אדלשטיין פיזר את מליאת הכנסת – אין הסכמה על הקמת הוועדות

אין הסכמה על הקמת הוועדות – מליאת הכנסת פוזרה

ריבלין: "כנסת מושבתת פוגעת במדינת ישראל" • בכחול לבן מאשימים: "בליכוד מנצלים את משבר הקורונה לצרכים פוליטיים, זו שערוריה" • בליכוד אמרו: "לא נסכן את בריאות הח"כים והעובדים רק בגלל השנאה של כחול לבן לנתניהו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השבעת הכנסת ה-23, 16.03.20
צילום: צילום: חיים צח לע"מ

לאחר שלא הושגה הסכמה – מליאת הכנסת פוזרה: יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין אמר היום (רביעי) בתום הפגישה עם יושב ראש כחול לבן בני גנץ כי צר לו שלא קיבלו את הצעת הפשרה שלו על הקמת ועדות הכנסת. כחול לבן טענו מנגד: "יו"ר הכנסת פועל לרמוס את הדמוקרטיה בשליחות נתניהו. המשבר שבו מצויה ישראל מחייב כנסת פעילה. נעתור לבג"ץ כדי לעצור את הטירוף".

צפו בשידור החי בכאן 11

בתום הפגישה שלח יושב ראש כחול לבן הודעה לכל חברי גוש השמאל–מרכז ובה כתב כי הוא מארגן  ברגעים אלה בג"ץ משותף של כל 61 החברים בגוש. "לא נותרה ברירה אלא לפנות לבית המשפט העליון. נמשיך במאבק החשוב הזה בראש ובראשונה כדי לשרת את אזרחי ישראל". במקביל, חברי הכנסת עופר שלח ואבי ניסנקורן הצטרפו לישיבת סיעת הרשימה המשותפת לתיאומים על הבג"ץ. זמן קצר לאחר מכן הודיעה המשותפת כי עתרו לבג"ץ נגד תקנות שעת חרום המאפשרות מעקב באמצעים דיגיטליים. 

המגעים בין כחול לבן בליכוד על הקמת ועדות הכנסת הסתיימו היום בפיצוץ, לאחר דיון דומה לזה שהתקיים אתמול ותוך האשמות דומות מצד כחול לבן. נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח בטלפון עם יו"ר הכנסת אדלשטיין על חשיבות שמירת עבודת המשכן השוטפת בזמן חירום והביע דאגה להמשך הפעילות בצל משבר הקורונה.

"כנסת מושבתת פוגעת ביכולת של מדינת ישראל לתפקד בחירום בצורה טובה ואחראית – צריך לעשות הכול כדי לטפל במשבר, אבל מתוך זהירות שלא לפגוע פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית שלנו". עוד אמר הנשיא כי הוויכוח המתמשך על פתיחת הכנסת "פוגע במאבק המשותף שלנו בקורונה".

חילופי האשמות בין כחול לבן לבין הליכוד

מליאת הכנסת עצמה נפתחה ומיד יצאה להפסקה בהיעדר נושאים על סדר היום. יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, הודיע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי 61 חברי כנסת דורשים שהמליאה תכונס עוד היום, להצבעה על הקמת הוועדה המסדרת ובחירת יו"ר כנסת.

בכחול לבן מאשימים את הליכוד בניצול המצב כדי לבטל את הרוב לגוש השמאל-מרכז. יו"ר המפלגה, בני גנץ, כינס התייעצות עם בכירים בסיעתו במשרדו בכנסת, לדיון בנושא. גורמים בכחול לבן אמרו: "בליכוד מנצלים את משבר הקורונה לצרכים פוליטיים, זו שערוריה". מנגד, בליכוד אמרו: "לא נסכן את בריאות הח"כים והעובדים רק בגלל השנאה של כחול לבן לנתניהו. אם יסכימו להקים ועדות בנות עד 10 אנשים, אפשר להקים אותן היום".

חוץ מיו"ר הכנסת אדלשטיין, לא נכח במליאה אף חבר כנסת. למרות זאת, הישיבה לא ננעלה כדי שאפשר יהיה להתכנס ולהצביע אם יגיעו כחול לבן והליכוד להסכמות על הרכב הוועדה.

אדלשטיין עצמו אמר לפני הפיצוץ במגעים: "אני כבר מוכן לומר שהצעתי הצעת פשרה שלדעתי מנטרלת את כל המחלוקות הפוליטיות החשובות ומאפשרת לנו להתניע את העבודה של הוועדה המסדרת, חוץ וביטחון, כספים ואולי גם ועדה לפיקוח על הקורונה. לכן אני לא נועל את הישיבה, אני רוצה להשאיר את הישיבה פתוחה ומכריז עכשיו על הפסקה עד להודעה חדשה, בתקווה ובתפילה שהשכל הישר יגבר ואנחנו עוד היום נוכל לעבור לעבודת פיקוח פרלמנטרית כפי שנדרש".

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אמר כי יפנה לבג"ץ אם הכנסת לא תיפתח היום: "מה שקורה עכשיו בכנסת הוא ‏שיא הביזיון. אדלשטיין מסרב לפתוח את המליאה כי לנתניהו אין רוב, אז הכנסת מושבתת. אין ועדות, אין תקציב, אין הסדרים למאבק בקורונה, אין פיקוח על מערכת הביטחון. אסור לנצל את משבר הקורונה כדי לסגור את הדמוקרטיה. דווקא בזמן חירום, הפיקוח הפרלמנטרי הוא הכי דחוף והכי הכרחי".

יש לציין כי הכנסת הוחרגה מהנחיות משרד הבריאות בנוגע לקורונה, וההנחיות שהיא מחילה על עצמה הן לפי שיקול דעתה.

 

הפופולריים