הממשלה אישרה: מהערב ועד חמישי ב-05:00 חובה להישאר בגבולות הערים

נתניהו: ממחר ועד חמישי בבוקר - להישאר בערים
ראש הממשלה בהצהרה על ההיערכות לחג שני ולמימונה: חייבים להימנע מהתרופפות המשמעת, אנו עלולים לשלם מחיר כבד מאוד • ויכוחים בין שרים בישיבת הממשלה, השר סמוטריץ': הסגר הוא ישראבלוף והציבור מבין את זה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בהצהרה 13.4.2020
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משבר הקורונה: הממשלה אישרה הלילה (שלישי) את התקנות שלפיהן  מהיום ב-17:00 אחר הצהריים ועד יום חמישי ב-05:00 בבוקר תאסר יציאה מהערים, מהישובים ומהשכונות שהוטל עליהן הסגר. את חג שביעי של פסח יש לחגוג עם המשפחה המצומצמת, כמו בליל הסדר. המאפיות ייפתחו ביום חמישי לפנות בוקר, כדי למנוע התקהלות והמשטרה תאכוף זאת. חגיגות המימונה ביום חמישי, יבוטלו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים אמש על המשך התפשטות הקורונה, וטען כי חייבים להימנע מהתרופפות המשמעת, אחרת, לדבריו, אנו עלולים לשלם מחיר כבד מאוד. 

אף על פי שהמאפיות יוותרו סגורות בצאת החג עד לחמישי בבוקר, שרי הממשלה החליטו כי משלוחים ממסעדות ימשיכו לפעול. השר ארדן העלה את הסוגיה ואמר כי המסעדות נפגעו בצורה הקשה ביותר מאז תחילת המגפה, ולכן ביקש לאפשר את המשלוחים. לפי מקור המעורה בדיונים, גם השר אמסלם הצטרף להסגה זו וכך הוחלט כי למעט המאפיות, יתר בתי האוכל יפעלו במתכונת בה פעלו עד היום. 

חלק משרי הממשלה הביעו ביקורת על האופן בו מתקבלות ההחלטות על החמרות הסגר. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר בישיבה כי "הסגר הזה הוא ישראבלוף והציבור מבין את זה, צועקים סגר סגר כאילו בהחמרות, זה כמו זאב זאב. ראש הממשלה מודיע במסיבת עיתונאים ורק אחר כך השרים צריכים לקבל את ההחלטות". 

בין השרים כחלון, ארדן ואלקין נרשמו חילופי דברים בקשר למועד פקיעת הסגר. השר אלקין אמר כי ההגבלות יסתיימו ביום חמישי בשיא חג המימונה ובתגובה אמר ארדן כי "אשכנזים ניסחו את תקנות שעת החירום ולא ידעו שהחג ממשיך בחמישי". שר האוצר כחלון טען שאין צורך להאריך את ההגבלות ליום חמישי. 

בנוגע להנחיות החדשות אמר נתניהו כי מיום שלישי, ערב החג בשעה 17:00, ועד יום חמישי ב-05:00 בבוקר - חובה להישאר בגבולות השכונות. הציבור מתבקש לחגוג שביעי של פסח ומימונה בחיק המשפחה הגרעינית.

החנויות יפתחו ביום חמישי ב-05:00 לפנות בוקר, וביום המימונה יאסרו התקהלויות בפארקים ובגנים. "גם לי זה יחסר", אמר נתניהו. "עשרות שנים אני חוגג את שמחת המימונה, זה חג של העם כולו. השנה זה חייב להיות אחרת - בחיק המשפחה, בחוג המצומצם".

"במלחמה בקורונה אין הבדל - זהו קרב אימתנים", אמר נתניהו. הוא קרא "להימנע מהתרופפות המשמעת, שהיא דבר אנושי וטבעי". "ישראל מדורגת בצמרת העולם", אמר נתניהו. "לפני כמה שבועות עמדנו על גידול יומי של 22% בקרב נדבקים והיום אנו עומדים על ארבעה אחוז".

ראש הממשלה אמר כי "לא כל בעיה חדשה היא מחדל. יש הרבה קריאות שבר מוגזמות. אני בוחן את עצמי ללא הרף". על שהות הבן אבנר בליל הסדר אמר: "אני יודע שהתעוררה ביקורת בציבור. מבחינתי ראוי היה להחמיר גם בנושא הזה".

עוד אמר ראש הממשלה כי "גם אם הקורונה תהיה בנסיגה - אין ביטחון שהיא לא תחזור. ולכן הצעדים ייבחנו בהדרגה, עד שיימצא חיסון לקורונה".

הפופולריים