הכנסת ה-23 מושבעת: "המשבר חוצה אותנו לשניים"

הכנסת ה-23 מושבעת: "המשבר חוצה אותנו לשניים"

בצל משבר הקורונה והאיסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים במקום אחד הושבעו חברי הכנסת בקבוצות של שלושה • אדלשטיין לגנץ ונתניהו: לשכתי עדיין פתוחה, בואו נתעלה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השבעת הכנסת ה-23, 16.03.20
צילום: צילום: חיים צח לע"מ

אחרי הענקת המנדט להרכבת הממשלה ליו"ר כחול לבן בני גנץ, יצאה הכנסת ה-23 בשעה זו (שני) לדרך והושבעה. בשל הנחיות משרד הבריאות האוסרות על התכנסות של יותר מעשרה אנשים במקום אחד התבצעה ההשבעה ללא קהל או נוכחות תקשורתית ביציעים. יו"ר הכנסת ונשיא המדינה נאמו מול אולם כמעט ריק שבו ישבו ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול לבן גנץ, כשחברי הכנסת נכנסים לאולם ב-40 סבבים של שלושה חברי כנסת בכל פעם, לפי סדר הקראת שמותיהם, והצהירו אמונים.

שידור ישיר בכאן 11

"אזרחי ישראל מותשים ממערכות בחירות שמחייבות אותנו לחדד את ההבדלים בינינו", פתח ריבלין את דבריו במליאה. "אנחנו מחכים ליומיום, לשגרה, שבהם נשוב לעסוק במכנה המשותף, בשותפות הגורל של כולנו שבאה לידי ביטוי בצורה ברורה כל כך גם במשבר הנוכחי. העם בישראל תמיד ידע להתווכח אבל הוא עייף ומודאג עכשיו. אנחנו זקוקים למנוחה, לריפוי".

"הפוליטיקה רחוקה מלהיות מושלמת, אבל פוליטיקה נועדה להיות אומנות האפשר", המשיך ריבלין. "הרבה פעמים תפקידה של הפוליטיקה הוא לשמש כאומנות הפשרה".

"המשבר הפוליטי הנוכחי הוא אמיתי מאוד, הוא עמוק מאוד, והוא חוצה אותנו לשניים", אמר עוד הנשיא. "ועדיין אין ברירה אחרת כי אין לנו עם אחר, כי אין לנו מדינה אחרת. בדמוקרטיה, את השלטון אולי אפשר להחליף, את העם אי אפשר. לא את חלקו, לא את מחציתו האחת, ולא את האחרת. נועדנו לחיות יחד".

"אתם רואים לפניכם מליאה ריקה", אמר יו"ר הכנסת יוליאדלשטיין לראש הממשלה בנימין נתניהו וליו"ר כחול לבן בני גנץ. "אבל היא לא ריקה. היא מלאה. נמצאים כאן עכשיו כל אזרחי ישראל, מיליונים מהם. ומעיניהם ניבטת ציפיה אחת: להתעלות. הם מצפים מאיתנו להקים עכשיו ממשלת חירום לאומית. ממשלת חירום שהעם יוכל להקשיב לה, שהעם יוכל לסמוך עליה. ממשלה שתטפל בבעיות החמורות של משבר הקורונה - אבל לא רק בהן. ממשלת חירום שתתחיל למלא את הבור העצום שנפער בשנה שלמה של חוסר אחריות פוליטי, בור שחפרו יחד נבחרי ציבור מכל הקשת הפוליטית".

"אתם יודעים היטב שלא חיכיתי בסבלנות לקורונה", המשיך אדלשטיין. "קראתי שוב ושוב להקים ממשלת אחדות. בטקס ההשבעה הקודם הצעתי את לשכתי, שנמצאת כמה מטרים מכאן, כדי להגיע להסכמות להקמת ממשלה רחבה. הלשכה הזאת עדיין פתוחה. אפשר להתחיל לתקן את הבור הפוליטי עוד היום, ממש עכשיו, ולהתייצב יחד מול האתגרים העצומים שבפנינו ומול אלו שעוד יבואו".

מוקדם יותר היום העניק נשיא המדינה ראובן ריבלין את המנדט להרכבת הממשלה על גנץ, אחרי ש-61 חברי כנסת המליצו עליו. מיד לאחר קבלת המנדט יצר גנץ קשר עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ועם יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ, וסיכם עמם על פגישה קרובה. גנץ שוחח גם עם יו"ר ימינה, נפתלי בנט, והזמין אותו לפגישה. בנט השיב כי לא ייפגש עמו כל עוד מפלגתו "לא תתנער מתמיכתה של הרשימה המשותפת תומכת המחבלים", כדבריו.

משדר מיוחד בכאן רשת ב

השבעת הכנסת תתקיים על רקע כוונותיה של כחול לבן לפעול לבחירת חבר הכנסת מאיר כהן לתפקיד יו"ר הכנסת והחלפת היו"ר הנוכחי יולי אדלשטיין. אדלשטיין עצמו פועל לעכב את ההצבעה על מינוי מחליפו הקבוע וצפוי להשתמש בטווח הדחייה שתקנון הכנסת מעניק לו. על פי התקנון, בחירת יו"ר הכנסת נדרשת להיעשות בטווח שבין השבעת הכנסת להשבעת הממשלה. מבחינת אדלשטיין, כל עוד מתקיים משא ומתן לממשלת אחדות, בכוונתו למנוע הצבעה על תפקיד היו"ר. 

הפופולריים