קושנר על תוכנית טראמפ: מבקשת לבלום את התרחבות ההתנחלויות

קושנר: תוכנית המאה מנסה לבלום הרחבת התנחלויות

יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב הסביר בריאיון לערוץ מצרי כי מטרת הבלימה היא לאפשר היתכנות למדינה פלסטינית עתידית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ארד קושנר, בקעת הירדן
צילום: צילום: יניב נדב, פלאש 90 / אי-פי

תוכנית השלום של טראמפ: ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אומר הבוקר (ראשון) כי התוכנית המדינית של הבית הלבן "מבקשת לבלום את התרחבות ההתנחלויות שחיים בהן כיום יותר מחצי מיליון איש, כדי לאפשר היתכנות של מדינה פלסטינית בעתיד". בריאיון לערוץ טלוויזיה מצרי אמר קושנר כי בלימת הגידול של ההתנחלויות מתאפשרת תמורת מתן שטח לישראל שממילא היא לא הייתה עוזבת אותו. לדבריו, המפה המצורפת לתוכנית היא לא מפה מדעית, אלא מפת קונספט בלבד. "בין אם אתה משרטט את הקו כאן או שם – זה לא משנה. אם הפלסטינים לא אוהבים היכן ששורטט הקו שיבואו ויגידו לנו היכן הם רוצים לשרטט אותו", אמר קושנר.

יועצו של טראמפ דחה את הטענות ולפיהן לפלסטינים הוצעו בעבר מפות טובות יותר, ואמר כי מעולם בסבבי המשא ומתן לא הוצגה מפה רשמית ולא הייתה מפה שישראל הסכימה לה ונמסרה באופן רשמי ופומבי. "יידרשו לנו חודשיים כדי לעבוד על חלק מהטריטוריה ולהבין כיצד הופכים את מפת הקונספט למפה טכנית – כל כביש, כל גבעה וכל אינץ' – ואנו רוצים לראות אם אנו יכולים להכיר בטריטוריה הזו", ציין.

קושנר המשיך וציין כי ישראל עשתה כמה פשרות כשהסכימה למתווה האמריקני המוצע. "היא מעולם לא הסכימה למדינה פלסטינית לפני כן, לעיקרון של אדמה תמורת שלום, לבירה פלסטינית במזרח ירושלים ולמפה". הוא הדגיש כי המתווה מאפשר לכל מוסלמי בעולם לפקוד את מסגד אל-אקצה אך התחמק משאלה שהפנה אליו המראיין באשר לעתיד מכשול ההפרדה בין המסגד לבין הבירה הפלסטינית שתוקם לפי התוכנית.

הוא תקף את ההנהגה הפלסטינית ואמר כי יש לה רקורד של 20 שנה של החמצת כל הזדמנות ואפס אחוזי הצלחה. "בעסק שלי, כשמישהו מנסה לעשות עסקה 20 שנה ונכשל, מחליפים אותו במישהו אחר שכן יודע לעשות עסקה". הוא סיפר כי רבים אומרים שהרשות בכלל לא רצתה לעשות עסקה לאורך השנים, מאחר שמיליארדי דולרים זרמו אליה ובכירים, מקורביהם וחבריהם התעשרו. "אז למה שירצו לעשות עסקה?", תהה, "אני לא חושב שהם רצו לפתור את הבעיה".

קושנר הפנה את חיצי ביקורתו בפרט נגד ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת. "הוא אומר אותם דברים כל השנים ומשום מה עיתונאים ממשיכים לקחת אותו ברצינות. הרבה ממה שהוא אומר מתברר כלא נכון. הוא כבר 25 שנה ראש צוות המשא ומתן בלי לעשות עסקה. הוא דוגמה לכישלון סדרתי בהשגת הסכם שלום". עוד אמר כי מוטב היה אילו עריקאת היה חוזר לשולחן המשא ומתן, מודה לישראל על הפשרות שעשתה בתוכנית ומעלה ארבע, חמש, שש הסתייגויות ממנה ואומר: 'תשקלו לשנות את זה, ואם תעשו זאת – יש עסקה'.

סאיב עריקאת הגיב להשתלחות קושנר ואמר: "הכישלון בהשגת הסכם שלום הוא בגלל אנשים כמותך, שרוצים להכתיב תכתיבים ושסברו כי הם מסוגלים לכפות את האפרטהייד של נתניהו על העם הפלסטיני לנצח. סיכום הכיבוש ושתי מדינות בקווי 67' – זה הדבר היחיד שיכול לעבוד". 

הפופולריים