כחול לבן: "המגעים עם הליכוד הופסקו הערב – אין שום סיכומים"

כחול לבן: "המגעים עם הליכוד הופסקו הערב"
גורמים במפלגה: הדילמה בין אחדות שעלולה לפרק את כחול לבן לבחירות נוספות. הליכוד תקפו: "כחול לבן שקועים בעסקנות קטנונית שמשחיתה את הדמוקרטיה באופן חסר תקדים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי גנץ 2
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המשא ומתן בין כחול לבן לליכוד על הקמת ועדות הכנסת והקמת ממשלת אחדות נתקל גם הערב (חמישי) במבוי סתום. בכחול לבן תקפו את הליכוד ומסרו כי "המגעים עם צוות המשא ומתן של הליכוד הופסקו הערב. היום לא התקיימה פגישה ובניגוד לפרסומים אין שום סיכומים. מה שאנחנו רואים לאורך היום הוא ספינים ציניים בזמן משבר גדול וקשה לאזרחי ישראל. בשבוע הבא הליכוד יקבל כנסת מתפקדת למען אזרחי ישראל".

גורמים בכחול לבן טוענים שגנץ לא קיבל כל החלטה, ולא מן הנמנע שבימים הקרובים הוא יצטרך לקבל החלטה. הדילמה היא בין ממשלת אחדות שהמחיר שלה עלול להיות פירוק כחול לבן, לבין הובלת ישראל למערכת בחירות רביעית בלב משבר לאומי גדול. בינתיים גנץ לא החליט וכל מה שמופיע בשעות האחרונות אלה ספינים מטעם הליכוד ולא יותר מזה.

מנגד, בליכוד טענו מוקדם יותר כי "כחול לבן שקועים בעסקנות קטנונית שמשחיתה את הדמוקרטיה באופן חסר תקדים". בהודעה מטעם המפלגה נמסר כי "מעולם לא החליטו על הוועדה המסדרת בכנסת ללא הסכמה. בפעם הראשונה בתולדות המדינה כחול לבן באים ברוב דורסני שנשען על תומכי טרור ורוצים לאנוס את הרכב הועדה. במקום העסקנות הקטנונית של כחול לבן, יו״ר הכנסת הציע הצעה הוגנת, לערוך בחירות לוועדות הכנסת ביום שני הקרוב. כחול לבן יקבלו את ראשות ועדת הקורונה וראשות ועדת חוץ וביטחון, ואנחנו נקבל את ראשות ועדת הכספים". 

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, התייחס גם הוא לנושא, והסביר כי "לפי חוק הכנסת, עם היבחרה של כנסת חדשה נבחרת ועדה מסדרת, המתפקדת כוועדת הכנסת עד בחירתה של וועדת כנסת קבועה. מאז קום המדינה ועד תחילת השבוע האחרון, למרות כל חילוקי הדעות הוקמה וועדה מסדרת בהסכמת כל הצדדים. מאז השבעתה של הכנסת ה-23 ביום שני האחרון הסיעות לא מצליחות להסכים ביניהן על הרכב הוועדה המסדרת". 

הוא התייחס לנושא החלפת יו"ר הכנסת וטען: "אני יושב הראש הזמני של הכנסת ה-23. בחירת יושב ראש חדש לכנסת ה-23 תובא להכרעתם של חברי הכנסת, בהתאם לתקנון, ברגע שתוקם ממשלה. בחירת יושב-ראש כנסת היא פעולה כמעט בלתי הפיכה, ואם רוצים להשאיר סיכוי כלשהו להקמת ממשלת אחדות רחבה יש להשאיר את הכרעה זו לרגע בו תושג הסכמה בין הצדדים". 

מוקדם יותר פנה חבר הכנסת מיקי זוהר, ליו"ר כחול לבן בהצעה לפשרה בחלוקת הוועדות בכנסת. לפי הפשרה, יוקמו ארבע ועדות: הוועדה המסדרת, החוץ והביטחון, הכספים וועדה לענייני נגיף קורונה. לפי ההצעה, ועדת הכספים תישאר בראשות נציג מגוש הימין בעוד שבשאר הוועדות יעמוד בראש חבר כנסת מגוש המרכז-שמאל.  

הפופולריים