הכנסת תושבע בקבוצות של 3 ח"כים, נמשך המאבק על החלפת היו"ר

נמשך המאבק על החלפת יו"ר הכנסת

הכנסת תושבע בקבוצות של 3 ח"כים בשל הנחיות משרד הבריאות • אדלשטיין לא יוותר על סמכויותיו • הנשיא ריבלין יעניק את המנדט לגנץ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגישת ריבלין, נתניהו וגנץ להקמת ממשלת חירום 15.03.20
צילום: צילום: קובי גדעון לע"מ

הכנסת מושבעת, המאבק על החלפת היו"ר נמשך בכל הכוח: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתכוון לקחת רחוק את העיכוב בהצבעה על מינוי מחליפו הקבוע ולמעשה להשתמש בטווח שתקנון הכנסת מעניק לו. על פי התקנון, בחירת יו"ר הכנסת נדרשת להיעשות בטווח שבין השבעת הכנסת להשבעת הממשלה. מבחינת אדלשטיין, כל עוד מתקיים מו"מ לממשלת אחדות, בכוונתו למנוע הצבעה על תפקיד היו"ר. אחרי הענקת המנדט ליו"ר כחול לבן בני גנץ בצהריים, הכנסת תושבע היום (שני), לראשונה בסבבים של 3 ח"כים בלבד בשל ההנחיות לגבי התפשטות קורונה.

התפשטות קורונה: ההנחיות, המספרים, ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

לטענת בכירים בליכוד, בימים האחרונים הם קיבלו פניות של ח"כים מכחול לבן, מהפלג של חוסן לישראל, שגיבו את החלטת אדלשטיין למנוע בחירת יו"ר כנסת מטעם יש עתיד (את מאיר כהן). לטענת אותם בכירים בליכוד, אותם ח"כים מכחול לבן הודו שיו"ר כנסת מטעם יש עתיד יהווה מכשול לממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן. בכחול לבן הכחישו את הדברים ואמרו שהמהלך של אדלשטיין ייבלם במהרה.

הנשיא ריבלין יטיל בצהריים על בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה. שישים ואחד חברי כנסת המליצו להעניק לגנץ את המנדט, שלושה יותר ממספר הממליצים על בנימין נתניהו. אחר הצהריים, בשעה 16:00, יחלו במליאה הצהרות האמונים של חברי הכנסת ה-23. הטקס יותאם להנחיות משרד הבריאות ויתקיים ב-40  סבבים, בכל פעם יצהירו אמונים שלושה חברי כנסת.

אמש אירח הנשיא את גנץ ונתניהו לפגישה במשכנו. השניים הודו לריבלין על ההזמנה לפגישה וסיכמו כי צוותי המשא ומתן של המפלגות ייפגשו בהקדם. 

ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב על המגעים להרכבת ממשלה: "בעיניי, צריך לשקול ברצינות את הרעיון של ממשלת חירום לטיפול במשבר הקורונה. הדבר הכי חשוב זה שהממשלה תוקם מהר ותוכל לתפקד".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קרא הבוקר פעם נוספת לליכוד ולכחול לבן להקים ממשלה באמצעות 69 הח"כים שלהן והבטיח כי מפלגתו תתמוך בממשלה כזאת מבחוץ. בריאיון לכאן רשת ב אמר ליברמן כי מבחינתו אין זה משנה מי ראש ממשלה ראשון בממשלת רוטציה - נתניהו או גנץ. על ניסיונו של יו"ר הכנסת אדלשטיין לעכב את ההצבעה על בחירת מחליפו אמר ליברמן כי אדלשטיין יכול למשוך עוד יום או יומיים, אך זה לא סביר. הוא הביע תקווה ששיקולים ממלכתיים ינחו אותו ולא מניעים פוליטיים. 

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי אמר לכאן רשת ב כי חבירה של כחול לבן לממשלת חירום עם בנימין נתניהו תהיה הפרת אמונים למחנה שחרת על דגלו "רק לא ביבי" וזכה ב-62 מושבים בכנסת. בריאיון לאריה גולן הוא אמר כי נתניהו מנסה לחטוף את המדינה באמצעים דיקטטוריים כדי לחמוק ממשפט. 

הפופולריים