טראמפ: "לא יעקרו שום ישראלים ופלסטינים מבתיהם"; נתניהו: "מסכים למו"מ עם הפלסטינים"

נתניהו: הסכמתי למו"מ עם הפלסטינים לפי התוכנית
טראמפ הציג את פרטי תוכניתו המדינית בהצהרה משותפת עם נתניהו. "ירושלים תישאר בירתה הלא מחולקת של ישראל", אמר הנשיא האמריקני, והוסיף כי ארה"ב תכיר בהחלת ריבונות ישראלית על יישובים ביו"ש. על מדינה פלסטינית אמר: "נשקיע 50 מיליארד דולר". נתניהו: "לא נפספס את ההזדמנות הזו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ ונתניהו בהצגת תוכנית השלום, 28 בינואר 2020
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציג היום (שלישי) לראשונה את תוכניתו לסכסוך הישראלי-פלסטיני בהצהרה בבית הלבן, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זו הפעם הראשונה שישראל אישרה פרסום של מפה טריטוריאלית", אמר טראמפ בהצהרה. "התוכנית שלנו מציעה פתרונות טקטיים כדי להפוך את האזור להרבה יותר בטוח ומשגשג".

נשיא ארצות הברית פירט על התוכנית, ודיבר על הכרה אמריקנית בריבונות ישראלית על יישובים ביהודה ושומרון: "ניצור ועדה משותפת עם ישראל כדי להפוך את המפה הקונספטואלית, כך שההכרה תהיה מושגת מיד. ארצות הברית תכיר בריבונות של ישראל על הטריטוריה, שעל פי החזון שלי תהיה חלק ממדינת ישראל. ירושלים תישאר הבירה הלא מחולקת של ישראל.

"המעבר לפתרון שתי מדינות לא יהיה סיכון בטחוני לישראל. לכן מתבקש שאני אעשה הרבה לפלסטינים אחרת זה לא יהיה כיף. זה צריך להיות הסכם טוב גם לפלסטינים, זו עלולה להיות ההזדמנות האחרונה שלהם להשיג מדינה עצמאית".

טראמפ הוסיף: "המפה תכפיל את הטריטוריה של המדינה הפלסטינית, וארצות הברית תשמח לפתוח גם שם שגרירות. נשקיע 50 מיליארד דולר במדינה הפלסטינית החדשה. החזון שלי מעניק לפלסטינים את הזמן הנדרש כדי להקים מדינה. כתבתי היום מכתב לאבו מאזן, הסברתי שהטריטוריה המוקצת למדינה החדשה שלו תישאר פתוחה ולא מפותחת במשך ארבע שנים.


"לראשונה מזה עשרות שנים זה יעבוד, זה עומד לעבוד. אם הם יעשו את זה - זה יעבוד. תגובה (פלסטינית) להזדמנות הזו תוכיח לעולם שהפלסטינים מוכנים להקים מדינה".

הנשיא האמריקני גם התייחס לעולם הערבי ואמר: "הגיע הזמן שהעולם המוסלמי יתקן את הטעות שהוא עשה ב-1948, כשהוא בחר לתקוף במקום להכיר במדינה החדשה שהיא ישראל. הפלסטינים היו כלי המשחק העיקרי בהרפתקנות הזו, והגיע הזמן שהפרק הזה בהיסטוריה יסגר, ובמהרה". טראמפ אף הודה לקמה מדינות ערביות: "מודה לעומאן, בחריין ולאיחוד האמירויות על העבודה שהן עשו".

נתניהו: "נהיה מוכנים לדון בשלום מייד"

מייד לאחר הצהרתו של טראמפ, עלה לנאום נתניהו שאמר כי "זהו יום היסטורי". עוד אמר ראש הממשלה: "יותר מדי תוכניות ניסו לקחת מישראלים את הגישה לטריטוריות כמו עמק הירדן. אבל אתה הנשיא אומר שאנחנו צריכים ריבונות בעמק הירדן וביהודה ושומרון.

"בגלל ההכרה ההיסטורית הזאת, ובגלל שאני מאמין שהתוכנית מכילה את האיזון הנכון, הסכמתי לדון עם הפלסטינים על בסיס תוכנית השלום. זו תוכנית גדולה לישראל ותוכנית גדולה לשלום. יקח לפלסטינים  זמן רב להגיע למדינה הזאת, אולי יקח להם זמן להגיע לתחילת הדרך. אבל אם הפלסטינים מוכנים ללכת בדרך הזו, אם הם מוכנים לעשות שלום עם המדינה היהודית הזאת, אבל להסכים לתנאים האלה - ישראל תהיה שם. נהיה מוכנים לדון בשלום מייד".


עוד אמר נתניהו: "ישראל תחיל את החוק שלה על בקעת הירדן ועל כל ההתיישבויות ביהודה ושומרון שהתוכנית של טראמפ תקפה לגביהן. אני יודע שיהיו מתנגדים, תמיד יש. אני יודע שיהיו מכשולים רבים, אבל יש לנו אמירה יהודית: 'אם לא עכשיו אימתי, ואם לא אנחנו אז מי?'".

ראש הממשלה הוסיף: "אדוני הנשיא, אני מקווה שהפלסטינים יאמצו את החזון שלך לשלום, את התוכנית שאתה והצוות שלך עבדתם עליה קשה כל כך כדי להשיג. הסכם המאה שלך הוא הזדמנות המאה - וישראל לא תפספס את ההזדמנות הזאת".

הפופולריים