המנדט של גנץ לא יוארך - ויעבור לידי הכנסת

המנדט של גנץ לא יוארך - ויעבור לידי הכנסת

משמעות החלטת הנשיא: השליטה בכנסת ובוועדה המסדרת יישארו בידי כחול לבן • ראשי מפלגות גוש הימין וגשר לנשיא: הטל את הרכבת הממשלה על נתניהו • הוגשה עתירה לבג"ץ נגד מתן המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראובן ריבלין, בנימין נתניהו ובני גנץ באזכרה של פרס
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע ליו"ר כחול לבן בני גנץ כי "בנסיבות הקיימות לא תתאפשר הארכה של תקופת מלאכת הרכבת הממשלה". הנשיא ציין בהודעתו כי אם עד מחר (שני) בחצות לא יחתמו גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו על הסכם קואליציוני, המנדט ישוב לכנסת, ולא יועבר לנתניהו. עוד ציין הנשיא כי בשיחה עם נתניהו, ראש הממשלה לא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם.

"נשיא המדינה קיבל החלטה זו לאחר ששוחח גם עם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות", נכתב בהודעת הנשיא. בהודעה משותפת לליכוד ולכחול לבן הודיעו המפלגות אחר הצוהריים כי הוחלט על עוצר ראיונות של שתי המפלגות, במטרה לקדם את המשא ומתן להקמת ממשלת חירום לאומית.

ראשי הימין לנשיא: להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

בהודעה משותפת קראו ראשי מפלגות וסיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וגשר לריבלין "להעביר את המנדט לראש הממשלה בנימין נתניהו שיש לו 59 ממליצים - בדיוק כפי שלאחר הבחירות הקודמות בספטמבר העברת את המנדט לידיו של ח"כ בני גנץ כשהיו לו 54 ממליצים בלבד".

ההודעה כללה גם את יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס, שהכריזה היום על הצטרפותה לגוש הימין, וקראה להעברת המנדט להרכבת הממשלה לנתניהו. 

בליכוד ביקשו פסקת התגברות שתחסום את בג"ץ

המשמעות המרכזית של העברת המנדט לכנסת על ידי הנשיא היא שהוועדה המסדרת תישאר בידיים של כחול לבן וכך גם השליטה המוחלטת בכנסת (אם נתניהו היה מקבל את המנדט אחרי גנץ, הוועדה המסדרת היתה עוברת לידי הליכוד).

גורם בכחול לבן אומר כי בכל כמה שעות הליכוד מציב דרישות חדשות. לדברי הגורם הם מרוצים מהחלטת הנשיא שלפיה המנדט יעבור לכנסת משום שלדבריו יוכלו אז לשוב ולאיים על נתניהו בחקיקה נגדו כשמוקדי השליטה בכנסת נמצאים באחריות כחול לבן.

בנוסף לדרישה הנוגעת לוועדה לבחירת שופטים, בליכוד דורשים לעגן בחקיקת יסוד פסקת התגברות שתחסום את בג"ץ מלקבוע שנתניהו לא יכול לכהן כרה"מ בשל מצבו המשפטי.

רגעים אחרי הודעת הנשיא אכן הוגשה עתירה נגד מתן המנדט לנתניהו. מדובר בעתירה שגרסאות שונות שלה הוגשו בעבר, ובפעם האחרונה נמחקה מכיוון בג"ץ אמר שבכלל אין מה לדון בה, שכן המנדט הוטל על גנץ. 

מקורבי נתניהו: לא בטוח שהוא מעוניין בהסכם שגובש

מכחול לבן נמסר בתגובה להודעת הנשיא: "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד שאותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחוייב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

בליכוד אמרו אחרי החלטת הנשיא: "תנועת הליכוד שבה ומבקשת מהנשיא ריבלין להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים, בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח"כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".

מוקדם יותר היום אמרו מקורבים לנתניהו שלא בטוח שהוא מעוניין בהסכם שגובש בינו לבין כחול לבן. בערוצים הרשמיים אומרים בליכוד: התדרוכים הם פייק ספין.

"התדרוכים והדיווחים ביחס למשא ומתן הם פייק ספין של כחול לבן", טענו בליכוד. "ראש המממשלה נתניהו התקשר אמש ופעם נוספת גם היום לח"כ בני גנץ וחזר על הצעתו לפעול להקמת ממשלת אחדות ולשבת יחד, ביניהם ובין צוותי המשא ומתן, לטובת הקמת ממשלה - 'עד שיצא עשן לבן'".

בהודעה נוספת מטעם הליכוד נאמר: "לצערנו ברגע האחרון כחול לבן היא שחזרה בה מההסכמות שהושגו. ברגע שכחול לבן תחזור להסכמות המקוריות ניתן יהיה להשלים את ההסכם ולהקים ממשלת אחדות".

הפופולריים