גנץ: "יש שהעדיפו בחירות, אנחנו בחרנו להיאבק בקורונה"

גנץ: במקום בחירות - בחרנו להיאבק בקורונה

לפיד תקף את גנץ: "לא היתה הונאה כזו מקום המדינה, ריסקו את הדמוקרטיה" • אחרי החתימה: הליכוד וכחול לבן ינסו להשביע את הממשלה בעוד שבועיים • בימינה מעריכים: פניהם לאופוזיציה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בעצרת במכביה ב-26.02.20
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

חדשות הערב בכאן 11

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס הערב (שלישי) להסכם הקואליציוני שעליו חתם אמש ואמר כי "יש שהעדיפו בחירות, אנחנו בחרנו להיאבק בקורונה". בהצהרה לתקשורת אמר גנץ כי יוקם קבינט קורונה שיספק מענה למשק כולו. "האמת העגומה היא שמדינה שלמה נמצאת מזה כשנתיים בשיתוק תחת ממשלת מעבר וכנסת מעבר" ציין יו"ר כחול לבן והוסיף כי "יש מי שרצו להמשיך להתגלגל לעוד ועוד מערכות בחירות, ואולי להרגיש צודקים".


על המשא ומתן הקואליציוני מול ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר גנץ: "כולם מדברים מי השיג יותר בהסכם, ומי השיג פחות. עבורי ההישג הגדול ביותר שאולי יהיה לממשלה הזו, הוא שהאחדות תחלחל, זהו הדבר החשוב ביותר בעת הזו לחברה הישראלית".

 יו"ר יש עתיד וחבר כחול לבן לשעבר יאיר לפיד, תקף הערב את ההסכם: "לא הייתה הונאה כזאת גדולה מאז קום המדינה, ריסקו את הדמוקרטיה". לפיד ביקר את ממשלת נתניהו–גנץ העתידית ואמר כי "הממשלה הזו תתפרק מוקדם יותר משאתם חושבים". יו"ר יש עתיד ציין חבריו לשעבר למפלגה, בני גנץ וגבי אשכנזי, ויתרו על הכול "כל מי שבתוך הממשלה מושחת".


הוא הוסיף כי הוא מתנצל בפני כל מי ששיכנע להצביע לבני גנץ וכחול לבן: "לא האמנתי שיגנבו את הקול שלכם ויתנו אותו לביבי". בליכוד הגיבו לדברי לפיד: "במקום לגלות אחריות ולהיכנס לממשלת חירום לאומית, הוא העדיף להישאר באופוזיציה, לנסות לגרור את ישראל לבחירות רביעיות, ולהטיף מהיציע. זמנו עבר". 

לאחר חתימת ההסכם, בכחול לבן והליכוד מנסים להשביע ממשלה בתוך שבועיים, כך פורסם היום בחדשות הערב. בשני הצדדים מבינים שלא בטוח שהדבר הזה יתאפשר, מאחר שיש הליך ארוך מאוד של חקיקה בדרך להשבעה.

מתחת לפני השטח מתחיל המתח בליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו מקווה להמתין עם חלוקת התיקים בליכוד ליומיים האחרונים של משא ומתן עם מפלגות גוש הימין. בד בבד, בליכוד ובכחול לבן חוששים מהתערבות של בג"ץ בהסכם. בכיר בליכוד אמר היום: אם בגלל קפריזה בית המשפט יחליט להתערב בהסכם, נלך לבחירות ונתניהו יחזור עם 45 מנדטים".

בימינה מעריכים כי פניהם לאופוזיציה. במפלגה ישנה מתיחות רבה לקראת המגעים מול הליכוד. בימינה ישנם ארבעה מועמדים, שמתמודדים על שני תיקי שרים. החשש במפלגה: הרב רפי פרץ יפרוש כדי לקבל מינוי אישי מנתניהו, שהובטח לו לפני הבחירות. גורמים בסביבת בנט מעריכים שפרת לא יפרוש, ושכל ימינה תישאר באופוזיציה. 

הקרב במפלגת העבודה: האם נכנסים לממשלה?

ועידת מפלגת העבודה תתכנס ביום ראשון, באמצעים דיגיטליים, כדי להצביע על הכניסה לממשלה. יו"ר המפלגה עמיר פרץ ינסה לשכנע את חברי הוועידה לתמוך במהלך, שיעניק לו את תפקיד שר הכלכלה ולחבר הכנסת איציק שמולי את תפקיד שר הרווחה. מנגד, חברת הכנסת מרב מיכאלי הקימה מטה שמנסה במשך שבועיים לשכנע את חברי הוועידה להצביע נגד הכניסה לממשלה. מיכאלי אף דורשת שאנשיה יהיו שותפים במנגנון ההצבעה. 


בסביבתו של עמיר פרץ אומרים כי אם מיכאלי לא תכבד את החלטות הוועידה, היא עלולה להיות חשופה לסנקציות, ויכולים אף להכריז עליה כחברת כנסת פורשת. בסביבת חברת הכנסת אומרים: מדובר בהקדמת המאוחר, אנחנו דווקא מתכוונים לנצח בוועידה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: מיכאל שמש, יואב קרקובסקי ויערה שפירא

הפופולריים