מעוזי הליכוד וערי התיקו: מה הוביל להתחזקות הליכוד על חשבון כחול לבן?

מה הוביל להתחזקות הליכוד על חשבון כחול לבן?

שיעורי ההצבעה במעוזי הליכוד עלו לעומת ספטמבר. מפלגתו של נתניהו הצליחה גם לצבור קולות בערים שבהם התוצאה הייתה צמודה בפעם שעברה, וההצבעה השבטית נשמרה | המספרים מאחורי התוצאות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החגיגות במטה הליכוד, מארס 2020
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הליכוד הצליח להתחזק בבחירות, ולפי התוצאות נכון לעכשיו, הוא מוביל על כחול לבן בארבעה מנדטים, 36 לליכוד מול 32 של כחול לבן. דפוסי ההצבעה בכמה אזורים ברחבי הארץ מעלים תופעות שניתן דרכן ללמוד איך הצליחה מפלגתו של בנימין נתניהו לפתוח פער על זו של בני גנץ.

התופעה הראשונה היא התחזקותו של נתניהו במעוזי בליכוד, לעומת הבחירות האחרונות. בבית שאן, בזמן שכחול לבן נשארה על כמעט אותו שיעור מצביעים, בליכוד עלו מ-55% ל-62%. בבאר שבע כחול לבן כמעט לא ירדה בשיעור המצביעים, אך הליכוד עלה בכמעט 7%.

הפער המדובר הופך להיות יותר מובהק בערים שזכו לכינוי "ערי התיקו". התופעה השנייה שעולה מהתוצאות מראה שבמקומות שבהם התוצאות היו צמודות בבחירות האחרונות, הפעם הן נטו לכיוון הליכוד. בפתח תקווה, שם הסתיימו הבחירות בספטמבר בשוויון 30%, זכה הליכוד ל-36% מהקולות, לעומת 28% לכחול לבן.

ברחובות נרשם מהפך, כשבספטמבר ניצחה הליכוד הפער של 4%, אך אתמול הליכוד עקף את כחול לבן והגיע ל-34%. בראשון לציון הסיפור היה דומה. בספטמבר כחול לבן ניצח בפער של 3%, והפעם נתניהו עקף את גנץ בשיעור דומה.

השאלה היא מהיכן הביא הליכוד את המצביעים הללו. במעוזי הליכוד רואים עלייה של 1.5% בשיעור ההצבעה. כך שככל הנראה מדובר בליכודניקים שלא יצאו מהבית בספטמבר והפעם יצאו להצביע. אך בערי התיקו, שם שיעור ההצבעה נותר זהה, מדובר בבוחרי ישראל ביתנו או כחול לבן שעברו לליכוד ועשו את השינוי.

כמו כן, סוקר כאן חדשות דודי חסיד התייחס היום בחדשות הערב בכאן 11 לתוצאות הבחירות ואמר: "אנחנו רואים הצבעה יותר שבטית מהבחירות האחרונות. נתניהו הצליח לגייס את כל מי שנמצא במעוזי הניגוד, ולא נראתה הצבעה חוצת גושים".

הפופולריים