ביקורת בישראל: התראה של שעה לפני פרסום ה"רשימה השחורה"

"ישראל קיבלה התראה של שעה לפני פרסום הרשימה"

ביקורת נגד מועצת זכויות האדם: הנציבה סירבה לפגוש גורמים ישראלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצהר התנחלות קרדיט: מנדי הוכמן
צילום: קרדיט: מנדי הוכמן

ביקורת קשה בישראל על התנהלות המועצה לזכויות אדם: ישראל קיבלה התראה של שעה אחת בלבד, דרך האמריקנים, לגבי מועד פרסום "הרשימה השחורה" של האו"ם, שמנתה את החברות שפועלות בהתנחלויות. בנוסף לכך, למרות בקשות חוזרות, נציבת זכויות האדם של האו"ם סירבה להיפגש עם גורמים ישראלים במהלך הכנת הדוח.

גורם אמריקני אמר הערב (רביעי) לכאן חדשות כי יישקלו צעדים נגד חברות שיישמו פעולות אפשריות הנגזרות מפרסום הרשימה. בנוסף לכך, בארצות הברית ישנן 28 מדינות שבהן יש חוקים נגד ה-BDS, ולכן אם החברות יחליטו להיענות לדרישה להפסיק את הפעילות – תהיה להן בעיה בפעילות פנימית אמריקנית.

בישראל רומזים כי כישלון הפלסטינים עם ההצבעה המתוכננת נגד תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במועצת הביטחון, גרמה להם ללחוץ על הנציבה במועצה לפרסם את הדוח היום.


מועצת זכויות האדם של האו"ם פרסמה היום את הרשימה השחורה של העסקים הפועלים בהתנחלויות. מדובר ב-112 חברות בין-לאומיות, שלטענת המועצה מקיימות קשרים עסקיים ביהודה ושומרון. 94 מהן ישראליות ו-18 נוספות פזורות בשש מדינות נוספות. 

אין משמעות ישירה ופרקטית לכך שחברה כלשהי מופיעה ברשימה זו. עם זאת, הדבר צפוי למקד עליהן את תשומת הלב של ארגוני החרם הבין-לאומיים, ויכול לפגוע בשיתופי פעולה ובמכירות בעתיד. 

החברות הבין-לאומיות המופיעות ברשימה, עוסקות ברובן בתחום התיירות. בין הגופים המוזכרים: Airbnb ,Booking ,Expedia ו-TripAdvisor. חברות נוספות עוסקות בתחום התשתיות. ‏בין החברות הישראליות ברשימה: דלק, פז, בנק הפועלים, בנק לאומי, דיסקונט, בזק, סלקום, פרטנר, קפה קפה ורמי לוי. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לפרסום ואמר: "מי שיחרים אותנו – יוחרם בעצמו. מועצת זכויות האדם של האו"ם הוא גוף מוטה וחסר השפעה. לא בכדי כבר הוריתי לנתק כל קשר עם הגוף הזה, ולא בכדי הממשל האמריקני עשה צעד זה יחד איתנו. בשנים האחרונות קידמנו חוקים ברוב המדינות בארצות הברית, הקובעים שיש לפעול בתקיפות נגד מי שינסה להחרים את ישראל. לכן, הגוף הזה חסר חשיבות. במקום שהארגון יטפל בזכויות אדם הוא רק מנסה להכפיש את ישראל. אנו דוחים ניסיון זה בכל תוקף ובשאט נפש".

הפופולריים