הממונה על הבחירות בחו"ל: בגלל הקורונה - הקלפיות מאסיה עשויות להתעכב

בגלל הקורונה: הקלפיות מאסיה עשויות להתעכב

השגריר יצחק בחמן אומר שבעקבות התפשטות הנגיף והחלטות משרד הבריאות ייתכן שהקלפיות לא יוחזרו בזמן הקבוע בחוק. לדבריו, נמצאו פתרונות שיבטיחו להחזיר את הקלפיות בזמן, אך המציאות נזילה ומאוד דינמית. אורלי עדס: "אזרח אחראי בבידוד כנראה לא יצא להצביע"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלפי בחירות וצוותי בריאות עם מסכות, 2020
צילום: צילום: יונתן זינדל והדס פרוש, פלאש 90

הממונה מטעם משרד החוץ על הבחירות בנציגויות בחו"ל, השגריר יצחק בחמן, אומר כי בעקבות התפשטות נגיף קורונה והחלטת משרד הבריאות להוסיף מדינות שמהן האזרחים צריך להיכנס לבידוד, ישנה בעיה לוגיסטית להחזרת הקלפיות מאסיה לישראל במועד הקבוע בחוק. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב.

בחמן גילה כי "עד שלשום התכנון היה שכל הקלפיות באסיה יתנקזו לתאילנד, ומשם יועברו לארץ. ההחלטה של משרד הבריאות כי גם הבאים מתאילנד יכנסו לבידוד גרמה לצורך למצוא דרכים אחרות, שבהן יוחזרו הקלפיות ארצה".

לדבריו, נמצאו פתרונות שיבטיחו להחזיר את הקלפיות בזמן, אך המציאות נזילה ומאוד דינמית. עוד אמר כי הוא "מקווה שמעגל המדינות לא יורחב, האפשרויות הולכות ומצטמצמות". הערב תחל ההצבעה בנציגויות הישראליות בחו"ל עם פתיחת ההצבעה בניו זילנד. 

מנכ"לית ועדת הבחירות, עו"ד אורלי עדס אמרה בריאיון ל"קלמן ליברמן" כי "אזרח אחראי שנמצא בבידוד כנראה לא יצא להצביע. אם הוא קיבל הנחייה לפעול לפי צו מסויים - אז מצופה ממנו לא לצאת מהבית. היה ונקים קלפיות ייעודיות, הן לא יהיו באתר שבו ממוקמות קלפיות נוספות"

אתמול הודיע שר הפנים אריה דרעי כי בהמלצת משרד הבריאות ישראל תסגור את גבולותיה ולא תאפשר כניסת זרים מתאילנד, הונג קונג, מקאו וסינגפור. הסיבה להחלטה - הקושי בבידודם של אזרחים זרים שמגיעים לארץ ממדינות שבהן יש את הווירוס. ההנחיות לא חלות על זרים שעברו באותן מדינות בטיסות קונקשן.

בד בבד, בפגישה שהתקיימה בין מנכ"ל משרד הבריאות וצוותו, יחד עם צוות ועדת הבחירות המרכזית בראשותה של מנכ"לית הוועדה עורך הדין אורלי עדס, סוכם שתיבחן אפשרות שאזרחים הנמצאים בבידוד בשל חשד לקורונה, הרשאים לצאת מביתם לצורך הצבעה, יוכלו להצביע בקלפיות ייעודיות ברחבי הארץ. הקלפיות ימוקמו באתרים שבהם לא ממוקמות קלפיות נוספות. בדיון עלה החשש שיכול להיות שיהיו גורמים שינסו להפיץ הודעות שקריות שיש קורונה בקלפי כדי למנוע הגעת מצביעים. בוועדה אמרו כי יתמודדו עם אפשרות כזו כמו כל התמודדות עם "פייק ניוז".

הפופולריים