שטייניץ: נמלא אחר החלטת בג"ץ, גם אם שגה. לא נגיע לאנרכיה

שטייניץ: נמלא אחר החלטת בג"ץ, לא נגיע לאנרכיה

יריב לוין נגד העליון: בית המשפט משתלט על הכנסת ומוביל את ישראל לאנרכיה • בכירים בכנסת: האפשרות שלא לקיים מחר את ההצבעה על בחירת יו"ר חדש עדיין קיימת • בכירים בכחול לבן: קרובים יותר לבחירות רביעיות מאשר לממשלת אחדות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יובל שטייניץ בכנסת, מארס 2018
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הפלונטר הפוליטי | אחרי שבג"ץ החליט לחייב את אדלשטיין לקיים הצבעה על בחירת יושב ראש חדש לכנסת, אמר הבוקר (שלישי) השר יובל שטייניץ מהליכוד בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב: "נמלא אחר החלטת בג"ץ, גם אם אנו חושבים שהוא שגה בהחלטתו. לא נגיע לאנרכיה".  שטייניץ הוסיף כי בג"ץ היה צריך לרסן את עצמו ולתת לכנסת שהות של כמה שבועות כדי שהדברים יסתדרו מעצמם".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

לפניו עלה חברו למפלגה, השר יריב לוין, ששב ותקף את בית המשפט העליון. הוא האשים אותו בהובלת ישראל לאנרכיה: "מתנהל כאילו המדינה שייכת לו". בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר לוין כי בית המשפט פוגע בכלל בסיסי בדמוקרטיה - עקרון הפרדת הרשויות, כאשר הוא משתלט על הכנסת ונוטל לידיו את ניהול המליאה.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב 

לוין הדגיש כי יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין פועל במסגרת סמכותו, וכפי שהכנסת אינה יכולה לחייב את בית המשפט העליון לקיים דיון מסוים ביום כלשהו, כך ההיפך אינו אפשרי. "יו"ר הכנסת אמר באופן ברור וחד שהישיבה תתקיים בדיוק על פי מה שנקבע בתקנון, קרי עד שתובא לאישור ממשלה. זו הסיבה שבגללה נכתב בתקנון ההסדר הזה, זו בדיוק סמכות יו"ר הכנסת. בג"ץ בא ומשתלט על הכנסת.

"לו הייתה נשיאת בית המשפט העליון מגיעה לבניין הכנסת ביחד עם משמר בית המשפט ונכנסת למליאה נוטלת את פטיש היו"ר ומנהלת את הישיבה אני מניח שהיתה קמה זעקה גדולה וכולם היו מבינים מה מתרחש".

חברו לסיע, סגן שר הביטחון אבי דיכטר, צייץ בטוויטר: "יו"ר הכנסת השיב נכונה לשופטי העליון כשאמר כי קביעת סדר דיוני הכנסת אינו בסמכותה של הרשות השופטת. הניסיון להכתיב ליו״ר לפעול בניגוד לחוק יסוד, ייתקל בקיר ברזל שאנחנו במחנה הלאומי בכנסת נציב בפניה".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי לוין: "בימים אלה חשוב שתהיה כנסת מתפקדת כדי לסייע למדינה בהתמודדות עם משבר הקורונה. כעת כשהשגנו זאת, אנו עדיין קוראים ליריב לוין ולליכוד להפסיק עם הפוליטיקה הקטנה, להפסיק עם ההסתה והפגיעה במוסדות המדינה ולבוא איתנו לממשלת אחדות".

לאחר פסיקת בג"ץ אמש, שמחייבת את אדלשטיין לקיים מחר את ההצבעה על בחירת יו"ר כנסת, אומרים בכירים בכנסת שכל האפשרויות נמצאות כרגע על השולחן ורומזים בכך שגם האפשרות שלא לקיים מחר את ההצבעה על בחירת יו"ר חדש עדיין קיימת, למרות החלטת שופטי בג"ץ מאמש.

את ההחלטה בנושא אמור לקבל אדלשטיין במהלך היום לאחר התייעצויות שיקיים עם גורמים משפטיים שונים. כרגע שורר כעס רב בלשכת אדלשטיין על שופטי בג"ץ, בין השאר לנוכח הזמן הקצר שעבר בין הודעת אדלשטיין אמש לבין החלטת בג"ץ, דבר שמלמד שההחלטה נכתבה עוד לפני שאדלשטיין מסר את תשובתו.

בד בבד, בכירים בכחול לבן בסביבת גנץ אומרים הבוקר כי אנו יותר קרובים לבחירות רביעיות מאשר להקמת ממשלת אחדות. לדברי הבכירים, המשא ומתן בין כחול לבן לליכוד לא יחודש כרגע וזאת למרות שהכנסת חזרה לעבוד והוקמו ועדות הפיקוח על הממשלה, כפי שדרשו בכחול לבן. לדברי אותם בכירים בכחול לבן, היתה כוונה לחדש את המשא ומתן הקואליציוני לאחר הקמת הוועדות, אך הדברים החריפים שאמרו אתמול בכירים בליכוד (השרים לוין ואוחנה) נגד בג"ץ לא מאפשרים לחדש את המשא ומתן ולמעשה כופים את המשך הנתק בין שתי המפלגות.

הפופולריים