גנץ נגד נתניהו: רוצה ממשלת חירום - לא בכל מחיר

גנץ נגד נתניהו: רוצה ממשלת חירום, לא בכל מחיר

יו"ר כחול לבן כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי המשא ומתן כמעט הושלם ואז, לדבריו, "נתניהו ואנשיו הגיעו עם דרישה לפגוע בעבודה התקינה של הוועדה לבחירת שופטים בניגוד למה שכבר סוכם" • אחרי ההאשמות: השניים שוחחו וסיכמו להמשיך את ההידברות ביניהם בצאת החג
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ בנימין נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר כחול לבן בני גנץ הבהיר היום (רביעי) בחשבון הפייסבוק שלו כי "אנו חפצים בהקמת ממשלת חירום לאומית - אבל לא בכל מחיר. איחוד כוחות בשעת משבר הוא חשוב – אבל דווקא בשעות כאלו, שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק למען עתיד ישראל היא קריטית". בצל חילופי ההאשמות בין הצדדים, מפלגות הליכוד וכחול לבן פירסמו הודעה משותפת לפיה גנץ ונתניהו סיכמו כי ימשיכו את ההידברות בצאת החג.

"זוהי עת צרה לישראל, והמצב הפוליטי כפי שאתם בוודאי יודעים מורכב ודורש החלטות והכרעות", כתב גנץ. "עם ישראל ואזרחי ישראל מצפים מאיתנו המנהיגים לפעול גם בשדה הפוליטי. זוהי אינה עת למשחקים על זמן, לכיפופי ידיים ולפוליטיקה קטנונית. כך אני מחויב להתנהל". את הדברים אמר ביחס לטענה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה למשוך את הזמן עד לתום תקופת המנדט של גנץ, כדי לשפר עמדות במשא ומתן.

"כפי שאתם בוודאי יודעים, המשא ומתן בינינו לבין הליכוד להקמת ממשלת חירום לאומית כמעט והושלם בהצלחה השבוע", הוסיף יו"ר כחול לבן. "אף צד לא קיבל את כל דרישותיו, גם לא אנחנו. אבל כל צד קיבל את הדברים ההכרחיים עבורו בכדי שנוכל לשרת את אזרחי ישראל נאמנה בתקופה שלפנינו. היינו קרובים מאוד לברך על המוגמר, ואז הגיעו נתניהו ואנשיו עם דרישה לפגוע בעבודה התקינה של הוועדה לבחירת שופטים בניגוד למה שכבר סוכם".

בליכוד הגיבו לדברי גנץ ואמרו כי "מהרגע הראשון הוסכם כי ממשלת האחדות השיוויונית תקום על שני קווי יסוד ברורים: קבלת החלטות משותפת בכל הנושאים וקידום החלת הריבונות. לצערנו ברגע האחרון כחול לבן היא שחזרה בה מהסכמות אלו, שהן בסיס הכרחי לכל ממשלה שיוויונית".

מוקדם יותר פורסם בכאן רשת ב כי בסביבת גנץ העבירו מסר נחרץ לאנשי הליכוד שאומר שיש רק שתי אפשרויות בשלב הזה - או חזרה לסיכום המקורי בנוגע לוועדה למינוי שופטים וחתימה על הסכם על פי אותו סיכום – או הליכה לבחירות רביעיות.

לדברי אותם גורמים בכחול לבן, כל ניסיון של הליכוד לחדש איתם את השיחות ייענה בשלילה מוחלטת. הדרך היחידה מבחינתם לחזור ולקיים שיח כלשהו היא רק באמצעות הודעה של הליכוד שהם באים לחתום על ההסכם שכבר היה מוכן לפני יומיים וחזרה לסיכומים שהושגו בו בנוגע לוועדה למינוי שופטים. כל חידוש אחר של המו"מ והשיחות יקבל סירוב מוחלט מצד כחול לבן.

הפופולריים