האכזבה בשמאל – וההאשמות: "יום שחור למדינה"; "חבלה בקמפיין כחול לבן"

"יום שחור למדינה"; "חבלה בקמפיין כחול לבן"

בצד השמאלי של המפה הפוליטית הביעו אכזבה מתוצאות המדגמים. אחמד טיבי: "כחול לבן ובני גנץ כשלו נגד כל הסיכויים" • עמיר פרץ: "דווקא ברגעים הקריטיים התחיל קמפיין של כחול לבן שפגע במחנה כולו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מאוכזבים במטה כחול לבן 02.03.20
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בצד השמאלי של המפכה הפוליטית הביעו הערב (שני) אכזבה מתוצאות המדגמים שחוזות תיקו בין הגושים ופער משמעותי של הליכוד מכחול לבן. יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "‏תודה לאלפי הפעילים וליותר ממיליון המצביעים שבחרו כחול לבן. אמשיך להיאבק על הדרך למענכם". יועצו של גנץ, רונן צור, אמר הערב לכאן חדשות כי "הייתה חבלה מכוונת בקמפיין שלנו, זו הסיבה שבגללה הגענו לתוצאה הזאת". ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת: "כחול לבן ובני גנץ כשלו נגד כל הסיכויים".


על ההישג של מפלגתו, שעל פי המדגמים מקבלת כ-15 מנדטים, אמר טיבי כי מדובר ב"הישג חסר תקדים, היסטורי, של הרשימה המשותפת, אנחנו עשינו את שלנו. יש מישהו אחר שנכשל".


טיבי המשיך: "הייתה להם אפשרות להרכיב ממשלה בבחירות הקודמות והם כשלו בגלל הסירוב שלהם ללכת קדימה עם הרשימה משותפת. בקמפיין הזה הם יצאו נגד הציבור הערבי, ניסו לחקות את הגזענות של הימין עם הביטוי רוב יהודי והציבור הלך למקור, שזה נתניהו. זה יום שחור בתולדות המדינה".


"אני מודאג כי אני לא יודע מה יהיה בלילה עד הבוקר", הוסיף טיבי. "אני לא יודע מה יהיה עם קולות החיילים. אם אנחנו נשיג את המנדט ה-15 שלנו זה טוב מאוד כי אנחנו נחסום את נתניהו. האיש מומחה בסחר בעריקים, ואני חושש גם מהאופציה הזאת. אנחנו רוצים לעשות הכול כדי לבלום את בנימין נתניהו ולא לאפשר לו להקים ממשלה".

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ התייחס בנאומו הערב למהלך האיחוד בין המפלגות, ואמר כי "כשהתחלנו את המסע המשותף ידענו כולנו שהשלם יהיה קטן מסך חלקיו. החלטנו ללכת למהלך הזה מתוך אחריות, להבטיח גוש גדול, שייצור סיכוי לשינוי, סיכוי לממשלה עם דרך חדשה. פעלנו מתוך אחריות ועשינו הכול כשעתידה של ממשלת ישראל לנגד עינינו".


"דווקא ברגעים הקריטיים התחיל קמפיין של כחול לבן שפגע במחנה כולו", האשים פרץ. "אבל אין לי כוונה ואין לנו כוונה להמשיך ולדבר על שתו לנו ואכלו לנו. להיפך – אני אמשיך לנהוג באחריות ולקיים את תפקידי, להיות המבוגר האחראי של מחנה השלום והצדק החברתי".

חבר מפלגתו של גנץ, אבי ניסנקורן, אמר באולפן כאן חדשות: "זו אכזבה מה שקורה כרגע, נחכה לתוצאות האמת. השאלה כרגע היא ברורה – האם תוצאות האמת יובילו את נתניהו לרוב של 61 או לא".


חבר הכנסת יאיר גולן מהעבודה-גשר-מרצ, שלפי המדגמים ספגה מפלה קשה וקיבלה 6 מנדטים בלבד, אמר באולפן כאן חדשות: "הפוליטיקה הישראלית הידרדרה למקום בלתי נסבל. השמאל הישראלי במקום לא פשוט, אנחנו צריכים מהנקודה הנמוכה הזאת להתחיל לעלות למעלה".

על האיחוד בין המפלגות אמר גולן כי "אנחנו לא טעינו בשום מקום, האיחוד הזה היה חיוני. יכול להיות שאם לא היינו עושים את האיחוד הזה אז אחת המפלגות הייתה נעלמת לחלוטין, אולי אפילו שתיהן. לכן יש פה סכנה להישרדותו של השמאל הישראלי ואני חושב שמהבחינה הזאת עמיר, אורלי וניצן עשו מעשה אמיץ. הלכו לעמוד בראש גוש שהוא לא במיטבו וזו מנהיגות במיטבה".

הפופולריים