היועמ"ש: על אדלשטיין לקיים את פסיקת בג"ץ

היועמ"ש: על אדלשטיין לקיים את פסיקת בג"ץ
יו"ר הכנסת המתפטר הודיע לעמיר פרץ שהוא ייכנס לתפקיד ביום שישי • אדלשטיין: מתפטר מתפקידי, לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה • גנץ מנסה לשכנע את אדלשטיין לכנס את המליאה כדי לבחור יו"ר חדש • יועמ"ש הכנסת שוחח עם אדלשטיין ואמר שיש במהלך הפרה בפועל של צו בג"ץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלטיין בעת התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת 25.03.20
צילום: ללא

חבר הכנסת יולי אדלשטיין התפטר היום (רביעי) מתפקידו כיושב ראש הכנסת. בנאום שנשא אדלשטיין, הוא תקף את בג"ץ: "החלטת בית המשפט שגויה וחמורה, ומביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן. לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה, לא אתן יד למלחמת אחים".

בעקבות ההחלטה הוגשו לבג"ץ בקשות להכריז שאדלשטיין ביזה את בית המשפט במהלך שעשה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש את תשובתו לבג"ץ וכתב שעל אדלשטיין היה לקיים את הפסיקה. לדבריו, "הודעתו של אדלשטיין על התפטרותו מתפקידו, איננה מאפשרות את הימנעותו מקיום פסק הדין". 

היועץ המשפטי לכנסת הגיש גם הוא את תגובתו לבג"ץ וכתב: "יו"ר הכנסת מסר שאין בכוונתו לכנס מליאה להצבעה. הגורם היחיד שיכול כרגע לכנס אותה הוא אדלשטיין ובלי הוראת בית המשפט, אי אפשר לכנס אותה כפי שהורתה הפסיקה". 

ההתפטרות תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות, שבמהלכן יכול יו"ר הכנסת היוצא לחזור בו מהצהרתו. עם זאת, הוא שוחח עם ותיק חברי הכנסת עמיר פרץ, והודיע לו שביום שישי הוא ייכנס לתפקיד. אם אדשלטיין לא יחזור בו, התפקיד יעבור לוותיק חברי הכנסת, שהוא אחד מארבעה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, צחי הנגבי, משה גפני או עמיר פרץ. אם פרץ הוא זה שיחליפו - ייתכן שיוותרו בכחול לבן על הניסיון להציב בתפקיד את חבר הכנסת מאיר כהן.


בכחול לבן מנסים עדיין להיאבק על כך שהנושא יובא לדיון במליאה עוד היום. חברי כנסת מהמפלגה נותרו לשבת במליאה כדי שלא ינעלו אותה. יו"ר כחול לבן בני גנץ ניגש ללשכת אדלשטיין וביקש ממנו לפתוח את המליאה שוב ולבחור יו"ר חדש. עם זאת, בסיעה ישנם מתנגדים להגיש בג"ץ נוסף נגד אדלשטיין. בדיונים פנימיים הביעו חלק מהח"כים את העמדה שזו תהיה טעות להתיש את בית המשפט בנושא. 

היועץ המשפטי של הכנסת הכנסת איל ינון, שוחח עם אדלשטיין אחרי שהודיע על התפטרותו והציג בפניו את הבעייתיות שבאי כינוס דיון במליאה לבחירת יו"ר חדש לכנסת. ינון אמר לו שבפועל יש כאן הפרה של הצו שהוציא בג"ץ. עם זאת, ינון לא יכול להכריח את אדלשטיין לכנס מחדש את המליאה. בהמשך עדכן ינון את בג"ץ כי אדלשטיין אינו מתכוון לקיים את הפסיקה. 

כמו כן, ישנו סיכוי שבג"ץ יידרש שוב לדון בעניין החלפת יו"ר הכנסת, שכן בשל ההתפטרות, הנושא לא יעלה היום להצבעה - כפי שדרש בית המשפט מאדלשטיין. הדבר יכול לעכב את בחירתו של יושב הראש החדש עד ליום שני. לפי ההערכות, התפטרותו של אדלשטיין נעשתה כצעד מחאתי, כדי למנוע תקדים שבו בג"ץ יתערב בתפקידו. אחת העותרות נגד אדלשטיין, פנתה לבג"ץ בבקשה לדון בבזיון בית המשפט בעקבות צעדיו. 

