המגעים להרכבת ממשלה: נתניהו נועד עם גנץ ואשכנזי

המגעים להרכבת ממשלה: נתניהו נועד עם גנץ

בין הסוגיות שנותרו במחלוקת: מי יכהן כשר המשפטים, ואיך תתבצע החקיקה שתבטיח רוטציה? גנץ יצטרך ככל הנראה להסכים לחוק שיאפשר לנתניהו לכהן כמ"מ רה"מ בתקופה כהונתו • ליברמן תקף: זו לא אחדות, זו ממשלה בראשות נתניהו, נשרת את העם מהאופוזיציה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו, גנץ, ארכיון
צילום: צילום: מארק ישראל ניימן, יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים להקמת ממשלת אחדות נמשכים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש הכנסת בני גנץ נועדו הערב (שבת) במעון רה"מ, בניסיון לגבש הסכם קואליציוני. לפי שעה, לא פורסמו פרטים על התקדמות השיחות. בין העניינים שעלו בפגישה בין השניים: מאחר שמדובר ברוטציה, ובגלל כתב האישום נגד ראש הממשלה, על גנץ להסכים כנראה לחוקק חוק שיאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקום ראש הממשלה בתקופת הכהונה שלו. גורמים בחוסן לישראל אומרים כי הם יתעקשו שנתניהו לא יכהן כשר.


המטרה של יושב ראש חוסן לישראל וראש הממשלה היא לסגור בתוך ימים ספורים את ההסכם הקואליציוני. כמה נקודות שעדיין נמצאות במחלוקת: מי יכהן כשר המשפטים ואיך תתבצע החקיקה שתבטיח את הרוטציה בין נתניהו לגנץ. בכחול לבן מבקשים שאדלשטיין לא יכהן שיו"ר הכנסת. גם בשל המהומה שהייתה עם בג"ץ, וגם בשל המתיחות שהוא יצר בשבוע האחרון. בליכוד יש מי שמעוניינים בתפקיד, בין השאר: השר שטייניץ. 

בתוך כך, חברי כנסת מיש עתיד שוחחו בסוף השבוע עם חברי כנסת מחוסן לישראל וניסו לשכנעם שלא להכנס לממשלה. אתמול נמשכה כשעה וחצי ישיבת הסיעה של חוסן לישראל, ובה כבר הודיעה חברת הכנסת רדיר כמאל מריח שלא תרצה להצטרף לממשלה. כעת - היא נמצאת במשא ומתן מול בני גנץ, כשהיא דורשת ממנו להבטיח את תיקון חוק לאום, והקפאת חוק קמיניץ כתנאי לכניסתה לממשלה.

ליברמן תקף: תקום ממשלה משיחית, נשרת את העם מהאופוזיציה

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס הערב לראשונה למפץ הפוליטי. "לפני כשלושה שבועות הצגנו את תנאי הסף שלנו לכניסה לממשלה", כתב. "תנאים שגנץ קיבל והליכוד דחה. ולכן המלצנו לנשיא על גנץ כמועמד להרכיב ממשלה. אולם תנאים אלו אינם מתיישבים עם תפיסת העולם של המפלגות החרדיות והמשיחיות בקואליציה המתגבשת. הממשלה שעומדת לקום אינה ממשלת אחדות, אלא ממשלת נתניהו עם הגוש חרדי-משיחי, שאליהם מצטרפת מפלגת חוסן לישראל. לכן ישראל ביתנו תשרת את עם ישראל מהאופוזיציה, שזאת גם זכות גדולה".

"יש לנו דרך, יש לנו עקרונות ויש לנו תפיסת עולם", כתב עוד ליברמן. "לא ניתן לקנות אותנו לא בתפקיד שר ולא בתפקיד יו"ר ועדה, ובניגוד לאחרים אין בכוונתנו לסטות מהדרך שלנו ומההבטחות לציבור שבחר בנו".

נתניהו: "אנחנו בדרך לאחדות, למענכם ולמען המדינה"

נתניהו פרסם הערב  סרטון שבו הוא אומר: "אנחנו בדרך לאחדות, נאחד כוחות למענכם, למען המדינה שלנו". לפי ההסכם הצפוי, מינוי שגרירים באו"ם, בוושינגטון ובלונדון - יהיה הבידי ראש הממשלה בלבד. זאת לאחר שהוגדר כי תהיה רוטציה בין גנץ לגבי אשכנזי בתיקי הביטחון והחוץ בממשלת החירום. 


כשנתניהו יהיה ראש הממשלה, ישמש גנץ שר הביטחון, ואשכנזי יהיה שר החוץ. עוד מתוך ההסכם הקואליציוני: הממשלה תוגדר בחצי השנה הקרובה – ממשלת חירום שעוסקת רק בהשפעות כלכליות וחברתיות של משבר קורונה. 

גנץ, שנבחר ליו"ר הכנסת ביום חמישי האחרון, החליט ללכת למהלך של ממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכך פירק את כחול לבן. כעת מתקיימים דיונים בחלוקת התיקים בין הליכוד לבין מה שנשאר ממפלגתו של גנץ. על השולחן יש כמה אפשרויות, ושרים בליכוד הגדירו את החלוקה "מרחץ דמים".

בד בבד, עשרות פעילים מתנועת המחאה "דגל שחור" הפגינו היום סמוך לביתו של יו"ר חוסן לישראל בראש העין. המשטרה הציבה מחסומים ברדיוס של שלושה רחובות מביתו של גנץ ומנעה מהמפגינים להתקרב למקום. מארגני המחאה מתחו ביקורת על הצעד הזה ואמרו כי נבחרי ציבור שמבקשים להרחיק מעליהם את הציבור אינם ראויים להיקרא מנהיגים.


בצוהריים עברה שיירה ובה עשרות מכוניות של פעילי דגל שחור סמוך לבתיהם של שבעה חברי כנסת מסיעתו של גנץ. "באנו למחות לפני גנץ על כוונתו לסגת מהחקיקה שהתחייב לה ועל הסכמתו לאפשר לאדלשטיין לשוב ולשמש יושב ראש הכנסת", אמרו מארגני המחאה. בתוך כך, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד גינה את השימוש בכינוי "בוגד" לגנץ, וביקש מתומכיו שלא להשתמש בביטוי הזה. 

הפופולריים