תוך כדי שיחות המו"מ: גנץ איים בחקיקה נגד נתניהו

במהלך שיחות המו"מ: גנץ איים בחקיקה נגד נתניהו

יו"ר כחול לבן הציב לליכוד שעה, ודחה את ישיבת נשיאות הכנסת לשעה 13:45 • נתניהו וגנץ נועדו במעון ראש הממשלה כדי לקדם את המו"מ להרכבת הממשלה • גנץ ועמיר פרץ פתחו דיאלוג לקראת איחוד בין כחול לבן והעבודה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הליכוד וכחול לבן הודיעו בצוהריים (שני) כי המשא ומתן ביניהן מצוי בעיצומו "וברוח חיובית במטרה להקים ממשלת חירום לאומית מהר ככל הניתן". נתניהו וגנץ נועדו לאורך שעות הבוקר כדי לקדם את המשא ומתן. זאת לאחר שיו"ר כחול לבן איים כי אם לא יחתם ההסכם לממשלה משותפת בתוך כשעה הוא יקדם חקיקה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד היום בכנסת. גנץ המשמש כיו"ר הכנסת אף את ישיבת נשיאות הכנסת ל-13:45. בתוך כך, סיכם גנץ עם יו״ר העבודה פרץ על דיאלוג להסדרת שיתוף הפעולה בין הסיעות ובין המפלגות מתוך כוונה לאיחוד בין הסיעות, כשבהמשך, יוקמו צוותים שיעבדו על שיתוף פעולה והיערכות למערכות בחירות בעתיד. הוועדה המסדרת אישרה את בקשות ההתפלגות של סיעות העבודה ומרצ.

חבר הכנסת משה יעלון צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בני, עדיין לא מאוחר להתחרט על הטעות בניווט". ביש עתיד-תל"ם הודיעו שיתמכו בהצעות החוק שהונחו על ידי כחול לבן וישראל ביתנו עוד לפני הפירוק של כחול לבן. בכיר ברשימה המשותפת: "אם גנץ יביא חקיקה נגד נתניהו - נתמוך בה". יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ עודד פורר, צייץ בתגובה: "תנוח דעתך אדוני יו"ר הכנסת, לא יחתמו איתך בשעה הקרובה. ‏החקיקה שלנו ממתינה על שולחן הכנסת. ‏תתקדם".

יו״ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר אמר בתגובה כי האיום של גנץ על ראש הממשלה בקידום חקיקה אישית ורטרואקטיבית נגדו מזכירה לו סרטי מאפיה. "אם ככה הוא חושב לנהל את הדמוקרטיה שלנו מוטב שיחשוב שוב ושיחזור בו מייד מהסגנון המכוער הזה. ‏אני קורא לראש הממשלה שלא להיכנע ולעמוד על העקרונות הימניים שלנו. בני, ככה לא מייצרים אחדות, ככה מסיתים ומפלגים".

גורמים בסביבת עמיר פרץ אמרו לאחר ההחלטה על איחוד עם כחול לבן: "היום במקום פיצול פתחנו בתהליך של חיבור משמעותי מאוד שמחזיר את תנועת העבודה ליכולת ההשפעה שלה ולמרכז הציבוריות הישראלית. נפעל כסיעה גדולה בכנסת, וממילא חברי כחול לבן הם ברובם אנשי תנועת העבודה שמאמינים באותם ערכים".

מנגד חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה מתחה ביקורת על ההחלטה לפעול לאיחוד המפלגה עם כחול לבן: "כדי לסדר שני תיקים לעמיר פרץ ואיציק שמולי לא זורקים מפלגה של בן גוריון, רבין ופרס. הם בונים על זה שחברות וחברי המפלגה, שרובם הגדול מתנגד למהלך, יעזבו. אני קוראת לכל חברי המפלגה להשאר ולהלחם על המפלגה שלנו, להתנגד למהלך שמשמעותו היא אחת. אין יותר מפלגת העבודה. המורשת של מפלגת העבודה שהתחילה בבן גוריון והמשיכה בדרך רבין נמכרת בשביל ג'ובים לבני גנץ, כדי שהוא יוכל להקים את ממשלת נתניהו המושחתת מכולן. המחנה שלנו ראוי להנהגה טובה וראויה, שעומדת במילתה ונלחמת למען מדינת ישראל. אני קוראת לכל חברות וחברי מפלגת העבודה להתגייס עכשיו לקרב".

מוקדם יותר טענו גורמים בכחול לבן שחלו בשעות האחרונות התפתחויות חיוביות במשא ומתן עם הליכוד, בעיקר בנושא מינוי שופטים. גורמים במפלגתו של בני גנץ טוענים כי בליכוד הראו נכונות להתפשר, והדבר מגדיל את הסיכוי לחתום על הסכם עוד לפני חג הפסח. במפלגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו טוענים שבנושא החלת הריבונות טרם הושגה פריצת הדרך המיוחלת, שעליה הם לא מתכוונים להתפשר.

אתמול פורסם כי הליכוד דורש את שני המקומות הנותרים בוועדה למינוי שופטים, כדי לייצר זכות וטו על מינוי שופטי עליון. בכחול לבן טענו שדרישת הליכוד הייתה מרחיקת לכת הרבה יותר. לטענת בכירים המפלגה, בליכוד אף דרשו לשנות את החוק לבחירת שופטים ולקבוע שיידרש רוב מיוחד של שמונה מתוך תשעה מחברי הוועדה כדי למנות שופט עליון. כיום נדרש רוב של שבעה מתוך תשעה. וכך, באמצעות שני חברי הוועדה שדרשו בליכוד לקבל לעצמם, לא ניתן יהיה למנות שופטי עליון ללא הסכמתם.

בכירים במפלגתו של בני גנץ הוסיפו שמבחינתם הפער בסוגיית החלת הריבונות ביהודה ושומרון יחסית, קטן והם מוכנים להתגמש בנושא. אך בנושא של מתן וטו על מינוי שופטים הם לא מוכנים לוותר.  

הפופולריים