הכנסת אישרה את הקמת הוועדה המסדרת

הכנסת אישרה את הקמת הוועדה המסדרת

הרשימה המשותפת וישראל ביתנו תמכו, חברי גוש הימין-חרדים נעדרו מההצבעה • ועדת החוץ והביטחון הזמנית אישרה להקים ועדת משנה למודיעין ושירותים מיוחדים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת ה-21
צילום: נעם ריבקין-פנטון, פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) את הרכב הוועדה המסדרת. 61 חברי גוש המרכז-שמאל תמכו בהצעה. כל חברי גוש הימין-חרדים נעדרו ממנה ויושב הראש יולי אדלשטיין שניהל את הישיבה, נמנע. בוועדה יכהנו תשעה חברים מגוש מרכז-שמאל מול שמונה חברים מגוש הימין-חרדים. בהמשך, הצביעה הוועדה המסדרת בעד הקמת ועדת כספים זמנית בראשות ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, והקמת ועדת חוץ וביטחון זמנית בראשות ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן.

בנוסף, אישרה הוועדה המסדרת את הקמתן של ארבע ועדות מיוחדות, בהן ועדה להתמודדות עם משבר קורונה וועדה למיגור הפשיעה במגזר הערבי. הקמתן דורשת את אישור המליאה. חברי גוש הימין עזבו את הוועדה המסדרת במחאה ולא השתתפו בהצבעות. לאחר התייעצות מסתמן כי יחרימו את ישיבת מליאת הכנסת גם מחר.

בהמשך הלילה התכנסה ועדת החוץ והביטחון הזמנית לישיבה ראשונה ואישרה להקים ועדת משנה למודיעין ושירותים מיוחדים. יו"ר הוועדה ח"כ אשכנזי אמר כי ביקש לקיים את ההצבעה על הקמת הוועדה כבר הלילה, בשל החשיבות בתקופה זו ולאור פסיקת בג"ץ. עם הקמת הוועדה שבסמכותה לפקח על המעקב הדיגיטלי של השב"כ אחרי חולי קורונה, מתייתר צו הביניים של בג"צ בנושא מן השבוע שעבר.

יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, תקף בנאומו במליאה את הקריאות שיצאו היום משורות הליכוד שקראו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלא לציית להוראת בג"ץ. בנאום במליאת הכנסת בדיון על הקמת הוועדה המסדרת פנה גנץ לחברי הליכוד ואמר: "אתם השתגעתם? ירדתם מהפסים?". את דבריו של גנץ ליוו קריאות ביניים של שרת התרבות מירי רגב שהייתה השרה הורנית באולם. גנץ המשיך ותקף: "כשנוח לכם אתם עותרים ועכשיו אתם קוראים לא לקיים את פסיקות בג"ץ. לא יקום ולא יהיה. אני קורא לנתניהו לגנות ולהוריד את זה מהפרק מייד. הדמוקרטיה ושלטון החוק במדינת ישראל יישמרו – גם אם זה לא נוח למישהו. זה קו אדום שלא חוצים. לשתק את הכנסת- זו לא מנהיגות". 


בפתח ישיבת המליאה אמר אדלשטיין: "בניגוד לשקרים שהופצו לאחרונה, הכנסת לא נסגרה לרגע. הכנסת עבדה בשבוע שעבר לפי כל לוחות הזמנים כמו בכל שבוע במשך עשרות השנים האחרונות. הכנסת נפתחה עכשיו כדי שעוד היום נוכל להקים את הוועדות שהחוק קובע שאנחנו צריכים להקים, כדי לעשות את תפקידנו ולפקח על הממשלה במצב הלא פשוט הזה". חברת הכנסת יוליה מלינובסקי, מישראל ביתנו, התעמתה עם אדלשטיין. במהלך נאומה היא הניפה לעברו צעיף שחור ואמרה לו, לאחר שהעיר לה שזמן נאומה הסתיים: "אתה גם סיימת. אתה זמני כאן".

הפופולריים