כחלון תקף: הציבור מתפוצץ, חייבים לשחרר מסעדות וספרים. רגב: צריך לאפשר זיקוקים ביום העצמאות

כחלון תקף: הציבור מתפוצץ, חייבים לשחרר עסקים

הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות על הציבור ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן • נתניהו ביקר את השרים בישיבת הממשלה: "קשה לנהל את הישיבות" • כחלון: "הציבור מתפוצץ. צריך לקיים דיון ולהיות יותר בהירים ושקופים בקשר להנחיות" | בלעדי - כל הציטוטים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישיבת ממשלה
צילום: צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (רביעי) את ההנחיות החדשות שיוטלו על הציבור ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן. כחלק מההנחיות, תיאסר הגעה לבתי העלמין ביום הזיכרון, ויוטל סגר ביום העצמאות. כמו כן, ביישובים ערביים יוטל סגר בכל ערב בחודש הרמדאן מ-18:00 עד 03:00. ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את הישיבה בביקורת על השרים ואמר: "כל אחד קובע כאן אקסיומות וקשה לנהל את השיחות האלו. אתמול דיברתי עם מנהיגים בעולם שהבהירו שהם כופים משמעת ברזל". במהלך הישיבה תקף כחלון וקרא לחזור להפעיל עסקים נוספים: "הציבור מתפוצץ". 

נתניהו הגיב לדיווחים מהישיבה ואמר: "אנחנו בישיבות ממשלה וצריך לעצור את ההדלפות. אחרי הישיבה אנחנו נחשוב על פיתרון בעידן של היום זה מאוד פשוט". ארדן הציע בתגובה: "ממליץ על טלפונים מיוחדים לישיבה". 


שרת התרבות מירי רגב קראה לאפשר זיקוקים ביום העצמאות. כחלק מהדיון הממשלה תצביע על הסיכום שיאפשר זאת שהציע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. לפי ההצעה, מפגני זיקוקים יתקיימו השנה במספר מוקדים בכל רשות מקומית ולא רק במוקד מרכזי אחד. כך שיתאפשר למספר רב ככל הניתן של תושבים הרשות המקומית לצפות בהם, מבלי להפר את הוראות משרד הבריאות.

שר הביטחון נפתלי בנט הציג את נושא ההגבלות ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. הוא אמר שלאחר דיונים עם ארגוני המשפחות השכולות, לא יהיה סגר כולל ביום הזכרון אבל כן בבתי העלמין ובאתרי הנצחה. כמו כן, שר הפנים אריה דרעי הסביר שהצעדים בנוגע לחודש הרמדאן התקבלו על דעת ראשי הרשויות הערביות. 

בהמשך הדיון התייחסו השרים להגבלות הקיימות כיום ודרשו לערוך בהם שינויים. שר האוצר משה כחלון אמר: "הציבור מתפוצץ. אני  דורש לקיים דיון רציני ולטפל בפתיחת עסקים שגם כך עובדים בשחור כי הם לא יכולים להוציא חשבוניות כי אסור להם לעבוד". לדבריו, יש צורך ביותר שקיפות ובהירות לציבור, ולקיים את הדיון כמה שיותר מהר. גם השר אופיר אקוניס הגיב ואמר: "צריך לבטל את ההגבלה של הספורט ל 500 מטר. באוסטריה כבר יהיו קבוצות ספורט באחד במאי". 


נתניהו בתגובה ביקש לכנס ישיבה שבה ידונו ויגיעו למסקנות בנושאים הכלכליים שעלו בדיון, עד מחר. זאת בכדי להגיע להכרעה בצעדים בהמשך. כמו כן ראש הממשלה דרש בישיבה הסברים ממשרד הבריאות על הנושאים בהם דנו השרים. בעקבות דרישתו של שר הדתות ועקנין לפיתוח על המקוואות לגברים, שר דרעי יקיים מחר דיון מיוחד בנושא. 

השרים מתבקשים לאשר מניעת הגעה לבתי העלמין ביום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, והטלת סגר כללי ביום העצמאות. בנוסף מוצע לקבוע סגר ביישובים הערביים בחודש הרמדאן בכל יום מהשעה 18:00 עד 03:00 לפנות בוקר. בהסבר לתקנות החדשות שהוגש לשרים נכתב כי לפי משרד הבריאות, "ישנו חשש שהתקהלויות של אנשים במסגרת יום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן יביא לעליה חדה במספר החולים". 

הפופולריים