פיצוץ במו"מ הקואליציוני עקב מחלוקת בנושא הוועדה לבחירת שופטים

פיצוץ במו"מ: מחלוקת על הוועדה לבחירת שופטים

מכחול לבן נמסר: "המשא ומתן. לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה לבחירות שופטים ופגיעה בדמוקרטיה". קודם לכן דווח על הסכמות בנושא החךת הריבונות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים לממשלת אחדות: בכחול לבן הודיעו הערב (שני) על פיצוץ השיחות מול הליכוד עקב מחלוקת סביב הוועדה לבחירת שופטים. מכחול לבן נמסר כי "לאחר הגעה להבנות בכל הנושאים, ביקשו בליכוד לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה לבחירת שופטים. בעקבות זאת הופסק המשא ומתן. לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה לבחירות שופטים ופגיעה בדמוקרטיה".

מוקדם יותר דווקא טענו גורמים בכחול לבן שחלו התפתחויות חיוביות במשא ומתן עם הליכוד גם בנושא מינוי שופטים. גורמים במפלגתו של בני גנץ טוענים כי בליכוד הראו נכונות להתפשר, והדבר מגדיל את הסיכוי לחתום על הסכם עוד לפני חג הפסח.

אתמול פורסם כי הליכוד דורש את שני המקומות הנותרים בוועדה למינוי שופטים, כדי לייצר זכות וטו על מינוי שופטי עליון. בכחול לבן טענו שדרישת הליכוד הייתה מרחיקת לכת הרבה יותר. כעת, על פי ההסכם המתגבש כאמור, הוסכם כי לליכוד לא תהיה זכות וטו בנושא.

כמה שעות לפני פיצוץ השיחות, הצדדים דיווחו על התקדמות משמעותית בנושא החלת הריבונות ביהודה ושומרון. על פי ההסכם הקואליציוני המתגבש, כבר בתחילת חודש יולי יוכל ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את החלת הריבונות לאישור הממשלה.

גורמים בליכוד אמרו כי הסכמה המסתמנת בנושא הריבונות, לפיה לאחר פרק זמן קצר יוכל נתניהו להביא את החלת הריבונות להצבעה בממשלה - היא הישג גדול של המפלגה. לדברי מקורות בליכוד, נתניהו יצטרך להיוועץ עם בני גנץ ולזכות לתמיכת האמריקנים, אך לא מעבר לכך.

בכחול לבן לא התייחסו באופן רשמי לנושא. גורמים במפלגה אמרו כי יש התקדמות משמעותית בסעיפים שנוגעים לסוגיית החלת הריבונות על יישובים ביהודה ושומרון, וכי עובדים על הניסוחים האחרונים של הסעיפים הרלוונטיים.

ממועצת יש"ע נמסר כי ראש הממשלה התקשר היום ליו"ר המועצה דוד אלחיאני ועדכן אותו בהבנות שהושגו בנושא החלת הריבונות. אלחיאני אמר: "אני מודה לראש הממשלה שהתקשר והבהיר כי הוא לא ייתן להזדמנות לריבונות לחלוף, ואני סומך עליו כי הוא נחוש לקדם את הנושא בחודשים הקרובים".

ח"כ עפר שלח מיש עתיד מתח ביקורת על ההסכם המתגבש: "לא הסכם קואליציוני נחתם בין סיעת דגל לבן לליכוד, אלא הסכם כניעה.
אני יודע מה בני גנץ חשב, בימים שבהם עוד היתה לו מחשבה חוץ מהרצון שזה ייגמר כבר, על הסיפוח ועל ממשלה גדולה וחוקים עקומים. הכל נשא הרוח, חוץ מאשר את הבושה".

ח"כ זנדברג אמרה בתגובה להסכם המתגבש בין כחול לבן לליכוד: "במסגרת מכירת החיסול של עקרונות תמורת תיקים, מוכרים כעת גם את סיפוח השטחים לנציגי נוער הגבעות בכנסת - וזאת בתמורה לכיסא בממשלה מנופחת ומושחתת. מי שאמרו ישראל לפני הכל, מוכרים היום את עתידה למדינת ההתנחלויות".

ח"כ תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה: "גנץ מאפשר ממשלת ימין עמוק שתמסד את המשך הכיבוש ואת האפרטהייד".

הפופולריים