גורמים אירופים לפלסטינים: פועלים לגיבוש צעדים בתגובה לסיפוח אפשרי של ישראל

גורמים אירופים לפלסטינים: נגיב אם ישראל תספח

אחד מהצעדים שנבחנים עשוי להיות הכרה קבוצתית של כמה מדינות אירופיות במדינה פלסטינית. לדברי מקורות פלסטינים, מאחורי המהלך ניצבות צרפת, ספרד ולוקסמבורג
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן, מפגש הליגה ערבית, 01.02.2020
צילום: צילום: אי-אף-פי

גורמים אירופים הודיעו לרשות הפלסטינית כי הם פועלים לגבש חבילת צעדים בתגובה על האפשרות שישראל תספח את ההתנחלויות ואת בקעת הירדן. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. אחד מהצעדים עשוי להיות הכרה קבוצתית של כמה מדינות אירופיות במדינה פלסטינית.

לדברי מקורות פלסטינים, מאחורי המהלך ניצבות צרפת, ספרד ולוקסמבורג. עוד רעיון שנבחן, חריף יותר, הוא עיכוב של מימון אירופי למיזמי מחקר ופיתוח בישראל, ועיכוב ההתקדמות בתוכנית השותפות הישראלית-אירופית.דיפלומטים אירופים ביקשו בימים האחרונים מבכירים בהנהגה הפלסטינית שלא לשבור את הכלים מול ישראל ולא לקבל החלטות קשות בשלב זה, אלא להמתין ולראות אם אכן יהיה סיפוח בשטח. עוד נמסר מפי מקורות פלסטינים כי מתנהלים מגעים לארגן עוד החודש פגישה בין אבו מאזן לבין שרי החוץ האירופים בבריסל, על מנת לדון בדרכים להתמודד עם תוכנית טראמפ.

היום פורסם לראשונה בכאן חדשות כי כמה מדינות באיחוד האירופי סיכלו פרסום הצהרה משותפת של כלל 27 מדינות אירופה נגד תוכנית טראמפ ואזהרה מפני השלכות בעקבות סיפוח של ישראל, שיזם שר החוץ של האיחוד האירופי ז'וסף בורל.

על פי גורמים המעורים בפרטים, האיחוד האירופי רצה להוציא הודעת קונצנזוס בלשון תקיפה וחריפה נגד התוכנית עצמה, ואזהרה מפני השלכות אם ישראל תספח את בקעת הירדן ואזורים נוספים. מכיוון שכמה ממדינות אירופה התנגדו לנוסח המוצע, בורל נאלץ להוציא היום הודעה מטעמו בלבד. באיחוד מספיק שמדינה אחת מתנגדת כדי לבלום נוסח מוסכם, ואם נוסח ההודעה היה מאומץ על ידי 27 מדינות האיחוד - זו הייתה עמדתן הרשמית במוסדות בין-לאומיים. הגורמים לא ציינו כמה ואילו מדינות התנגדו לנוסח ההצהרה.


בהודעתו היום אמר בורל כי צעדים לקראת סיפוח של ישראל לא יכולים לעבור ללא התנגדות. עוד אמר שר החוץ האירופי: "תוכנית השלום האמריקנית למזרח התיכון סטתה מהפרמטרים המוסכמים על הקהילה הבין-לאומית. יש להסכים על נושאים דרך משא ומתן בין שני הצדדים. האיחוד האירופי לא מכיר בריבונות הישראלית על השטחים שנכבשו ב-67'".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה להודעתו של בורל: "העובדה ששר החוץ האירופי בורל משתמש בשפה מאיימת כלפי ישראל, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד, וכמה שעות בלבד אחרי שביקר באיראן, היא מצערת ומוזרה". כמו כן, בישראל מעריכים שדרך נקיטת הצעדים נגדה שמציג שר החוץ האירופי עוד ארוכה, וזה יקרה רק אם מהלכים יתבצעו בשטח, וכי העמדה הזאת מגיעה לקראת ביקורו של בורל בארצות הברית.

הפופולריים