הכנסת נפרדה מאיל ינון: "משפטן מבריק ומסור"

הכנסת נפרדה מאיל ינון: "משפטן מבריק ומסור"
גנץ: "השמעת את עמדתך גם כשהיא לא נוחה לממונים עליך וגוררת ביקורת קטלנית" • שקד: "בתקופת איל הלשכה המשפטית התנפחה, היו לנו סיטואציות לא פשוטות" • ינון: "בית המשפט העליון עמד לצידה של הכנסת והגן עליה מפני רצונה של הממשלה להחלישה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרידה מיועמ"ש הכנסת איל ינון, 01.04.20
צילום: צילום מסך

היועץ המשפטי של הכנסת עורך הדין איל ינון סיים הבוקר (רביעי) את תפקידו. באירוע פרידה שנערך עבורו במליאת הכנסת נשאו דברים חברי כנסת ובהם יו"ר הכנסת בני גנץ, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וחברת הכנסת ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד.

יו"ר הכנסת גנץ אמר כי ינון עשה בשנים האחרונות את הדבר הקשה ביותר לעובד ציבור - "להשמיע את עמדתך גם כשהיא לא נוחה לממונים עליך וכשהיא גוררת ביקורת קטלנית". גנץ הוסיף כי "בימים אלה כשאנחנו עמלים על הקמת הממשלה, אני מסתכל על היוזמות האנטי-דמוקרטיות שבלמת וההכפשות שספגת אישית, אני מבקש להתנצל בשם סיעות הבית על חציית הגבול".

השר ארדן אמר כי "גם אם לפעמים יש לנו חילוקי דעות עם עמדותיו, כמו שקורה הרבה בשנים האחרונות, איל משפטן מבריק ומסור". חברת הכנסת שקד אמרה כי "התפישה של ינון היא שיועץ משפטי צריך להגן על עמדת הדרג הנבחר בהתאם לחוק והיו לנו סיטואציות לא פשוטות". היא הוסיפה: "בתקופת איל הלשכה המשפטית התנפחה ולצערי כל מערך הייעוץ המשפטי הציבורי התנפח כי היום הכל משפטי".

במכתב שפרסם ינון בתום אירוע הפרידה, כתב לחברי הכנסת כי כולו תקווה שישכילו לשמור על הייעוץ המשפטי לכנסת כאי של מצוינות ולא יאפשרו לפגוע באופיו. "בניגוד לדימוי הרווח, דווקא הממשלה, ולא בית המשפט, היא זו שמציבה בפני הכנסת אתגרים יום-יומיים במימוש יעודה", אמר. "גם אם חולקים על פסיקה הניתנת במסגרת ביקורת חוקתית של בג"ץ על חקיקת הכנסת, לא ניתן להתעלם מכך שבכל הפרשות שהגיעו לפתחו ושבבסיסן עמד קונפליקט מוסדי בין הממשלה לכנסת, עמד בית המשפט העליון לצידה של הכנסת והגן עליה מפני רצונה של הממשלה להחלישה".

עורך הדין איל ינון כיהן בתפקיד מאז שנת 2010. מי שתחליף אותו זמנית היא עורכת הדין שגית אפק ששימשה עד כה בתפקיד היועצת המשפטית של ועדת הכספים. 

הפופולריים