גנץ נפרד מלפיד ויעלון בציוץ: תודה על הדרך שעשינו ביחד בשנה האחרונה

גנץ נפרד מלפיד ויעלון: תודה על השנה האחרונה
על רקע החלטתו של גנץ ללכת לאחדות עם נתניהו, חבריו לשעבר לקוקפיט ביקרו אותו בחריפות. יעלון: "אי אפשר להיות שותף למאבק במגפה כדי להימלט מהדין. נילחם מהאופוזיציה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר כחול לבן בני גנץ ויאיר לפיד משוחחים עם התומכים בתל אביב לקראת הבחירות הכלליות בישראל, 20.02.20.
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

הדרמה הפוליטית: לאחר פירוק כחול לבן והחלטתו של בני גנץ הערב (חמישי) ללכת לממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, חבריו לשעבר של גנץ לקוקפיט - יאיר לפיד ומשה יעלון - מתחו ביקורת קשה כלפיו. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי מה שמוקם היום אינה ממשלת אחדות או ממשלת חירום, אלא עוד ממשלה של נתניהו: "גנץ החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של נתניהו – זו החלטה מאכזבת. גנץ נכנע ללא קרב. רצנו יחד כי האמנתי לבני כשאמר שלא יישב בממשלה הרעה הזו".

לפיד הוסיף כי "מצביעי כחול לבן מרגישים היום נבגדים, בצדק. הקולות שלהם נגנבו, וניתנו במתנה לנתניהו. משבר הקורונה הוא אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה אך הוא לא היתר לוותר על ערכים". עם זה, לפיד הדגיש כי מפלגתו תסייע לאזרחי ישראל לעבור את המשבר, גם מהאופוזיציה, ותתמוך בכל החלטה שתסייע למערכת הבריאות ולשיקום הכלכלה. "נשגיח על הממשלה בשבע עיניים", הדגיש.

אחרי פירוק כחול לבן: לפיד ויעלון מגיבים

חבר הכנסת משה יעלון אמר כי החלטתו של גנץ להיכנס לממשלת נתניהו בלתי מובנת ומאכזבת. לדבריו, "ברור שכולנו צריכים להתגייס להילחם במגפה הנוראה אך אי אפשר להיות שותפים לניצול המגפה כדי להימלט מספסל הנאשמים, לנסות לשתק את הכנסת ולא לציית לפסיקות בג"ץ".

יעלון אמר כי מפלגתו תל"ם תחבור אל יש עתיד: "זהו ערב עצוב. בסיסמה 'ישראל לפני הכל' לא ראינו סיסמה ריקה. איחדנו כוחות, יצרנו כוח פוליטי. לא נותרה בידי יאיר ובידיי ברירה, אלא להכריז על הליכה משותפת כסיעה שתלחם כנגד כל התופעות השליליות האלה מהאופוזיציה".

לפנות בוקר נפרד גנץ מלפיד ויעלון, כשצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "יאיר, בוגי, תודה על הדרך שעשינו ביחד בשנה האחרונה. תמיד תהיו בעיניי פטריוטים שאוהבים את המדינה ופועלים למענה מכל מקום שבו תהיו. בסוף הדרך אני מאמין שאסור לגרור את ישראל לבחירות רביעיות בתקופה כה מאתגרת כאשר המדינה מתמודדת עם משבר הקורונה והשלכותיו ועל כך אנו חלוקים. ישראל לפני הכל".

כחלק מהמגעים לאחדות עם נתניהו, גנץ הגיש היום את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת, בניגוד לסיכום בכחול לבן כי יו"ר הכנסת ייבחר מקרב חברי יש עתיד, ונבחר ברוב של 74 ח"כים ובתמיכת חברי גוש הימין. יש עתיד ותל"ם הגישו בקשה להתפצל מכחול לבן, שתישאר חוסן לישראל - מפלגתו של גנץ. לאחר כניסתו של גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת אמר: "לא אתפשר על העקרונות שעבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים – נתניהו יודע זאת היטב".

