האוצר יבקש להתחיל בשחרור מדורג של הסגר כדי למנוע פגיעה במשק

האוצר יבקש להתחיל בשחרור מדורג של הסגר

מנכ"ל משרד הבריאות: הקושי הרגשי של הציבור לספוג תמותה הוא חלק ממערך השיקולים שלנו • דיון ראשון בראשות רה"מ בנוגע למדיניות היציאה ממשבר הקורונה יתקיים מחר • ביקורת באוצר על דרישת משרד הבריאות להקל בהסגר רק כשמספר החולים החדשים יגיע לעשרות בודדות בלבד מדי יום
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחסום משטרה שהוצב בעוצר ליל הסדר בגלל הקורונה 09.04.20
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר הערב (רביעי) "כי הקושי הרגשי של הציבור לספוג תמותה הוא חלק ממערך השיקולים שלנו". בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב בכאן 11, אמר בר סימן טוב כי במשרדו לא משתמשים במונח 'אסטרטגיית יציאה' אלא 'שגרה בצל הקורונה'.

לשאלה מה יקרה ביום העצמאות השיב בר סימן טוב: "המציאות מאוד דינמית ואנחנו לא יודעים לתכנן לטווח זמן של שבועיים. ברור שלא נהיה במצב שנוכל לאפשר התקהלויות גדולות. תיתכן חזרה מדורגת ואיטית לפעילות כלכלית במשק. הנתונים טובים ביחס לתחזיות הודות להתנהלות הציבור, אבל הקורונה עדיין כאן ויש מספיק חולים כדי שהתחלואה תשוב ולכן נצטרך להתקדם לאט. בשביל הקלות משמעותיות נצטרך לראות ירידה של מספר החולים לעשרות ביום".

גיבוש אסטרטגיית היציאה ממשבר קורונה: שלוש תוכניות יוצגו מחר לרה"מ ולשרים. באוצר ידרשו להתחיל בשחרור הדרגתי של המשק הישראלי. בדיון עצמו צפויות להתקבל קריאות כיוון לגבי ההמשך, אך ההצעות נמצאות במחלוקת@gilicohen10 #חדשותהערב pic.twitter.com/RjYBR2xdrn


דיון ראשון בראשות ראש הממשלה בנוגע למדיניות היציאה ממשבר הקורונה יתקיים מחר ובו יוצגו שלוש תוכניות לשרים - של המל"ל, משרד האוצר ומשרד הבריאות. היום (רביעי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משרד האוצר יבקש בדיון להתחיל בשחרור מדורג של הסגר כדי למנוע פגיעה במשק. בדיון עצמו צפויות להתקבל קריאות כיוון לגבי ההמשך, אך ההצעות נמצאות במחלוקת. הממשלה נוטה לסגר לקראת יום העצמאות - וחוששת מהתנהגות האזרחים עד אז.

בישראל חוששים כי השיח בנוגע לחזרה לשגרה יביא להתפשטות נוספת של הנגיף ולכן מקפידים להדגיש כי יהיו אלו צעדים מדודים ואיטיים. למרות זאת, הכוונה שנותרה בעינה היא להתחיל ביום ראשון בצעד כלשהו - חרף עמדות סותרות של גורמים בכירים בישראל.

במשרד האוצר מותחים ביקורת על דרישת משרד הבריאות שלפיה יינתנו הקלות בהסגר רק כשמספר החולים החדשים יגיע לעשרות בודדות בלבד מדי יום. לדברי גורמים באוצר הדרישה של משרד הבריאות מופרכת והופכת את ההקלות על המשק לבלתי אפשריות. לדבריהם תנאי הסף של עשרות חולים חדשים משקף מיגור כמעט מוחלט של המגיפה והמשק הישראלי לא יוכל להמתין למצב הזה ועלול לקרוס במהלך ההמתנה. לפי התכנית של משרד האוצר שתידון מחר, עם תכניות יציאה נוספות, בדיון אצל ראש הממשלה - המשק הישראלי אמור לחזור לפעילות של 50% כבר ביום ראשון הקרוב.


הפופולריים