס בחשבון הפייסבוק שלו בחריפות לאירוע ואמר כי מדובר בתג מחיר של מערכת הביטחון.

עוד אמר סמוטריץ': "קשה לברוח מהתחושה שרשויות האכיפה מנסות לכסות על הכישלון המקצועי שלהן לתפוס את העבריינים בכלים שמדינה דמוקרטית מתוקנת נותנת בידם, ולהרגיע את הביקורת הציבורית על כך באמצעות מופעי ראווה של הרס. במקום לנהוג כמו במדינת חוק דמוקרטית ולעצור, לחקור ולהביא לדין את מי שזרק בקבוקי תבערה על כח מג"ב, מגיעים למשפחות שלא חטאו ובענישה קולקטיבית הורסים את ביתן. יש לזה שם: תג מחיר".


כאמור, אתמול בבוקר 550 לוחמי משמר הגבול ואנשי המנהל האזרחי הרסו שבעה מבנים לא חוקיים בגבעות סמוך ליצהר: קומי אורי, תקומה ולהבה. בארבעה מהמבנים שנהרסו התגוררו משפחות. לפי משמר הגבול שני בני אדם נעצרו בפינוי בחשד לתקיפת והעלבת שוטר, והפרת הוראה חוקית.

הנהגת היישוב יצהר גינתה אמש את הפינוי ומסרה: "מדובר ב'תג מחיר' שלטוני ובאובססיה הזויה של גורמים במערכת הביטחון לטיפול ביהודים בלבד. לא יתכן כי בזמן בו משתוללת מגפת הקורונה, בוחר שר הביטחון בנט לשלוח כוחות הרס דווקא לישוב יצהר. להבדיל, בתי מחבלים נהרסים רק לאחר דיון משפטי ובהיקף מצומצם מאוד ואילו רק ביצהר הורסים בתי משפחות כנקמה ללא משפט. זהו אקורד סיום צורם לכהונת השר בנט".

כמה מהתושבים עתרו לבג"ץ וביקשו להורות למינהל האזרחי שלא להרוס בתים בשכונות אלו הנמצאים בשטח בי, הנמצא בשליטה ביטחונית ישראלית ובשליטה אזרחית פלסטינית. הם נימקו כי כך הצהירו שיעשו בתקופת הקורונה. שניים מהבתים הם בבעלות אזרחים זרים אמריקנים, לכן העותרים ובהם בעלי הבתים טענו שההריסה נעשתה בחוסר סמכות.

הפופולריים