מחלוקת בין המומחים: מהם גבולות הגזרה הנכונים לפתיחת המשק?

מחלוקת: מהם גבולות הגזרה הנכונים לפתיחת המשק?

משרדי האוצר והבריאות מגבשים תקנות לתחילת מעבר המשק לשלב הבא. לא תותר פתיחת חנויות צעצועים או הלבשה והנעלה. כן תותר פתיחת חנויות מוצרים לבית • בתקנות החדשות: התאגדות משפחות לשמירה על ילדים • מנכ"ל משרד הבריאות: נאשר משלוחים מכל החנויות בכל מקרה - גם מחנויות הנעלה והלבשה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קניון בימי קורונה
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

במשרדי האוצר והבריאות מגבשים את רשימת הענפים שבהם תותר פתיחת חנויות בהתאם לתוכנית החזרה לשגרה במסגרת משבר קורונה. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם הערב (שישי) כי קו החשיבה המנחה הוא שלא להתיר פתיחת חנויות שעלולות להוות מוקד משיכה לבילוי משפחתי או שיש בפעילות שלהן מגע רב בין המוכרים לקונים. עוד פורסם כי הממשלה תאשר להתפלל במניינים כל עוד יתקיימו בשטח פתוח ובהתאם להוראות משרד הבריאות.


כך למשל, לא תותר פתיחת חנויות צעצועים או הלבשה והנעלה. כן תותר פתיחת חנויות מוצרים לבית, כלי בית ותקשורת ומחשבים. בכל מקרה, לא תותר פתיחת קניונים ומרכזים מסחריים גדולים. פתיחתם תיבחן במהלך השבועיים הקרובים.

תוכנית החזרה לשגרה: הממשלה תאשר מנייני תפילה בשטחים פתוחים

במקביל, המשרדים מגבשים את התקן לתו הסגול: הרגולציה תהיה רגולציה עצמית, כלומר שמקומות עבודה יתחייבו שהם עומדים בתקן ויהיו חשופים לקנסות. בין ההגדרות - הגבלת כמות העובדים במקום העבודה - כאחוז מגודלו הפיזי, מרחק של שני מטרים בין העובדים, הגבלת פגישות עד 8-10 משתתפים, עידוד עבודה מהבית, איסור מוחלט על קבלת קהל או קבלת לקוחות ועבודה מצומצת מול ספקים על ידי מספר מצומצם של עובדים.

בכל מקרה, לא תותר שהיה של יותר משניים-שלושה לקוחות במקביל בחנות, כאשר מדובר בחנויות קטנות ברחוב. בשלב זה אין הסכמה על שירותי משלוחים ממסעדות.


בתקנות החדשות: התאגדות משפחות לשמירה על ילדים

במוצאי שבת תתכנס הממשלה על מנת לאשר את התקנות החדשות וההקלות על המשק. הממשלה צפויה לאשר למשפחות עם ילדים להתאגד לשמירה משותפת על מנת שההורים יוכלו לצאת לעבודה. משרד הבריאות מבקש שמספר המשפחות יעמוד על שתיים בלבד, האוצר מבקש שהמספר יעמוד על ארבע משפחות. ככל הנראה לבסוף יסוכם על שלוש משפחות שיוכלו להיעזר במטפלת אחת קבועה - או באחד ההורים. אם המטפלת תהיה באוכלוסיית סיכון או מעל גיל 65 הדבר לא יתאפשר.נוסף על כך, ייפתח ביום ראשון המסחר באופן הדרגתי - וזאת בניגוד להמלצת הצוות של המל"ל. ההחלטות בנוגע לסקטורים הספציפיים שיוכלו להיפתח יתקבלו רק בישיבת הממשלה. משמעות הדבר שבעלי חנויות ידעו אם יוכלו לפתוח את בתי העסק שלהם רק במוצאי שבת ובתום ישיבת הממשלה - שעות בודדות לפני המועד המתוכנן.

מנכ"ל משרד הבריאות: נאשר משלוחים מכל החנויות בכל מקרה - גם מחנויות הנעלה והלבשה

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס להחזרת המשק לפעילות הדרגתית ואמר כי יאושרו משלוחים מכל החנויות בכל מקרה - גם מחנויות הנעלה והלבשה. בר סימן טוב הבהיר כי מדובר ב"איזונים עדינים".

הפופולריים