השרה מירי רגב מהליכוד הגיבה להתפטרותו של אדלשטיין: "גנץ, לפיד, אשכנזי, בוגי וליברמן, הצלחתם. אתם חתומים בדפי ההיסטוריה על אחד המהלכים השפלים ביותר שידעה הדמוקרטיה הישראלית. יו"ר הכנסת מתפטר בשעת חירום שהאנושות לא ידעה כמוה". חבר הכנסת עפר שלח מכחול לבן התייחס גם כן לאירוע: "ההתפטרות של אדלשטיין לא פוטרת אותו ממילוי החלטת העליון, לכנס את המליאה ולבחור יו"ר כנסת. זה שיא המלחמה שהכריזו נתניהו והליכוד על הכנסת והדמוקרטיה". 

ממחאת "דגל שחור", שקראה לפיטורי יו"ר הכנסת היוצא, נמסר: "הסירוב של ראשי הליכוד, בראשות הנאשם נתניהו, לכבד את החלטת בג"ץ, מדגיש את עומק הבור שבו נמצאת הדמוקרטיה הישראלית. זוהי שעת מבחן לא רק למנהיגים, אלא גם לנכונות של הישראלים להיאבק, גם ובמיוחד בשעת משבר, עבור הדמוקרטיה".

בכירים בכחול לבן התייחסו מוקדם יותר לאפשרות שאדלשטיין יחליט לסרב לקיים הצבעה על תפקיד יושב ראש הכנסת. לדבריהם, הדבר עשוי היה לגרום לחברי הכנסת במפלגה, יועז הנדל וצביקה האוזר, לשנות את דעתם ולהסכים לתמוך בממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת. הבכירים טענו כי סירוב לקבל את החלטת בג"ץ - כמוה כאנרכיה וכאירוע חירום, דבר שהנדל והאוזר לא יסכימו לקבל, וייאלץ אותם לעשות הכול כדי לשנות אותו, כולל תמיכה בממשלת מיעוט.


בכירים בכחול לבן אומרים כי מיד לאחר החלפת יו"ר הכנסת, והשלמת ההשתלטות על מוקדי הכוח הפוליטיים בכנסת, יחל המאמץ להרכבת ממשלה. התרחיש המרכזי שעל הפרק - ממשלת חירום לאומית בראשות בנימין נתניהו למשך חצי שנה. בהמשך, היא יכולה להפוך לממשלת אחדות לאומית פריטטית, הכוללת רוטציה, אם ההתנהלות המשותפת תעבוד היטב.

אם שיתוף הפעולה בין הצדדים לא יצלח, גורמים בכחול לבן אומרים שבסיום משבר קורונה כל האופציות על השולחן, כולל ניסיון להקים ממשלת מיעוט. עוד אומרים במפלגה שבחירת יו"ר כנסת מטעם יש עתיד, יכולה להוות גורם מאזן מול נתניהו, מה שדווקא מגדיל את הסיכוי לממשלת אחדות בנסיבות שנוצרו ונוכח תחושת החירום.


בד בבד, בגוש הימין חלק מחברי הכנסת בימינה וביהדות התורה הביעו התנגדות להחלטה של הליכוד להחרים את דיוני הכנסת. שני חברי כנסת מימינה הגיעו לזמן קצר, אחד למליאה והאחר לוועדת הכספים. עם זאת, יש במפלגות האחרות בגוש מי שאומר שאם אדלשטיין יתעקש בכל זאת ללכת לקרב תקדימי מול בית המשפט – הם לא ילכו אחריו למאבק הזה.

בתוך כך, מליאת הכנסת הצביעה אתמול על הקמתן של ארבע ועדות כנסת - ועדה לענייני הקורונה, ועדה למיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי, ועדה מיוחדת להיערכות מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה והחינוך המיוחד ווועדה מיוחדת לענייני עבודה ורווחה. גוש הימין החרים את המליאה – פרט ליושב ראש הכנסת היוצא, אדלשטיין, שנדרש לנהל את ישיבת המליאה – והצביע בעד הקמת ארבע הוועדות.

הפופולריים