יששכר שוחררה מהכלא ונחתה בישראל: "חיכיתי לרגע הזה 10 חודשים"

יששכר בישראל: "חיכיתי לרגע הזה 10 חודשים"

הצעירה נפגשה עם אימה בשדה התעופה ברוסיה וחזרה לארץ במטוסו של רה"מ • פוטין בפגישה עם נתניהו בקרמלין: "נענינו לבקשת החנינה, מאחל לה כל טוב"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נעמה יששכר בביתה
צילום:

לאחר כמעט עשרה חודשים בכלא הרוסי ומאבק ציבורי ומשפטי גדול, נעמה יששכר שוחררה היום (חמישי) ונחתה במטוס ראש הממשלה בישראל. מוקדם יותר משמר הגבול הרוסי העביר את הצעירה לנמל התעופה, היא נפגשה עם אימה יפה, ולאחר מכן השתיים עלו על מטוסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתגובה ראשונה לאחר השחרור היא אמרה: "חיכיתי עשרה חודשים לרגע הזה, אני עם דמעות בעיניים". 

יפה יששכר אמרה לאחר הגעתה של נעמה הביתה: "תנו לנעמה להיות עם המשפחה ולהירגע, היא מוצפת, במטוס היא ראתה את השקיעה והתחילה לבכות. היא לא תיארה שראש הממשלה יקח אותה הביתה".


מיטל לזר, בת דודתה של נעמה יששכר, סיפרה זמן קצר לפני הגעתה לנמל התעופה בן גוריון: "חשוב לנו לשמור עליה, שתוכל להיות קצת עם עצמה ועם אימה, שתתאושש. היא צריכה לקבל את הפרטיות שלה חזרה. היא לא ביקשה להפוך לאושייה".


אחותה של יששכר, ליעד, שחיכתה לה בבית המשפחה, סיפרה: "דיברתי עם אחותי, אני שמחה ברמות, יאללה היא בדרך הביתה, איזה כיף. היא צחקה. לא דיברנו על הפרטים וקבענו שניפגש בשדה התעופה. היא פשוט נשמעת שמחה שהיא יצאה. צרחתי ואמרתי שאני אוהבת אותה ושנתראה בקרוב". 

"אתמול כשפוטין חתם על החנינה הבנתי שזה קורה", המשיכה האחות. "התרגשתי ורקדתי ברחוב וצעקתי. עוד כמה שעות הם בבית, אנחנו מתכוננים. כשאראה אותה אני אחבק אותה ואנחנו נצחק על משהו מטומטם, ונשב בבית בשקט, ונאכל אוכל, ונהיה ביחד כמו משפחה רגילה".

האם יפה, שפרצה בבכי אחרי ההודעה על שחרורה, אמרה מוקדם יותר: "היה לילה לא קל, ישנתי אולי שעה. מקווה שאראה אותה לפני הפגישות שלהם (פוטין ונתניהו). אני אצטרך להגן עליה ולהקשיב לה – אנחנו יוצאות מפה לחופש".

הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין אמר בפגישתו עם נתניהו: "נענינו לבקשת החנינה של נעמה, הרבה בזכות המפגש עם אימא שלה והמכתב שהעביר הפטריארך הירושלמי. אני מאחל כל טוב לה ולמשפחתה". הוא הוסיף כי הצעירה "לא ניסתה להיכנס עם הסמים לשטח הפדרציה הרוסית, זה עשה לה טוב". נתניהו אמר: "אני רוצה להודות לך בשם כל עם ישראל על החלטתך לתת חנינה לנעמה יששכר. זה דבר שמרגש את כולנו".

ישראל כהן, דודה של נעמה יששכר הנמצא בישראל, אמר בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב הבוקר: "הופתענו שכך הולכת להיות החזרה של נעמה. הילדה נקלעה לסיטואציה מדינית-דיפלומטית, לא קשור למה תפסו לא תפסו. הנשיא (פוטין) הכיר בזה שההליך לא היה מידתי". במענה לשאלה אם נעמה משמשת כלי פוליטי בבחירות הקרובות, ענה: "אני לא יודע, אני לא יודע לפרשן את זה. אני מסתכל על טובתה של נעמה. מעבר לשחרור אנחנו עכשיו צריכים לדאוג לשלומה, ולשלומה המנטלי".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ב-9 באפריל 2019 נעצרה נעמה בשדה התעופה ברוסיה בדרכה חזרה לישראל מהודו, לאחר שכלבי הגישוש זיהו בחפציה מריחואנה. משפחתה של יששכר פתחה במקפיין ציבורי רחב בישראל לשחרורה. בראשית הקמפיין עלו סברות שמעצרה של יששכר קשור למעצרו של סרגיי בורקוב, האקר רוסי בן 29, שהמתין לדיון בבקשת הסגרה אמריקנית. בורקוב הואשם בארצות הברית בהונאות אינטרנטיות בסדר גודל עצום. 


על פי הדיווחים בקיץ, רוסיה התנתה את שחרור יששכר בביטול ההסגרה של בורקוב לארצות הברית, אף שבית המשפט בישראל כבר החליט על הסגרתו. עם או בלי קשר לבורקוב, ב-11 באוקטובר הרשיע בית המשפט במוסקווה את נעמה יששכר וגזר עליה שבע שנים וחצי מאסר.

בחודש אוקטובר ניהלה משפחת יששכר מאבק משפטי וציבורי נגד הסגרת בורקוב. במקביל, ראש הממשלה נתניהו החל לפעול באמצעים מדיניים אצל הנשיא פוטין במטרה להשיג חנינה לישראלית. בנובמבר הוסגר בורקוב לארצות הברית. בדצמבר נדחה ערעורה של יששכר. לפני כשבוע נפגשו נתניהו, פוטין ויפה יששכר, במהלך ביקורו של נשיא רוסיה בישראל לרגל פורום השואה הבין לאומי. בשיחה הבטיח פוטין ש"הכל יהיה בסדר" ואמר שהוא יודע שנעמה מגיעה ממשפחה טובה. 

בהכנת הידיעה השתתפו איציק זוארץ, ורד פלמן, מאיה ראכלין, מואב ורדי ובן יניב

הפופולריים