התנאי של ליברמן לתמיכה בחוק נגד נתניהו: החלה מיידית

ליברמן: נתמוך בחוק נגד נתניהו בתנאי שיוחל מיד

כחול לבן תכננה להחיל את החוק רק החל מהכנסת הבאה, אולם כדי לזכות ברוב לאישור החוק, היא תצטרך כעת לנסות להחילו כבר מהכנסת הנוכחית. עם זאת, כדי להעביר את החוק, על גנץ נדרש קודם להיות בעל מספר ההמלצות הגדול ביותר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי גנץ ליברמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בישראל ביתנו החליטו היום (חמישי) להציב תנאי לכחול לבן לתמיכתם בחוק שימנע מנתניהו לכהן כראש ממשלה. התנאי הוא שהחוק יחול כבר בכנסת הזו ולא רק מהכנסת הבאה. כלומר, הכוונה היא לנסות למנוע מנתניהו להקים ממשלה כבר כעת, ולא רק בעתיד. אלא שהחוק המדובר יוכל לעלות רק לאחר השבעת הכנסת.

כמו כן, מלבד הרוב הקיים כביכול להצעת החוק, ראשית נדרש מבני גנץ להיות בעל מספר ההמלצות הגדול ביותר בפני הנשיא. נכון לעכשיו, לגנץ יש פוטנציאל של 59 חברי כנסת שימליצו עליו. בתוך כך, מספר 3 בכחול לבן, חבר הכנסת משה יעלון, הביע היום תמיכה בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת – אך ללא בל"ד.


• החוק לפסילת נתניהו עשוי לקרב בחירות רביעיות בצעדי ענק | פרשנות

אתמול הודיעו בכחול לבן שהם מבקשים להחיל את החוק רק החל מהכנסת הבאה, כדי שלא יהיה מדובר בחוק רטרואקטיבי. אולם כדי לזכות ברוב לאישור החוק בעזרת ישראל ביתנו, יידרשו בכחול לבן להחיל את החוק מיידית.

כדי לתמוך בחוק, ישראל ביתנו תצטרך להמליץ על גנץ בפני הנשיא

גורמים בישראל ביתנו אמרו שלאחר ההחלטה לתמוך בחוק – אין ספק שיהיה צורך לתמוך בבני גנץ לראשות הממשלה אצל הנשיא. שכן, ללא תמיכה בגנץ, לא יוכל גוש המרכז-שמאל לשלוט בוועדת הכנסת ולקדם חקיקה.

רק לפני כמה חודשים הודיעה ישראל ביתנו שהיא מתנגדת לחוק כזה. אז היא אמרה שזה בעצם לעסוק בשינוי כללי משחק תוך כדי משחק. עכשיו הם הופכים את דעתם ומחליטים שהם כן תומכים באותו חוק. המשמעות המיידית או הכמעט מיידית של ההחלטה היא שככל הנראה בעוד כמה שבועות יודח גם הוא מתפקידו או יוחלף.

הפופולריים