להחלטתו של גנץ קדמו היום שיחות מתוחות בינו לבין שאר חברי הנהגת כחול לבן, כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. "אני לא סגור בכלל שאני רוצה להיכנס לממשלה", אמר גנץ ללפיד בשיחה ביניהם. "יש לי מחלוקות קשות עם הליכוד. אם אחליט להיכנס לממשלה נתפצל, ואני מבטיח לך, אם תישאר בחוץ – מאיר כהן יהיה יו״ר הכנסת. אם תיכנס יחד איתי לממשלה – תקבל איזה תיק שתרצה". לפיד אמר בתגובה: "אתה מפר את ההסכם בינינו, וזוחל לממשלה עם ביבי, אני לא אבוא איתך".


גם ח"כ עפר שלח תקף את המהלך של גנץ: "לא ממשלת אחדות תקום בקרוב, אלא ממשלת נתניהו עם סרח עודף של בני גנץ, שפשוט קרס ברגע האמת. הטיפול הכושל בקורונה לא ישתפר, כרסום הדמוקרטיה יימשך, אבל בני כבר לא יתייסר בהכרעות קשות. יותר קל להיות שוליה של נתניהו״.

רוטציה של שנה וחצי - נתניהו ראשון 

המתווך בין ראש הממשלה נתניהו לגנץ היה איש העסקים מוטי סנדר שהיה מעורב בעבר בהרכבת ממשלות אחדות. ההחלטה להקים ממשלה נפלה אמש במהלך השיחה בין גנץ לנתניהו, שוויתר על תיק המשפטים ותיק הביטחון, ולאחר הדברים שנא אמש נשיא המדינה ראובן ריבלין. המועמד לשר המשפטים - חילי טרופר. גורמים בכחול לבן אומרים הערב: "החבירה של יעלון ללפיד התרחשה כשהבנו שגנץ בדרכו לנתניהו – הרבה לפני שהמהלך קרה".בהרכב במסתמן של ממשלת האחדות שתוקם, נתניהו יכהן ראשון כשנה וחצי ברוטציה. בזמן שנתניהו יכהן כראש ממשלה הוא יקבל לידיו גם את ראשות הכנסת וגם את משרד האוצר. כשגנץ יכהן - הוא יקבל את התיקים האלה. החרדים ימשיכו לשמור על הכוח שלהם במשרדי הפנים, הבריאות והדתות. לשר הביטחון נפתלי בנט הוצע תיק החינוך, אך הוא לא מתלהב מהאפשרות הזו. במפלגות החרדיות מביעים שביעות רצון – "ליברמן ולפיד היו האיום המרכזי שלנו, אין לנו בעיה עם גנץ".

ישראל ביתנו: "זו בגידה"

לאחר בחירות ליו"ר הכנסת אמר גנץ כי "לא אתפשר על העקרונות שעבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים – נתניהו יודע זאת היטב. כדי למצות את האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית החלטתי להעמיד את עצמי היום לבחירה לתפקיד יו"ר הכנסת. זו אינה העת למריבות ולפילוגים. בשעה הזו אין לאף אחד מאיתנו את הזכות לעמוד מנגד וכולנו מחויבים לשים את ישראל לפני הכל. שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הפרלמנטרי הקשה ביותר מאז קום המדינה. היום הזה איננו יום שמח עבורי – אך הוא כבד משקל וחשוב.

"אני מבקש מכאן לפנות לכל שותפיי הפוליטיים. אלו אינם ימים רגילים והם מחייבים החלטות לא רגילות. לכן, כפי שאמרתי, בכוונתי לבחון ולקדם בכל דרך אפשרית הקמת ממשלת חירום לאומית. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. והתכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך".


מעבר לחברים בכחול לבן, גם בישראל ביתנו הופתעו מהמהלך של גנץ. גורמים במפלגה אמרו כי "זו בגידה. גנץ שבר מילה מולנו". במפלגתו של אביגדור ליברמן לא מתכוונים להיכנס לממשלת החירום: "תוך חצי שנה יהיו סדקים בממשלה ואז נמצא את עצמנו בפנים".

השתתפו בהכנת הידיעה: יערה שפירא, יואב קרקובסקי, מיכאל שמש וירון דקל

הפופולריים