תוכנית טראמפ: נתניהו מעוניין להביא לאישור הצהרתי בממשלה את ה"גזרים"

רה"מ רוצה לאשר הצהרתית חלק מתוכנית טראמפ

התכנון של נתניהו מגיע על רקע הביקורת החריפה בימין, ובליכוד בפרט, נגד התוכנית המלאה. שרים מהמפלגה אמרו לרה"מ כי יצביעו נגד התוכנית וכי היא תקדימית ומסוכנת
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין להביא לאישור הממשלה, באופן הצהרתי בלבד בשלב זה, את ה"גזרים" בתוכנית טראמפ. כלומר, את החלקים בתוכנית העוסקים בהחלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן ויישובים ביהודה ושומרון. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.


התכנון של נתניהו מגיע על רקע הביקורת החריפה בימין, ובליכוד בפרט, נגד התוכנית המלאה. שרים מהמפלגה אמרו לראש הממשלה כי יצביעו נגד התוכנית, וכי היא תקדימית ומסוכנת.

נתניהו נפגש עם ראשי ההתיישבות לפחות ארבע פעמים בשבוע החולף. מתוך הבנה כי הסיכוי לסיפוח לפני הבחירות הולך ופוחת, חלק מראשי ההתיישבות מנסים לגייס גורמים אוונגליסטיים בארצות הברית אשר בעד סיפוח ישראלי, ומהווים חלק חשוב מבסיס התמיכה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.


ראש מועצת יש"ע דוד אלחיאני התייחס היום לתוכנית טראמפ בריאיון לתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב, ויצא נגדה: "טעיתי בגדול, האמריקנים הוליכו אותנו שולל. הייתי בוושינגטון, ישבנו עם בכיר בממשל טראמפ שאמר לנו – 'אם תוך 48 שעות הפלסטינים לא מצטרפים להסכם, אתם יכולים להחיל את הריבונות'".

לחיאני הוסיף כי "הנתון העובדתי כרגע הוא שיש אפס ריבונות, וללא הסכמת האמריקנים - נתניהו לא יכול לספח מילימטר. צריך לקחת את ההסכם הזה ולזרוק אותו לפח, הוא מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל".

ג'ארד קושנר אמר היום בריאיון לרשת CNN כי אם הפלסטינים לא יוכלו לעמוד בתנאים מסוימים במסגרת תוכנית, אז הוא לא מאמין שישראל צריכה לקחת את "הסיכון שבלהכיר בהם כמדינה". הבוקר אמר קושנר כי התוכנית המדינית של הבית הלבן "מבקשת לבלום את התרחבות ההתנחלויות שחיים בהן כיום יותר מחצי מיליון איש, כדי לאפשר היתכנות של מדינה פלסטינית בעתיד". בריאיון לערוץ טלוויזיה מצרי אמר קושנר כי בלימת הגידול של ההתנחלויות מתאפשרת תמורת מתן שטח לישראל שממילא היא לא הייתה עוזבת אותו.

הפופולריים